chpli-susamdan-amator-spor-kuluplerine-destek-teklifi

CHP’li Susam'dan amatör spor kulüplerine destek teklifi

CHP’li Susam, belediyelerin amatör spor kulüplerine daha fazla destek vermesinin önünü açacak yasa teklifini Meclis’e verdi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Buca Belediyesi 373 Bucalıyı hayallerine kavuşturdu

  Buca Belediyesi yüzlerce Bucalıya okuma yazma öğretip umutlarını yeşertti, hayatlarına ışık oldu. Çocuk yaşlarında okula gidemeyen Bucalılar Buca Belediyesi’nin açtığı okuma- yazma kurslarıyla yaşama yeniden tutundu. Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle üç merkezde eğitim veren Buca Belediyesi, üç yılda 373 Bucalıya okuma yazma öğretip geleceğe umutla bakmasını sağladı.

 • Bornova Belediye Meclisi’nden örnek karar

  Yol harcamalarına katılım payı alınmayacak

 • Altınpark’a kardeş proje

  İzmir Kalkınma Ajansı’nın 2012 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında Konak Belediyesi’nin ‘İzmir Kültür Turizminin Geliştirilmesine Yönelik 960 Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi’ destek almaya hak kazandı.

 • Gaziemir’de üç başkanlı açılış

  Gaziemir’de son 25 yıldır kenti yöneten 3 belediye başkanı, Seydiköylüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin açılışında buluştu. Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, “Kentin geçmişini yeni kuşaklara konusunda büyük rol üstlenen dernekle birlikte çalışıyoruz” dedi

 • Buca’da 3. KOSGEB mutluluğu

  Buca Belediyesi ve KOSGEB tarafından yürütülen ‘Uygulamalı Girişimcilik’ projesi kapsamında 3. dönem kursiyerleri aldıkları eğitimler sonrasında sertifikalarına kavuştular.

Son Güncelleme: 28 Şubat 2013, Perşembe
Haber 71 kez görüntülendi.

 

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, belediyelerin amatör spor kulüplerine daha fazla destek vermesinin önünü açacak kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na verdi. Teklifle belediyelerin spor kulüplerine aktarabileceği nakdi yardımın üst sınırının belediye bütçesinin binde 7’sinden yüzde 5’ine kadar çıkartılmasının ve bu oranın gerektiğinden Bakanlar Kurulu tarafından iki katına kadar yükseltilmesinin önü açılıyor.  

Bir ülkenin spora ve sporcunun gelişimine verdiği katkının, o ülkenin çağdaşlık ve gelişmişlik düzeyini gösterdiğini ifade eden Susam. “Ülkemiz sporun desteklenmesinde kamu kaynaklarından yeterli desteği sağlayamamaktadır. Sporun gelişimi, büyük ölçüde spor kulüplerinin kendi kabiliyetlerine kalmış durumdadır. Ancak özellikle spor eğitiminin temeli olan amatör spor kulüplerinin güçlerinin sınırlı olması, sporun daha yaygın şekilde yapılmasını zorlaştırmaktadır. Bu çerçevede özellikle amatör spor kulüplerinin desteklenmesine büyük ihtiyaç bulunmaktadır” diye konuştu.

Ancak yüzde 20’sini karşılar

Kamunun bu desteği sağladığı en önemli kanalın belediyeler olduğunu hatırlatan Susam, “6360 sayılı Kanun’la belediyelerin amatör spor kulüplerine verebileceği desteğin üst limiti, belediyenin bir önceki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden belediyeleri için tahakkuk eden miktarın binde 7’si olarak belirlenmiştir. Belediyelerin bütçelerini ve spor kulüplerinin yıllık ihtiyacını göz önünde bulundurduğunuzda, belediye sınırları içinde birden fazla amatör spor kulübü olan yerlerde, yapılabilecek destek ihtiyacın ancak yüzde 20’si seviyesinde kalmaktadır. Bu destek miktarı amatör kulübü ayakta tutmaya yeterli değildir” dedi.

Bütün milletvekillerinden destek bekliyoruz

Geçtiğimiz günlerde Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır’la birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek bu oranın binde 7’den yüzde 5’e yükseltilmesi yönünde kanun teklifi vereceğini ifade eden Susam, “Amatör spor kulüplerimizin yaşamlarını sürdürebilmesi, toplumda sporun daha yaygın olarak yapılması, sporun her dalında başarılı sporcuların yetişmesi için bu destek yeterli değildir. Arttırılmasına ihtiyaç vardır. Diğer yandan her ilçenin amatör spor kulübü yapısı bir birinden farklı olduğundan, bütçenin ne kadarının amatör spor kulüplerine ayrılacağına, belediye yönetiminin karar vermesi daha doğru olacaktır. Bu amaçla verdiğimiz kanun teklifinde desteğin tavan miktarını yükselterek belediye meclislerine bir esneklik sağlamaya gayret ettik. Bu alanda zamanla meydana gelebilecek değişiklikleri de göz önünde bulundurarak Bakanlar Kurulu’na bu oranı iki katına kadar arttırma yetkisi tanıdık. Bu kanun teklifimizin amatör spor kulüplerinin gelişimi açısından son derece önemli olduğuna inanıyor, parti ayrımı gözetmeksizin tüm milletvekillerimizi bu teklife destek vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler : mehmet ali susam  chp 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri