buca-uzum-bagindan-bereket-fiskiriyor

Buca Üzüm Bağı’ndan bereket fışkırıyor

Buca’nın sembolü olan üzümü kurduğu 13 dönüm üzüm bağıyla topraklarına geri döndüren Buca Belediyesi, ikinci hasada hazırlanırken kısa zamanda gelişip serpilen asmalar bereketiyle yüz güldürüyor. Geçtiğimiz yıl yapılan ilk hasatta yaklaşık 1,5 ton üzüm veren Buca Belediyesi üzüm bağlarından bu hasat sezonunda 6 ton gibi yüksek rekolte bekleniyor.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Kadına şiddeti kaleme aldılar

  Türk Anneler Derneği (T.A.D) Kurucu Başkanı Şenel Aksu anısına düzenlenen ‘Şenel Aksu tek perdelik tiyatro oyunu yarışması’ kazananları ödüllerini aldı.

 • İEKKK’da yeni dönem başkanlığına İdil Yiğitbaşı seçildi

  İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu, 2012 yılının son toplantısını gerçekleştirdi. 37. Kurul toplantısında 2012 yılının Dönem Başkanı Şerife İnci Eren, yerini Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı’na bıraktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Şerife İnci Eren’e katkıları nedeniyle Kurul üyeleri adına bir plaket sunarak teşekkür etti.

 • Karşıyaka Ata'sını Anıyor

  Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 74. yılı nedeniyle Karşıyaka’da gerçekleştirilen resmi törene resmi protokolün dışında, vatandaşlardan da yoğun katılım oldu.

 • Üç ayda “4 bin 600 kamyon” moloz kaldırıldı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin ortaklaşa yürüttüğü “imece” temizlik kampanyası, kentteki moloz sorununu bir kez daha gözler önüne serdi. Üç aylık çalışmanın faturası 4 bin 600 kamyon moloz oldu.

 • ‘USLU’ GAZETE DENGEYİ ZİYARET ETTİ

  USLU : UYUŞTURUCU KULLANIMINDA ARTIŞ VAR!! Gazete Dengeyi ziyaret eden Buca İlçe Emniyet Müdürü Ahmet USLU ile sohbetimiz esnasında bucada ki asayiş,düzen ve uyuşturucu ile ilgili merak ettiğimiz soruları sorduk.

Son Güncelleme: 05 Mayıs 2018, Cumartesi
Haber 158 kez görüntülendi.

 

Buca Belediyesi’nin üzüm üretimini canlandırmak, bağ kültürünü yaşatmak ve kentin kaybolan değerlerini yeniden hayata döndürmek amacıyla yaklaşık 3 yıl önce 1450 asma fidesiyle kurduğu üzüm bağından adeta bereket fışkırıyor. Buca Belediyesi’nin Kaynaklar bölgesinde kurduğu 13 dönümlük bağ sayesinde topraklarına kavuşan üzüm asmalarını salkımlar sardı.

6 ton rekolte bekleniyor

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Bağ Bozumu Şenliğiyle ilk hasadı yapılan ve yaklaşık 1,5 ton mahsul alınan Buca Belediyesi üzüm bağlarından yeni sezonda yaklaşık 6 ton rekolte bekleniyor.

6 çeşit üzüm yetişiyor

Kaynaklar bölgesinde yaklaşık 13 dönümlük alana kurulan Üzüm Bağı’nda Ege Bölgesi’nde yetişen çeşitlerden Mevlana Karası, Pembe Gemre, Osmanca ve Kozak Siyahı, Buca Rezakisi ile Sultaniye çeşitleri yetiştiriliyor.  Üzüm Bağı’nda yetişen üzümlerin sofralık, kurutmalık ve şaraplık olarak değerlendirilmesinin yanında pekmez, pestil, köfter, sucuk ve ezme gibi ürünler de üretilecek.

 

 

 

Etiketler : BUCA  ÜZÜM BAĞI 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri