balcova-kadinlari-tek-yurek-oldu

Balçova Kadınları Tek Yürek Oldu

Balçova Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle etkinliğe katılan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, salonu dolduran kadınlara “Cumhuriyet’in bize kazandırdıklarından vazgeçecek misiniz?” diye sordu yüzyıllardır Balçova Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Çalkaya, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ve yaklaşık 2 bin kadın katıldı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • KARŞIYAKA’NIN YAZ KURSLARINA BÜYÜK İLGİ

  Karşıyaka Belediyesi’nin çocuk ve gençler için açtığı yaz kursları büyük ilgi gördü. Toplam 21 farklı branştaki kurslara yaklaşık 7 bin kişi kayıt yaptırdı. Başkan Akpınar, “Kurslarımızla, çocuklarımıza nitelikli vakit geçirme imkanı sağlıyor, hem öğrenip hem de eğlenecekleri ortamlar yaratıyoruz” dedi.

 • İzmir Devrimci 78lilerden CHP ‘li Gökhan GÜNAYDIN’a teşekkür ziyareti

  “12 Eylül utanç müzesi”

 • Bayraklı’nın temizliğine 31 araçlık takviye

  İzmir’in temizlikte en iddialı ve temiz ilçesi Bayraklı Belediyesi 31 yeni temizlik aracını daha bünyesine katarak temizlikteki iddiasını bir kez daha ortaya koydu.

 • Güzelbahçe'de temizlik imecesi

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı temizlik imecesine Güzelbahçe'de devam edildi.150 personel ilçede baştan aşağı temizlik yaptı, ağaçları budadı, cadde ve sokakları süpürdü.

 • Turizm cennetleri yaza arıtma ile girecek

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin gözde turistik yerleşimlerinden Özdere ve Gümüldür ile Seferihisar’a bağlı Ürkmez, Doğanbey ve Payamlı mahallerini atıksu arıtma tesisine kavuşturmak için başlattığı 22.7 milyon liralık arıtma yatırımlarını tamamladı. 500 bin kişilik kapasiteye sahip arıtmalar bahardan itibaren devrede olacak

Son Güncelleme: 07 Mart 2013, Perşembe
Haber 72 kez görüntülendi.

Balçova Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nedeniyle Balçova Termal Otel’de bir söyleşi düzenledi. Yaklaşık 2 bin kadının doldurduğu Kardelen Salonu’ndaki söyleşiye konuk olarak Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya bir olayda emeği olanların söz hakkının da olacağını ifade ederek “Ülkemizdeki kadınların bağımsızlığımızın kazanıldığı Kurtuluş Savaşı’ndan bu güne kadar çok emek sarfetti. Cumhuriyet’te kadına biz bu ülkeyi birlikte kurtardık senin de söz hakkın var diyerek Kadın’a haklarını teslim etti. Sosyal ve siyasal hayatta, ekonomide kadınlar söz hakkı sahibi oldu. Ancak şimdi işsizlik rakamlarında bile kadının ismi geçmiyor, kadını bir kuluçka makinası gibi gören bir zihniyet var. Biz bu zihniyete karşı çıkıyoruz. Biz kadın ve erkeği bir elmanın iki yarısı olarak görüyoruz. Kadın olmadan toplumun ileri gidemeyeceğini buradan haykırıyoruz. Kadınlar hayatın her alanında söz sahibi olmalı. Bunu birilerinin vermesini, al bu senin hakkın demesini beklemeyin. Haklarınızı söke söke alın” diye konuştu.

Programa konuşmacı olarak katılan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan ise kadın hakları mücadelesinin aynı zamanda insan olabilme mücadelesi olduğunu ifade ederek “Atatürk, 'Bir toplumun yarısı zincirlerle bağlı kaldıkça diğer yarısının yükselmesi mümkün müdür?' demiş. Biz her erkekten Atatürk’ün kadına verdiği değeri göstermesini istiyoruz. İnsanlık iki kanatlı bir kuştur. Sağ kanadı erkekler sol kanadı kadınlar. Bir kuş tek kanatla uçamaz. Bize 'eksik etek' dediler. Bu erkek dilini değiştirmek de bizim görevimiz. Kadınca bir duruşun ne olabileceğini, kindarlığa karşı sevginin nasıl örgütlenebileceğini göstermek de bizim işimiz. Birilerine yoldaşlığı hatırlamak da bizim işimiz. Kuyruğu dik tutacağız, vazgeçmeyeceğiz. Bu topraklar bizim, sahip çıkacağız" dedi. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Ali Engin’de salondaki kadınların birlikteliğine vurgu yaparak “İzmir Kadını haklarını aramak için her zaman birlik içinde mücadele etmiştir. Bundan sonra da bir olarak güçlü olarak bu mücadelesine devam edecektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Çalkaya, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan’a plaket ve Semtevleri’nde kurs gören kadınların yaptığı el işi ürünlerden verdi. Program Balçova Belediyesi EFEM Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri ve Fasl-ı Şahane grubunun verdiği mini konser ile son buldu. 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri