zehir-isyani-suruyor

Zehir isyanı sürüyor!

Pınarbaşı Işıkkent çevre yolunda bulunan taş ocakları, kırma tesisleri ve çimento fabrikaları zehir saçmaya devam ediyor. Fabrikaların etrafında yaşayanlar isyan ediyor.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • ENGELSİZMİR için yarışacaklar

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dünya Engelliler Günü nedeniyle “Tekerlekli Sandalye Yol Yarışı” düzenleyecek. 2 Aralık tarihinde gerçekleşecek yol yarışına kulüpler ve ferdi lisanslı sporcuların yanısıra lisanslı olmayan sporcular da katılabilecek. Yarışma için kayıtlar başladı.

 • 8500 yıllık tarihi değerler turizm ile buluşuyor

  Bornova’nın ‘turizm master planı’ hazırlanıyor

 • Belediye personeline ‘ilkyardım dersi’

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’nde görevli uzmanlar, Gaziemir Belediyesi çalışanlarına, ‘İlkyardım ve ilkyardımın günlük yaşantıdaki önemi’ hakkında seminer verdi

 • Maraş işi çarıklar Fransa yolcusu

  Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Konaklı kadınların el emeği göz nuru ile işledikleri Maraş İşi tekniği kullanılarak üretilen minyatür hediyelik çarıkları Paris’e götürüyor.

 • Düşler ve Kadın

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Düşler ve Kadın sergisi

Son Güncelleme: 12 Mayıs 2014, Pazartesi
Haber 106 kez görüntülendi.

Pınarbaşı Işıkkent çevre yolunda bulunan taş ocakları, kırma tesisleri ve çimento fabrikaları zehir saçmaya devam ediyor. Fabrikaların etrafında yaşayanlar isyan ediyor.

Ege Otobüs işletmecileri Derneği Başkanı Abdullah Öcal, Otogar'da her gün yaklaşık 60 bin kişinin bu zehri soluduğunu söyleyerek, yetkililerin derhal çözüm bulmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde ' Zehir soluyoruz' başlığı ile yayınladığımız haberimizde Pınarbaşı Işıkkent çevre yolunda bulunan taş ocakları, kırma tesisleri ve Çimento fabrikalarından çıkan zehrin vatandaşı isyan ettirdiğini ve bu tesislerden çıkan kimyasallar nedeniyle Astım ile Koah hastalığına yakalandıklarını ifade eden mahalle sakinlerinin tesislerin taşınmasını istediğini duyurmuştuk.

Ayrıca Yeşil Pınarbaşı Platformu konu ile ilgi vatandaşın şikâyetlerinden oluşan bir imza kampanyası düzenlemişti. Tesislerden çıkan kimyasallar nedeniyle akciğer hastalığına yakalan bir çok vatandaş, aldıkları doktor raporlarını da eklenerek valiye şikayetlerini dile getiren bir dosya hazırlamıştı.

Son olarak da fabrika ve kuruluşlardan çıkan kimyasallar nedeniyle sağlıklarını bozulduğunu belirten Otogar çalışanları, aynı isyanı sürdürüyor. Ege Otobüs İşletmecileri Derneği Başkanı Abdullah Öcal, Otogar'da her gün yaklaşık 60 bin kişinin bu zehri soluduğunu söyledi. Öcal, '' Çalıştığımız mekânda 3 bin kişi çalışıyoruz. Ayrıca yaklaşık 60 bin kişilik sirkülasyon söz konusu... Her gün zehir yutuyoruz. İzmir gibi metropol bir kentin bu denli merkezi yerinde bu olayla karşılaşmak çok üzücü. Yetkililer derhal çözüm bulmalıdır. Bu fabrika acilen merkezden ve insanların yaşam alanından uzak bir yere taşınmalıdır '' şeklinde konuştu.

İzmir’e gelenler ilk bu manzarayı görüyor

Öcal konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bunun yanı sıra çevredeki ağaçlardan da zehir çok kolayca anlaşılabilir. Yeşilin gri tonuna dönüştüğünü görüyoruz. Daha önce biz yetkili kuruma şikâyetlerde bulunduk. Onların savunması ise fabrikanın bacasında filtre bulunduğu yönünde oldu. Fakat bölgeye araç park edin. İki dakika sonra camları bembeyaz toz kaplıyor. İnsan sağlığı bu kadar ucuz mu?

Otogarda çalışan 3 bin kişi ve günde 60 bin kişinin nüfus ettiği yerde buna nasıl müsaade edilebiliyor. Dünyanın hiç bir yerinde şehir içinde böyle bir görüntü ile karşılaşamazsınız. İnsanların İzmir'e geldiği ilk noktada, misafirler taş ocaklarından çıkan duman ve zehirli gazla karşılaşıyor. Sonra da İzmir neden bu noktada diyoruz. Yetkililer derhal bu sorununu çözmelidir.”

Etiketler : Pınarbaşı  Işıkkent  çevre  yolunda  bulunan  taş  ocakları   

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri