balcova-kadinlari-tek-yurek-oldu

Balçova Kadınları Tek Yürek Oldu

Balçova Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle etkinliğe katılan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, salonu dolduran kadınlara “Cumhuriyet’in bize kazandırdıklarından vazgeçecek misiniz?” diye sordu yüzyıllardır Balçova Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Çalkaya, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ve yaklaşık 2 bin kadın katıldı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Buca Belediyesi’nin yatırım atağı sürüyor

  Yatırımları, fiziki ve sosyal çalışmalarıyla göz dolduran Buca Belediyesi, kenti çağdaş ve modern projelerle buluşturup, yenilemeye devam ediyor. İnşası süren projeleri yerinde inceleyen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Ufuk Kapalı pazar yerini Haziran, Buca Çarşı Projesi’ni Ağustos ayında olmak üzere hayata geçirmeyi vaat ettikleri tüm projeleri 2018 yılı içinde tamamlayacaklarını müjdeledi.

 • Loscarteles’e “150 yıllık halı” armağan ettiler

  İzmir, EXPO 2020 adaylık sürecinde Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscarteles'i ağırlıyor. Türkiye programı kapsamında İzmir'de incelemelerde bulunan Loscarteles, EXPO 2020 Yönlendirme ve Yürütme Kurulu üyeleri ile birlikte akşam yemeği yedi.

 • Meclis üyesini zengin eden ihbar mektubu!

  Haksız kazançla mal sahibi olduğu öne sürülen Belediye Meclis Üyesi Zayıfoğlu'na, 1967'de vefat eden halasından yüklü miktarda miras kaldığı ortaya çıktı.

 • Şemikler sözü tamam

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun talimatı ile Şemikler’de proje çalışmalarına başlanan “yaya alt geçidi”nin yapım ihalesi de sonuçlandı. Geçit 1.7 milyon liraya mal olacak.

 • Doğu Akdeniz’de Bornova rüzgarı

  Eğitim, sanayi, kültür ve sanatta olduğu kadar, son yıllarda yapılan çalışmalarla turizmde de yükselen bir değer olan Bornova Belediyesi, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) büyük ilgi gördü. 42 ülkenin katıldığı, 4 bin 500 yerli standın yeraldığı Fuar’da Bornova’nın turizm potansiyeli anlatıldı

Son Güncelleme: 07 Mart 2013, Perşembe
Haber 54 kez görüntülendi.

Balçova Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nedeniyle Balçova Termal Otel’de bir söyleşi düzenledi. Yaklaşık 2 bin kadının doldurduğu Kardelen Salonu’ndaki söyleşiye konuk olarak Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya bir olayda emeği olanların söz hakkının da olacağını ifade ederek “Ülkemizdeki kadınların bağımsızlığımızın kazanıldığı Kurtuluş Savaşı’ndan bu güne kadar çok emek sarfetti. Cumhuriyet’te kadına biz bu ülkeyi birlikte kurtardık senin de söz hakkın var diyerek Kadın’a haklarını teslim etti. Sosyal ve siyasal hayatta, ekonomide kadınlar söz hakkı sahibi oldu. Ancak şimdi işsizlik rakamlarında bile kadının ismi geçmiyor, kadını bir kuluçka makinası gibi gören bir zihniyet var. Biz bu zihniyete karşı çıkıyoruz. Biz kadın ve erkeği bir elmanın iki yarısı olarak görüyoruz. Kadın olmadan toplumun ileri gidemeyeceğini buradan haykırıyoruz. Kadınlar hayatın her alanında söz sahibi olmalı. Bunu birilerinin vermesini, al bu senin hakkın demesini beklemeyin. Haklarınızı söke söke alın” diye konuştu.

Programa konuşmacı olarak katılan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan ise kadın hakları mücadelesinin aynı zamanda insan olabilme mücadelesi olduğunu ifade ederek “Atatürk, 'Bir toplumun yarısı zincirlerle bağlı kaldıkça diğer yarısının yükselmesi mümkün müdür?' demiş. Biz her erkekten Atatürk’ün kadına verdiği değeri göstermesini istiyoruz. İnsanlık iki kanatlı bir kuştur. Sağ kanadı erkekler sol kanadı kadınlar. Bir kuş tek kanatla uçamaz. Bize 'eksik etek' dediler. Bu erkek dilini değiştirmek de bizim görevimiz. Kadınca bir duruşun ne olabileceğini, kindarlığa karşı sevginin nasıl örgütlenebileceğini göstermek de bizim işimiz. Birilerine yoldaşlığı hatırlamak da bizim işimiz. Kuyruğu dik tutacağız, vazgeçmeyeceğiz. Bu topraklar bizim, sahip çıkacağız" dedi. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Ali Engin’de salondaki kadınların birlikteliğine vurgu yaparak “İzmir Kadını haklarını aramak için her zaman birlik içinde mücadele etmiştir. Bundan sonra da bir olarak güçlü olarak bu mücadelesine devam edecektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Çalkaya, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan’a plaket ve Semtevleri’nde kurs gören kadınların yaptığı el işi ürünlerden verdi. Program Balçova Belediyesi EFEM Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri ve Fasl-ı Şahane grubunun verdiği mini konser ile son buldu. 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri