buyuksehir8217de-2izbeton-vakasi-bu-kez-izelman-zorda

Büyükşehir’de 2.İZBETON vakası: Bu kez İZELMAN zorda!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli şirketlerinden biri olan İZELMAN, ulaşımın bel kemiği olan ESHOT’un yaptığı personel ihalesini kaybetmekle karşı karşıya kaldı. Belediye şirketi İZBETON da 286 milyon TL’lik asfalt ihalesini kaybetme riski yaşamıştı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • "Toptan Teftiş"

  Yakından takip ettiği proje ve yatırımlar için sık sık sahaya inen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu kez merkezdeki 11 ilçenin 386 mahallesinde sürdürülen "Toptan Çözüm" çalışmalarını denetledi.

 • “İnciraltı’nda doğru plan, bu kenti uçurur”

  AOSB’deki sanayici ve işadamlarıyla sabah kahvaltısında buluşan Başkan Aziz Kocaoğlu, İnciraltı planları ile ilgili konuştu: “O bölgenin planlanmasını kent gündemine getiren benim. ‘Özel yasa çıkmalı’ demekten dilimde tüy bitti. Ama yanlış yapılanlara karşı da kentin geleceğini korumak durumundayım. Bu benim görevim. Doğru planlama istiyorum. İnciraltı doğru planlandığında, İzmir’i kimse tutamaz.”

 • CHP İzmir İl Başkanı Ali ENGİN'den açıklama!

  CHP Buca İlçe Yönetim Kurulu üyelerinden istifa etmek isteyenlerin olduğunu ve kendisine intikal ettiğini belirtti...

 • Rekortmen itfaiyeciler

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İtfaiye Olimpiyatları’nda mücadele eden personeli başarıdan başarıya koşuyor. Antrenmanlarını Toros’taki Afet Eğitim Merkezi’nde sürdüren 8 gözüpek itfaiyeci, Antalya’da yapılan İtfaiye Olimpiyatı’nda Türkiye rekoru kırdı.

 • “3-4-5 Erken Eğitimi Seç” Kampanyası İzmir Eylem Planı Çalıştayı Gerçekleştirildi

  T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Avrupa Birliği’nin mali, UNICEF’in teknik desteği ile 2010 yılından bu yana “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi” Projesi yürütülüyor. Proje ile kurum ve toplum temelli erken çocukluk hizmetlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Projenin pilot illerinden biri olan İzmir, erken çocukluk hizmetlerinin yaygınlaştırılması için gerçekleştirilen Toplumsal Seferberlik etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Son Güncelleme: 08 Kasım 2012, Perşembe
Haber 202 kez görüntülendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan raylı sisteme ağırlık verip şehir içinde yaşanan trafik yoğunluğunu otobüsleri besleme hatlara çekerek azaltmaya çalışırken diğer yandan yeni personel ihalesi ile yaşadığı sorundan kurtulmaya çalışıyor.

Ulaşımın bel kemiği konumundaki kuruluşu ESHOT’un yaptığı personel ihalesinde sorun yaşanıyor. Belediye şirketi İZELMAN’ın aldığı ve bu zamana kadar sorunsuz devam eden şoförleri kapsayan ihalede bu kez problem çıktı. Tam, 3 bin 317 görevdeki şoförü kapsayan yeni ihaleye katılan İZELMAN’IN teklifi çok yüksekte kaldı.
 
ESHOT Genel Müdürlüğü’nün ihale komisyonu tarafından kabul edilen ve incelemesi devam eden rakamlarda belediyenin ana birimlerine personel desteği sağlayan şirketi yarışta geri kaldı. İhaleye giren diğer özel şirketlerin tekliflerinin kanuna göre cazip gelmesi belediye yetkililerini kara kara düşündürmeye başladı. İhale, dışarıdan gelen şirketlerden birinde kalırsa bu zamana kadar otobüslerde çalışan ve belediyenin sendikalı şirketi üzerinden hizmet veren şoförleri zor günler bekleyecek. Sendika ile yapılan toplu iş sözleşmesi ile aldıkları maaşlar ve sosyal yardımları kaybedecek. Şirket, kabul etmemesi halinde çalışan şoförlerle de devam etmeyecek.
 
İşçilerin bağlı bulunduğu sendika olan Genel İş Sendikası İzmir 1 Nolu Şube Başkanlığı da çıkış yolu aramak için büyük çaba sarf ediyor. ESHOT’un yaptığı ihalede komisyon kararı merakla bekleniyor. Bu arada konuyla ilgili sorunun şoförlere yansıması sorun yaşanmasına neden oldu. Şoförler çıkacak kararı dört gözle beklerken tedirginlik yaşamaya başladı.
 
SENDİKA BAŞKANI YOĞUN BAKIMDA
Birkaç gündür yaşanan stres sendikaya da yansıdı İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Fikret Ocak’ın aort damarı yırtıldı. Yeşilyurt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım servisine alınan Ocak’ın durumunun ciddi olduğu ifade edildi. Yakınları ve sendika temsilcileri doktorlardan gelecek olumlu haberi beklemeye başladı. Ocak’ın sağlık problemi yaşamasına sendikada ve çalışma şartlarında yaşadığı sıkıntılı durumun sebep olduğu ifade edildi.
 
İZBETON DA AYNI SÜRECİ YAŞADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin amiral şirketlerinden biri olan asfalt, yol bakım ve altyapı işleriyle uğraşan İZBETON da ihale krizi nedeniyle zor günler geçirmişti. İhale yapılamadığı için kentin genelindeki sorunlu yerlere geç giren ve kış gelmeden süreci atlatmaya çalışan şirket ihalede yüksek teklif verince kaybetme riski ile karşı karşıya kalmıştı. Sürecin Kamu İhale Kurumu’na gönderilmesi, diğer düşük teklif veren iki özel şirketin birbirini şikayet etmesi ile başlayan kriz “ihale İZBETON’un” kararı ile olumlu sürece gelmişti. Tam 286 milyon TL bedelli ihaleyi alan şirket uzun süredir kenti üçe ayırdığı alanlarda hummalı çalışmasını yürütüyor.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri