buyuksehir8217den-yeni-bir-cevre-hamlesi-daha

Büyükşehir’den yeni bir çevre hamlesi daha

Taş ocağıydı, kent ormanı oluyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • BUCALI ÖĞRENCİLER HAVUZLARA AKIN ETTİ

  Bucalı öğrenciler bunaltıcı yaz sıcaklarında soluğu Buca Belediyesi’nin havuzlarında alıyor. Uzman eğitmenler eşliğinde hem yüzme öğrenip hem de serinleyen minikler, yaz tatillerinde eğlenerek öğrenmenin keyfini yaşıyor. 4 yılda 32 bin çocuğu yüzme sporuyla tanıştıran Buca Belediyesi, Haziran ve Temmuz aylarında 1736 öğrenciye yüzme eğitimi verdi.

 • Nakışlarda hayat bulan hayaller…

  Katıldıkları ‘dekoratif el sanatları kursu’yla hayatlarına renk getiren Gaziemirli kadınlar çok mutlu… Belediyenin düzenlediği kursa bazısı hobi, bazısı meslek edinmek için geliyor. Aralarında çocuklarına çeyiz düzmek için gelen kadınlar, ‘Başkan Şenol’a teşekkür ediyor

 • Yıldırım ‘İZBAN’a nokta koydu: İzmir'liye haksızlık yapmayın!

  Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı, İZBAN üzerinden yapılan siyasi tartışmalara karşı durdu, “Bu yapılan İzmir’e, İzmirliye haksızlıktır. Bitsin” dedi.

 • CHP'li Susam: "Elektrik kanununda tüketici yok"

  CHP’li Susam, Türkiye’nin komisyonda görüşülen Elektrik Piyasası Kanunu’nun sanayinin ya da tüketicinin ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak olduğunu söyledi.

 • “Bilinçli kadın güçlü toplum”

  Karabağlar’dan yine bir ilk

Son Güncelleme: 08 Kasım 2012, Perşembe
Haber 121 kez görüntülendi.

Moloz dökümüne kapanan Gaziemir Evka-7 mevkiindeki 24 dönümlük taş ocağını dolduran İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de üzerinde yepyeni bir kent ormanı kuruyor. Alana ilk ağaç, 11 Kasım Pazar günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılacağı törenle dikilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, moloz ve inşaat atıklarının çevreye zarar vermeden depolandığı Gaziemir Evka-7 moloz döküm sahasında kent ormanı oluşturacak. İZBETON tarafından 2010 yılından bu yana işletilen ve geçtiğimiz yıl kapasitesini doldurarak moloz dökümüne kapanan 24 dönümlük taş ocağının üzerine 1550 fıstıkçamı ve servi ağacı dikilecek. Ağaçlandırma çalışmaları,  Pazar günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılacağı bir törenle başlayacak.
Kentin moloz döküm alanı ihtiyacını karşılamak için geçmişte taş ve kireç ocağı olarak işletilen ve bozulan arazi yapılarını inşaat artığı ve toprak dolumu ile yeniden eski haline getirdiklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Şimdi de moloz dökümüne kapanan Gaziemir Evka-7’deki sahamızı ağaçlandırarak kent ormanı olarak İzmir’e kazandıracağız. Bir yandan kentin molozlarının bertarafını sağlarken bir yandan da tahrip olan ormanlık alanları tekrar orman niteliğine kavuşturacağız. Hem çevreye hem de kentin dokusuna katkı koyacağız” diye konuştu.
18 Şubat 2010 tarihinde faaliyetine başlayan ve 14 Şubat 2011 tarihinde dolum işi sonlandırılan Gaziemir Evka-7’deki sahaya 24 bin metreküp bitkisel nitelikli toprak serilerek ağaçlandırmaya hazır hale getirildi. Alan ağaçlandırma çalışmaları tamamlandıktan sonra İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne iade edilecek.

3 sahada moloz dökümü devam ediyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in genişleyen sınırlarına ve artan nüfusuna paralel olarak 2009 yılında Buca Kırıklar Köyü’nde 455 bin metreküp, Bornova Gökdere Köyü’nde 2 milyon 481 bin metreküp, Yelki mevkiinde 1 milyon 156 bin metreküp ve 2010 yılında Gaziemir Evka – 7’de 575 bin 868 metreküp kapasiteli 4 sahayı “Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Depolama Tesisi” olarak kente kazandırmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBETON şirketi tarafından işletilen yasal moloz döküm alanlarında moloz ve inşaat atıkları depolanarak çevreye zarar vermeden ve kirlilik oluşturmadan bertaraf ediliyor. Amaç, çevreye verdiği zararın yanında yarattığı görüntü kirliliği nedeniyle ciddi sıkıntılar yaratan hafriyat, inşaat ve yıkıntı atıklarının, yasal tesislere yönlendirilerek kaçak dökümlerin önüne geçmek, hem de tahrip olan ormanlık alanları yeniden orman niteliğine kavuşturmak. 2012 yılında geçerli olan bertaraf ücret tarifesi ise küçük araçlar ve kamyonetler için 10, tek dingilli kamyonlar 15, çift dingilli kamyonlar 30, üç dingilli kamyonlar 35 ve dört dingilli büyük TIR’lar için araç başına 50 TL. 

Etiketler : izmir  taş ocağı 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri