tureli-demokrasinin-omurgasi-ozgur-basindir

Türeli: Demokrasinin omurgası özgür basındır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Rahmi Aşkın Türeli, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, Başkan Atilla Sertel ile görüştü. Tutuklu gazetecilerin durumu ve Türkiye'deki basın özgürlüğü konusunda yaşanan sıkıntılara ilişkin görüşlerini aktaran Türeli, “Demokraside önemli olan öz ve içeriktir. Demokrasinin omurgası da hukuk devletidir, özgür ve düşündüğünü yazabilen basındır” dedi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Tartan'a 'Dadaş dostu' ödülü.

  Türkiye’de ilk Federasyon olma özelliği taşıyan Ege Bölgesi Erzurum Dernekleri Birliği Federasyonu, Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’a ‘Erzurum-Dadaş Dostu ödülü’ verdi.

 • ÇAY MAHALLESİ’NE DEV PAZAR YERİ

  Bayraklı Belediyesi’nin Çay Mahallesi’nde bulunan Jandarma Komando Çavuş Hakan Şakar Pazar Yeri için önceki günlerde kura çekimi yapıldı. Esnaf hafta sonu ilk kez kendi yerlerinde pazara çıktı. 302 pazarcının yer aldığı modern pazar yerinde 584 tezgâh bulunuyor.

 • Cami teşekkürü

  Bahçe düzenlemesi, temizlik, tuvalet, korkuluk ve demir kapı gibi ihtiyaçları Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan camilerin dernek başkan ve imamları, Başkan Aziz Kocaoğlu’nu kahvaltıda ağırlayıp teşekkür etti.

 • “Gönülden” bir iş oldu

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nı (TEGV) ziyaret ederek çocuklarla birlikte “mono baskı” yaptı. Dr. Türkegül Kocaoğlu’na ziyaretinde, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak’ın eşi Ayfer Solak da eşlik etti.

 • Karabağlar CHP’de mahalle toplantıları

  CHP Karabağlar İlçe Başkanlığı, mahalle sakinleriyle buluşma programını sürdürüyor.

Son Güncelleme: 05 Mart 2013, Salı
Haber 135 kez görüntülendi.

 

Ziyarette, Türkiye’deki basın özgürlüğüne ilişkin verdiği soru önergesinden de bahseden CHP İzmir Milletvekili Türeli, Türkiye'nin tutuklu gazeteci sayısında dünya birincisi olduğunu söyledi. Türkiye'de tutuklu ve yargılanan gazetecilerin sayısındaki artışın basın özgürlüğünün içinde bulunduğu durumu tüm açıklığıyla gözler önüne serdiğini ifade eden Türeli, şöyle konuştu:

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HAKTIR”

“Basın özgürlüğü, Birleşmiş Milletler Örgütü'nün İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde de ilan edilmiş ve uluslararası alanda genel kabul görmüş bir haktır. Ancak hükümetin medyaya hakim olma ve kendi medyasını oluşturma çabalarının yanı sıra, hakim olamadıkları medya üzerinde ısrarlı biçimde sürdürdüğü büyük baskı ve yıldırma politikası tahammül edilemez bir noktaya ulaşmıştır. Bu çerçevede, medya kuruluşlarının hükümetin istekleri ve çıkarları doğrultusunda yayın yapmak zorunda bırakıldığına ve gazetecilerin sadece fikirlerini ifade ettikleri için işten çıkarıldıklarına şahit olunmaktadır. Demokraside önemli olan öz ve içeriktir. Demokrasinin omurgası da hukuk devletidir, özgür ve düşündüğünü yazabilen basındır. "

“BAŞBAKAN’A ELEŞTİRİ”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de, “Türkiye’de en büyük hadise ‘özgürlük’ hadisesidir” dedi. Milliyet Gazetesi’nin İmralı tutanaklarıyla ilgili yaptığı habere de değinen Sertel, bunun gazetecilik başarısı olduğunu ancak her şeye müdahil olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın buna da müdahil olduğunu vurguladı. Sertel, “Bugün gelinen noktada Türk basını özgür olmadığı gibi buna rağmen sürekli kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Gazeteciler arasında yaygınlaşan otosansür iklimi Başbakan başta olmak üzere iktidar tarafından yapılan açıklamalarla daha da yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Başbakan gazetecileri, gazeteleri hedef göstererek, basın özgürlüğüne direkt olarak müdahale ediyor. Başbakan Erdoğan’ın ‘batsın senin gazeteciliğin’ şeklindeki yakışıksız ve talihsiz ifadeleri demokrasi ve onun ayrılmaz parçası olan basın özgürlüğü kriterleri açısından asla kabul edilemez bir durumdur” diye konuştu.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri