buca-uzum-bagindan-bereket-fiskiriyor

Buca Üzüm Bağı’ndan bereket fışkırıyor

Buca’nın sembolü olan üzümü kurduğu 13 dönüm üzüm bağıyla topraklarına geri döndüren Buca Belediyesi, ikinci hasada hazırlanırken kısa zamanda gelişip serpilen asmalar bereketiyle yüz güldürüyor. Geçtiğimiz yıl yapılan ilk hasatta yaklaşık 1,5 ton üzüm veren Buca Belediyesi üzüm bağlarından bu hasat sezonunda 6 ton gibi yüksek rekolte bekleniyor.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Tatı, bu kez de Bolu’ya yardım eli uzattı

  Kardeş belde belediyelerine sahip çıkan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Uşak, Karaman, Elazığ ve Ordu’dan sonra bu kez de Bolu’nun Mudurnu Belediyesi’ne hizmet amaçlı bir kamyon hediye etti.

 • Bayraklı’da sağlık eğitimi başladı

  Bayraklı Belediyesi, Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Ebelik Bölümü ile işbirliği yaparak 75’inci yıl, Alparslan ve Cengizhan Mahallelerinde gebe, loğusa, bebek ve çocuklara sağlık eğitimi hizmeti vermeye başladı.

 • Dünyada ilk kez 2 bin 400 gönüllüyle Atatürk portresini gerçekleştirdi.

  Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan portredeki yerini Kars’tan gelen bir vatandaşa bırakarak çerçevede yer aldı.

 • ALT YAPIYA "BAYRAM MOLASI"

  Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı aşırı yağışlardaki su baskınlarından koruyacak altyapı çalışmaları nedeniyle trafiğe kapattığı bazı yolları, İzmirlilerin bayram alışverişini rahatça yapabilmesi için 17 Ağustos Cuma gününden itibaren ulaşıma açıyor. Bazı sokaklardaki çalışmalar Bayram sonrasında devam edecek, alt yapı imalatı biten sokaklar ise tekrar trafiğe kapatılmayacak.

 • Tamaylıgil: Ömür boyu eğitim

  CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, Konak Belediyesi’nin Halk Üniversitesi bünyesinde açtığı kurslarda verilen eğitim çalışmalarını yerinde izledi, Başkan Tartan’ı kutladı.

Son Güncelleme: 05 Mayıs 2018, Cumartesi
Haber 386 kez görüntülendi.

 

Buca Belediyesi’nin üzüm üretimini canlandırmak, bağ kültürünü yaşatmak ve kentin kaybolan değerlerini yeniden hayata döndürmek amacıyla yaklaşık 3 yıl önce 1450 asma fidesiyle kurduğu üzüm bağından adeta bereket fışkırıyor. Buca Belediyesi’nin Kaynaklar bölgesinde kurduğu 13 dönümlük bağ sayesinde topraklarına kavuşan üzüm asmalarını salkımlar sardı.

6 ton rekolte bekleniyor

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Bağ Bozumu Şenliğiyle ilk hasadı yapılan ve yaklaşık 1,5 ton mahsul alınan Buca Belediyesi üzüm bağlarından yeni sezonda yaklaşık 6 ton rekolte bekleniyor.

6 çeşit üzüm yetişiyor

Kaynaklar bölgesinde yaklaşık 13 dönümlük alana kurulan Üzüm Bağı’nda Ege Bölgesi’nde yetişen çeşitlerden Mevlana Karası, Pembe Gemre, Osmanca ve Kozak Siyahı, Buca Rezakisi ile Sultaniye çeşitleri yetiştiriliyor.  Üzüm Bağı’nda yetişen üzümlerin sofralık, kurutmalık ve şaraplık olarak değerlendirilmesinin yanında pekmez, pestil, köfter, sucuk ve ezme gibi ürünler de üretilecek.

 

 

 

Etiketler : BUCA  ÜZÜM BAĞI 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri