izmir-suyuna-sahip-cikiyor

İzmir Suyuna sahip çıkıyor

11 ilçenin su şebekesini “uzaktan okuma” ile yakın takibe alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, su arıza ve kayıplarını asgariye indirerek 6 yılda 354 milyon metreküp su tasarrufu sağladı. Projeye, şebekeleri yenilenen Yeni Foça ve Menemen ilçeleri de eklendi. Şimdi hedef tüm ilçeler.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Hedef “çeyrek final”

  Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda ülkemizi temsil edecek İzmir Büyükşehir Belediyesi Erkek Sualtı Ragbisi Takımı, zorlu sınavlar vereceği şampiyona için Almanya’nın Berlin kentine gitti. İzmir temsilcisinde hedef çeyrek final oynamak.

 • TORBALI BELEDİYESİ’NDEN TEMİZLİK TİMİ

  Torbalı Belediyesi 603 km2’lik hizmet alanının tamamında aynı standartlarda hizmet verebilmek amacıyla anlık ‘Temizlik Timi’ kurdu.

 • CHP BUCA ÖRGÜTÜ TÜM EMEKLİLER İÇİN YÜRÜDÜ

  Chp Buca İlçe Başkanlığı ve Buca Emekli-Sen’in Ortak örgütlendiği yürüyüş Saat 18.30 Buca İlçe Başkanlığı önünden başladı. Şirinyer Migros önüne basın açıklamasıyla son buldu.

 • “Gönlümüzde 1 numarasınız”

  Başkan Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden Somali Sağlık, Milli Eğitim ve Sosyal Politikalar Bakanı, “İzmir çok güzel, İzmirliler daha da güzel. Zaten Somaliler için Türkiye her zaman birinci sırada” diye konuştu.

 • Polis merkezi evsiz vatandaşlara yuva oldu

  Polis merkezi evsiz vatandaşlara yuva oldu -İzmirde sokakta yaşayan evsiz vatandaşlar soğuk havada donma tehlikesine karşı polis merkezlerine götürüldü

Son Güncelleme: 24 Nisan 2014, Perşembe
Haber 135 kez görüntülendi.

11 ilçenin su şebekesini “uzaktan okuma” ile yakın takibe alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, su arıza ve kayıplarını asgariye indirerek 6 yılda 354 milyon metreküp su tasarrufu sağladı. Projeye, şebekeleri yenilenen Yeni Foça ve Menemen ilçeleri de eklendi. Şimdi hedef tüm ilçeler. 

Su tasarrufu ve yeni su kaynakları yaratma çalışmalarına büyük önem veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Su kayıplarını en aza indirme” hedefinde önemli mesafeler kaydetti. 11 ilçede oluşturduğu 392 izole sayaç bölgesi ile su arızalarına ve kayıplarına GPRS’li uzaktan okuma sistemiyle müdahale eden İZSU, Su Kayıpları Projesi’ni genişletti. 2013 yılı sonunda Yeni Foça Mahallesi ile Menemen ilçesinde de izole sayaç bölgeleri oluşturularak sisteme dahil edildi. Şebeke yenileme çalışması yapılan tüm yerleşim yerlerinde izole sayaç bölgeleri oluşturacaklarını söyleyen İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “2014 yılında da çalışmalarımıza hız vererek çevre yerleşimlerde yeni izole sayaç bölgeleri oluşturuyoruz. Hedefimiz tüm ilçeleri sisteme dahil ederek su kayıplarını en az düzeye indirmek” diye konuştu. 

Hızlı ve ekonomik
Uygulanan “Su Kayıpları Projesi” ile kent merkezindeki ilçeleri 1500 – 2000 hanelik izole sayaç bölgelerine ayıran ve bu bölgelerin tüketimlerini, basınç bilgilerini izleyerek kaçaklara müdahale eden İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 2008 yılında verileri SMS aracılığıyla bilgisayardan alabilmek için uzaktan okuma sistemine geçti. Böylelikle haftada bir kez izole sayaç bölgesine gidilerek yapılan okumalar yerine bölge sayaçlarının su tüketimi ile sayacın giriş ve çıkış basınç değerleri, SMS aracılığıyla günlük olarak bilgisayara ulaştırıldı. Uygulanan sistem oldukça başarılı oldu. 2013 yılında ise sistem yenilenerek GPRS ile uzaktan okuma yapılmaya başlandı. 

2008 – 2013 yılları “Su Kayıpları Projesi” ile 354 milyon metreküp su kazanıldı. Su kaçağı nedeniyle tüketimin aşırı yükselmesi veya vanadaki arıza nedeniyle bazı bölgelerin su alamaması gibi durumlarda sistemin hemen alarm vererek kendilerini uyardığını bildiren yetkililer, “Böylelikle arızanın giderilmesi için ekipleri acilen arıza bölgesine gönderiyoruz. Basınçları sürekli izleyerek ani yükselmelerin şebekemize zarar vermemesi için gerekli önlemleri alıyor, içme suyu dağıtım şebekesindeki arızaları azaltıyor ve olası kaçakları önlüyoruz” dedi.

İZSU yetkilieri şöyle devam etti: “GPRS ile günde 3 kez veri alıyoruz. Programa gün içerisinde istediğimiz zaman girip gerekli müdahaleleri yapabiliyoruz. Daha etkin, hızlı ve kesintisiz hizmet alırken iletişim maliyetlerimiz yüzde 80 oranında düştü. GPRS ile iletişimdeki değişiklikler merkezi bilgisayardan yapılabildiğinden, ekibin ulaşım maliyetleri de düştü. Uzaktan okuma sistemi sayesinde hem vatandaşlarımızın mağduriyetini önlüyor hem de su kayıplarını engelliyoruz.

Etiketler : Su  izmir 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri