taki-kursuyla-sifa-buldular

Takı Kursuyla Şifa Buldular

Buca Belediyesi’nin kadınların sosyo-ekonomik gelişimlerini ve toplumsal yaşama katılımlarını arttırmak amacıyla Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde açtığı takı tasarım atölyesi adeta rehabilitasyon merkezi gibi hizmet veriyor.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Başkan Karabağ’dan “Adalet” çıkarması

  Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ Adalet Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Mahalle halkının büyük ilgi gösterdiği toplantıda Başkan Karabağ Kentsel Dönüşüm’den yatırımlara kadar birçok konuda vatandaşları bilgilendirdi.

 • Flaş… İzmir’i kilitleyen ihalede karar açıklandı

  Tam 3 bin 317 kişi ilgilendiren ESHOT hizmet alım ihalesinde komisyon kararını açıkladı. İZELMAN yüksek teklif vermesine rağmen ipi göğüsleyen şirket oldu.

 • GERİ DÖNÜŞÜME 118 TONLUK KATKI

  Karşıyaka Belediyesi tarafından kurulan Atık Getirme Merkezi ve Çöp Transfer İstasyonu sayesinde, 25 aylık süreçte toplam 118 ton atık geri dönüşüme kazandırıldı. Atık yağların toplanmasıyla 6 milyar litre içme suyunun kirlenmesinin önüne geçildi. Kağıt ve kartonların geri dönüşümüyle de yüzlerce ağaç kesilmekten kurtuldu.

 • Duayen gazeteci Uğur Dündar’dan Bornova’da önemli açıklamalar

  “Tarih bugünleri yazıyor” Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Dündar Bornova Belediyesi’nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği panelde çarpıcı açıklamalar yaptı. Gazetecilik mesleğinin hassas bir süreçten geçtiğini belirten Dündar, “Tarih bugünleri yazıyor. Tarih kanaat notunu veriyor. Hepimiz hergün sınavdan geçiyoruz. Gazeteciler tarih önünde not alıyorlar. Bu notlar hepimizin siciline silinmeyecek kalemlerle yazılıyor” dedi. Bir süre sonra yeni bir televizyon kanalında akşam haberlerinde yeniden halkın karşısına çıkacağını açıklayan Dündar, “Yeni ve bağımsız bir oluşum televizyon kurma hazırlıklarını sürdürüyor. Bir sekteye uğramazsa akşam haberleriyle yine televizyonda olacağım” dedi

 • Hatay Metrosu açıldı...

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sürpriz bir basın toplantısı yaparak Üçyol-Üçkuyular metro hattının iki istasyonunun açıldığını, önişletme sürecinde vatandaştan ücret alınmayacağını duyurdu.

Son Güncelleme: 14 Nisan 2018, Cumartesi
Haber 133 kez görüntülendi.

Buca Belediyesi'nin kadınların sosyo-ekonomik gelişimlerini ve toplumsal yaşama katılımlarını arttırmak amacıyla Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nde açtığı takı tasarım atölyesi adeta rehabilitasyon merkezi gibi hizmet veriyor. Kurs, sağlık sorunları yaşayan Bucalı kadınların da ikinci adresi, vazgeçilmez mekanı oldu. Kanser tedavisinin ardından ellerinde his kaybı yaşayan ve kısmı felçli hastalar kurs sayesinde yüksek oranda iyileşme gösterdiklerini, hayata yeniden coşkuyla sarıldıklarını söylüyor.          

Buca Belediyesi hobi sanat kurslarının Bucalı kadınlara yeteneklerini keşfedip becerilerini geliştirme imkanı sunarken, sağlık problemlerine de derman olduğu ortaya çıktı. Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nin en çok talep gören kurslarından biri olan ve haftada üç gün hizmet veren takı tasarım kursu, kanser ve felç tedavisi gören kadınlar için adeta terapi merkezi oldu. Kursiyerler yeteneklerini geliştirip hayatla barışmanın yanında, yaşadıkları ağır rahatsızlıklar sonucu kaybettikleri sağlıklarına yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

"Hissetmediğim parmaklarım can buldu"

Selvihan Çelik( 39) Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi takı tasarım kursunun milyonlarca insana örnek olup, ilham verecek kursiyerlerinden biri. Genç yaşında amansız hastalığa yakalanan, dönem dönem vücudunun çeşitli bölgelerine sıçrayan kanserle savaşırken ellerinde ve parmaklarında başlayan his kaybıyla mücadele eden Selvihan Çelik, parmaklarını hissedemezken kurs sayesinde minicik boncukları dizecek kadar gelişme göstererek doktorlarını bile şaşırtmış. Çelik, " Hissetmediğim parmaklarım kurs sayesinde yeniden can buldu. Tedaviden çıkıp hemen kursa koşuyorum. Böylesi sıkıntı yaşayanlara tavsiye ediyorum. Evde oturup üzülmesinler, yaşamın içine girsinler" sözleriyle tüm kadınlara sesleniyor.

Takı tasarım kursunun bir diğer müdavimi 66 yaşındaki Sabriye Yıldız'ın ise beynindeki tümörün alınmasından sonra sol tarafı felç olmuş. Elini hiç kullanamayan Sabriye Yıldız, kızı Embiye Güçlü'nün ısrarıyla evden çıkıp, sağlığına şifa olacak kursla tanışmış. Tığlarla, boncuklarla uğraşırken felçli olan elini kullanmaya başlayan Sabriye Yıldız, kaybettiğini düşündüğü eline kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

İlerleyen yaşına ve yürüme güçlüğüne rağmen kurs günlerini iple çekip, bakıcısı eşliğinde kursa gelen 82 yaşındaki Türkan Çetiner, rengarenk boncukların, taşların arasında kaybettiği eşinin acısını dindirmeye çalışıyor. Hayat arkadaşını kaybettikten sonra evine kapanan Türkan Çetiner, öğretmen olan üç kızının ısrarlarıyla geldiği kursun şimdilerde müdavimi olmuş. Anılarını, acılarını iplere dizip güzel hatıralarıyla yaşama bağlanan Türkan ninenin yıllar sonra yüzü gülüyor

Etiketler : buca  kurs  takı 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri