tureli-demokrasinin-omurgasi-ozgur-basindir

Türeli: Demokrasinin omurgası özgür basındır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Rahmi Aşkın Türeli, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, Başkan Atilla Sertel ile görüştü. Tutuklu gazetecilerin durumu ve Türkiye'deki basın özgürlüğü konusunda yaşanan sıkıntılara ilişkin görüşlerini aktaran Türeli, “Demokraside önemli olan öz ve içeriktir. Demokrasinin omurgası da hukuk devletidir, özgür ve düşündüğünü yazabilen basındır” dedi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • İzmirli kadınlar proje sundu

  Başbakan İŞKUR’u görevlendirdi

 • ÖĞRENMENİN YAŞI YOK

  Almanya’da 26 yıl yaşadıktan sonra emekli olan ve memleketi Sivas’tan geçtiğimiz aylarda İzmir’e taşınan 80 yaşındaki Mahmut Bekar, Bayraklı Belediyesi kütüphaneleri aracılığıyla bilgisayar kullanmayı öğreniyor. Örnek davranışı ve azmiyle herkesi kendisine hayran bırakan Bekar, “ Bu zamana kadar fırsatım veya imkanım olmadı. Bayraklı Belediyesi’nin kütüphaneleri öğrenmek isteyen herkes için ideal merkezler. Amacım merak ettiğim konuları internetten araştırıp, gerekli işlemlerimi de bilgisayarla yapabilmek” dedi.

 • Kent Konseyi’nde yeni dönem

  İzmir Kent Konseyi başkanlığını yürüten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, genel kurulda bayrağı Güman Kızıltan’a devretti.

 • Artık yalnız değiller

  “Anıları çalan hırsız” olarak tanımlanan Alzheimer’a karşı mücadele başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alzheimer ve Demans Hastaları ve Aileleri için Buluşma ve Danışma Merkezi’ni törenle hizmete açtı. Dr.Türkegül Kocaoğlu, ‘4 milyonluk dev bir aile olan bu kentte yaşayan hiç kimse yalnız değil” şeklinde konuştu.

 • Berke Başkan Karabağ ile yürüyor

  Bayraklı’da yaşayan Ramazan – Saime Acar çifti bundan 6 yıl önce ilk çocukları Mustafa Berke Acar’ın doğumuyla birlikte tarifsiz bir mutluluk yaşadı. Ancak küçük Berke’nin doğum sırasında beynine birkaç saniye boyunca gitmeyen oksijen nedeniyle hemiparazi teşhisi kondu.

Son Güncelleme: 05 Mart 2013, Salı
Haber 94 kez görüntülendi.

 

Ziyarette, Türkiye’deki basın özgürlüğüne ilişkin verdiği soru önergesinden de bahseden CHP İzmir Milletvekili Türeli, Türkiye'nin tutuklu gazeteci sayısında dünya birincisi olduğunu söyledi. Türkiye'de tutuklu ve yargılanan gazetecilerin sayısındaki artışın basın özgürlüğünün içinde bulunduğu durumu tüm açıklığıyla gözler önüne serdiğini ifade eden Türeli, şöyle konuştu:

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HAKTIR”

“Basın özgürlüğü, Birleşmiş Milletler Örgütü'nün İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde de ilan edilmiş ve uluslararası alanda genel kabul görmüş bir haktır. Ancak hükümetin medyaya hakim olma ve kendi medyasını oluşturma çabalarının yanı sıra, hakim olamadıkları medya üzerinde ısrarlı biçimde sürdürdüğü büyük baskı ve yıldırma politikası tahammül edilemez bir noktaya ulaşmıştır. Bu çerçevede, medya kuruluşlarının hükümetin istekleri ve çıkarları doğrultusunda yayın yapmak zorunda bırakıldığına ve gazetecilerin sadece fikirlerini ifade ettikleri için işten çıkarıldıklarına şahit olunmaktadır. Demokraside önemli olan öz ve içeriktir. Demokrasinin omurgası da hukuk devletidir, özgür ve düşündüğünü yazabilen basındır. "

“BAŞBAKAN’A ELEŞTİRİ”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de, “Türkiye’de en büyük hadise ‘özgürlük’ hadisesidir” dedi. Milliyet Gazetesi’nin İmralı tutanaklarıyla ilgili yaptığı habere de değinen Sertel, bunun gazetecilik başarısı olduğunu ancak her şeye müdahil olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın buna da müdahil olduğunu vurguladı. Sertel, “Bugün gelinen noktada Türk basını özgür olmadığı gibi buna rağmen sürekli kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Gazeteciler arasında yaygınlaşan otosansür iklimi Başbakan başta olmak üzere iktidar tarafından yapılan açıklamalarla daha da yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Başbakan gazetecileri, gazeteleri hedef göstererek, basın özgürlüğüne direkt olarak müdahale ediyor. Başbakan Erdoğan’ın ‘batsın senin gazeteciliğin’ şeklindeki yakışıksız ve talihsiz ifadeleri demokrasi ve onun ayrılmaz parçası olan basın özgürlüğü kriterleri açısından asla kabul edilemez bir durumdur” diye konuştu.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri