chpli-susamdan-amator-spor-kuluplerine-destek-teklifi

CHP’li Susam'dan amatör spor kulüplerine destek teklifi

CHP’li Susam, belediyelerin amatör spor kulüplerine daha fazla destek vermesinin önünü açacak yasa teklifini Meclis’e verdi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Anma ve Çalıştay bir arada

  Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen çalıştayda buluşan YKKED üyeleri ve Köy Enstitüsü mezunları 4+4+4 eğitim sistemini tartıştı

 • DENGE yine fark yarattı!

  Gazete Denge yine farkını ortaya koydu. Geçen hafta ki sayımızda yapmış olduğumuz Buca Tapu Müdürlüğü’nde ki karışıklık, haftalarca süren işler, düzensizlik gazetemizin haberinin ardından son buldu.

 • “İzmir trenini kaçırıp dizinizi dövmeyin!”

  Gelişen Kentler Zirvesi’nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentte yakın bir gelecekte bugünkü fiyatlarla gayrimenkul almanın mümkün olmayacağını belirterek yatırımcılara “treni kaçırmayın” diye seslendi. Başkan Kocaoğlu, “Ne bizim ne de ilçe belediyelerinin, yatırımcıların işini kolaylaştırmaktan başka en ufak bir talebi olmamıştır, olmayacaktır” şeklinde konuştu.

 • Şimdi menekşe zamanı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeşil alanlara bu yıl 4 milyon adet mevsimlik çiçek dikecek. Menekşe, aslanağzı, godetya gibi kışlık çiçeklerin yerini bir süre sonra kadife, begonya ve pervane gibi yazlık çiçekler alacak.

 • Şehitlere duygu dolu anma

  18 Mart Şehitler Günü nedeniyle İzmir’de Kadifekale Şehitliği’nde tören düzenlendi. Törene İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekilleri, askeri erkan, şehit aileleri ve gazi dernekleri temsilcilerinin yanısıra vatan savunmasında hayatını kaybeden şehitlerimizin aileleri ve gaziler katıldı.

Son Güncelleme: 28 Şubat 2013, Perşembe
Haber 42 kez görüntülendi.

 

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, belediyelerin amatör spor kulüplerine daha fazla destek vermesinin önünü açacak kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na verdi. Teklifle belediyelerin spor kulüplerine aktarabileceği nakdi yardımın üst sınırının belediye bütçesinin binde 7’sinden yüzde 5’ine kadar çıkartılmasının ve bu oranın gerektiğinden Bakanlar Kurulu tarafından iki katına kadar yükseltilmesinin önü açılıyor.  

Bir ülkenin spora ve sporcunun gelişimine verdiği katkının, o ülkenin çağdaşlık ve gelişmişlik düzeyini gösterdiğini ifade eden Susam. “Ülkemiz sporun desteklenmesinde kamu kaynaklarından yeterli desteği sağlayamamaktadır. Sporun gelişimi, büyük ölçüde spor kulüplerinin kendi kabiliyetlerine kalmış durumdadır. Ancak özellikle spor eğitiminin temeli olan amatör spor kulüplerinin güçlerinin sınırlı olması, sporun daha yaygın şekilde yapılmasını zorlaştırmaktadır. Bu çerçevede özellikle amatör spor kulüplerinin desteklenmesine büyük ihtiyaç bulunmaktadır” diye konuştu.

Ancak yüzde 20’sini karşılar

Kamunun bu desteği sağladığı en önemli kanalın belediyeler olduğunu hatırlatan Susam, “6360 sayılı Kanun’la belediyelerin amatör spor kulüplerine verebileceği desteğin üst limiti, belediyenin bir önceki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden belediyeleri için tahakkuk eden miktarın binde 7’si olarak belirlenmiştir. Belediyelerin bütçelerini ve spor kulüplerinin yıllık ihtiyacını göz önünde bulundurduğunuzda, belediye sınırları içinde birden fazla amatör spor kulübü olan yerlerde, yapılabilecek destek ihtiyacın ancak yüzde 20’si seviyesinde kalmaktadır. Bu destek miktarı amatör kulübü ayakta tutmaya yeterli değildir” dedi.

Bütün milletvekillerinden destek bekliyoruz

Geçtiğimiz günlerde Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır’la birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek bu oranın binde 7’den yüzde 5’e yükseltilmesi yönünde kanun teklifi vereceğini ifade eden Susam, “Amatör spor kulüplerimizin yaşamlarını sürdürebilmesi, toplumda sporun daha yaygın olarak yapılması, sporun her dalında başarılı sporcuların yetişmesi için bu destek yeterli değildir. Arttırılmasına ihtiyaç vardır. Diğer yandan her ilçenin amatör spor kulübü yapısı bir birinden farklı olduğundan, bütçenin ne kadarının amatör spor kulüplerine ayrılacağına, belediye yönetiminin karar vermesi daha doğru olacaktır. Bu amaçla verdiğimiz kanun teklifinde desteğin tavan miktarını yükselterek belediye meclislerine bir esneklik sağlamaya gayret ettik. Bu alanda zamanla meydana gelebilecek değişiklikleri de göz önünde bulundurarak Bakanlar Kurulu’na bu oranı iki katına kadar arttırma yetkisi tanıdık. Bu kanun teklifimizin amatör spor kulüplerinin gelişimi açısından son derece önemli olduğuna inanıyor, parti ayrımı gözetmeksizin tüm milletvekillerimizi bu teklife destek vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler : mehmet ali susam  chp 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri