anadolu-birligi-izmirli-muhtarlarla-bulustu-akil-vurgusu

Anadolu Birliği İzmirli muhtarlarla buluştu: 'Akil' vurgusu

İzmir'de çözüm sürecine katkı koymak amacıyla Anadolu Birliği, "Muhtarlarla kardeşlik buluşması" gerçekleştirdi. Toplantıya katılan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, muhtarları süreçte 'akil insan' olarak gördüklerini belirtirken, Güneydoğu Anadolu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şeran muhtarların akil insanlarla birlikte çözüm sürecine destek olmaları için hükümet'e öneride bulunduklarını, ancak kabul edilmediğini söyledi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Çakabey yarın yola çıkıyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 8 Şubat'ta tarihinde düzenlenen törenle kentte tanıttığı,ancak gerekli izinlerin gecikmesi ve teknik eksikler nedeniyle Üçkuyular iskelesinde bekleyen körfez filosundaki 15 gemiden ilki olan Çakabey, yarın ilk seferini gerçekleştirecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katılacağı sefer saat 11.40'da Konak'tan Karşıyaka'yayapılacak.

 • Bornova’da kadınlar söz sahibi

  Bornova Belediyesi kadın istihdamı ve kadınların yönetime katılması konusunda örnek oluyor. Belediye personelinin yaklaşık yüzde 40’ını kadınlar oluşturuyor. İmar, etüd proje, planlama ve yapı kontrol gibi müdürlüklerin bağlı olduğu başkan yardımcılığı görevini bir kadın yürütüyor. Ayrıca Bornova Belediyesi’nde toplam 10 kadın müdür görev yapıyor. Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, imza attığı Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Birliği Konseyi’nin “Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği” sözleşmesinin gereklerini yerine getiriyor

 • İzmir Barosu Avukatları, Adliyede Oturma Eylemi Yaptı

  İSTANBUL'da tutuklanan meslektaşlarının durumunu protesto eden İzmir Barosu'na kayıtlı avukatlar, cüpbeleriyle birlikte adliyede oturma eylemi yaptı.

 • “Ağzıyla söylediğini kalbiyle hissetmiyor”

  “Projelerimizi görene kadar havuç vermeye devam edeceğiz”

 • İMZALAR TAMAM, SIRA SİYASETTE

  ÖZGÜRLÜĞE ATILAN 10 MİLYON İMZA, ANKARA'YA YOLA ÇIKTI

Son Güncelleme: 23 Kasım 2014, Pazar
Haber 34 kez görüntülendi.

İZMİR - Anadolu Birliği, İzmir'de "Muhtarlarla kardeşlik buluşması" adıyla kentteki bin 293 muhtarı kahvaltıya davet etti. Toplatıya Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, kaymakamlar ve yaklaşık 500 muhtar katıldı. Doğu ve Güneydoğu illeri hemşehri derneklerinin örgütlü olduğu Anadolu Birliği'nin Genel Başkanı Ferhan Ademhan, barış çağrısı yaparak, şöyle konuştu: "İki yıla yakın bir süredir yürütülen barış sürecinde şehit cenazelerinin gelmemesi bizi sevnidirdi. Yaklaşık 1.5 ay önce ülkemizin dört bir yanında yaşanan şiddet olayları hepimizi kaygılandırdı. Ülkemizi yöneten siyasi aktörlerin ortaya koyduğu barış iradesi sayesinde gergin havanın yerini diyaloğa bırakması bizi mutlu etti. Ülkemizin birliği ve barışı için uyanık olmalıyız. Ülkemizde son dönemde yaşanan sorunlara bakarsak muhtarla büyük iş düşüyor. Toplumsal sorunların ilk muhatabı, halkın kapısını çaldığı ilk seçilmiş kişi muhtarlar. Muhtarlara her zamankinden daha fazla duyarlı ve dikkatli olmak düşüyor. Ege'den Türkiye'ye haykırıyoruz. Barıştan başka seçeneğimiz yok."Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, "Türkiye'de milli birlik ve kardeşliğimizin başarıya ulaşmasının teminatı, kılcal damarlarına kadar akil insan olarak kabul ettiğimiz muhtarlarımızın işin içinde olmaları ve bölgenin ekonomik istikrara kavuşmuş olmasıdır. Biz Ekonomi Bakanlığı olarak bu konuda iki şey yapıyoruz, bizim bölge teşviklerimiz var. Dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar o bölgeye ekonomik teşvikler veriyoruz. İşleyiş için özel çaba gösteriyoruz. Biz sadece Ankara'da oturarak ekonomiyi yönetmeye çalışmıyoruz. 81 vilayeti Ankara'ya getirmeden her kentimizde Bakanımız ve üst düzey arkadaşlarla beraber o kente gidip ekonomi zirveleri yapıyoruz. Bu tür süreçler, bu tür iddialı projeler sadece siyasetçiler, kamu yönetimleriyle, muhtarlarla, belediye başkanlarımızla, il ve ilçe teşkilatları ile yürütülecek iş değildir. Toplumda herkese büyük iş düşmektedir. İş adamlarına da iş düşmektedir. Bizim bölgemizde kendilerine düşen bu işi fazlasıyla yapmaktalar. Siyasi aktörlerimizin en geniş yelpazeleri belli bir çaba içinde olacak ama en büyük çabayı da muhtarlarımız ve iş adamlarımız gösterecek" diye konuştu."MUHTARLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR"

Bucalı muhtarlarında yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, İzmir Valisi Mustafa Toprak da muhtarların çözüm süreci ve İzmir'e göçle gelenlerle daha önce yerleşmiş halk arasındaki ilişkilerde muhtarların önemine vurgu yaptı. İzmir gibi birçok kentin yoğun göçe maruz kalmasının sonucunda uyum ve toplumsal sorunlarının yaşandığını ifade eden Toprak, "Tüm bu sebepler karşısında İzmir halkı bir ve beraber olarak kenetlenmiş ve kente uyum noktasında başarabilmiştir. Göçle gelenlerle ve daha önce gelenler arasındaki diyaloglarına gelişmesine yönelik faaliyetlerini önemsiyoruz. Hepimizin canı, ciğeri, kalbi, gözü olan muhtarlara büyük sorumluluklar düşmektedir. Mahallelerimiz muhtarlarla birlikte önemli toplumsal yapı taşları olmuştur."(dha)

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri