buyuksehir8217den-yeni-bir-cevre-hamlesi-daha

Büyükşehir’den yeni bir çevre hamlesi daha

Taş ocağıydı, kent ormanı oluyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • 22 Sokak güneş yüzü görecek

  Güzelyalı Mahallesi 22 Sokak’ta sahipleri tarafından yıllar önce terk edilen binalar Konak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkıldı. Yıkımla birlikte 22 Sokak güneş yüzü görmeye başladı.

 • İZSU, köylerdeki su depoları için 4.8 milyon lira harcadı

  Köylere sağlıklı ve kesintisiz su verebilmek için su depolarını yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, son üç yılda önemli yatırımlara imza attı.

 • İyi bir eş, Güzel yaşamın anahtarı

  ‘Mutlu Evlilik Mutlu Konak’ konulu söyleşide yeni evlenecek çiftlerle buluşan Başkan Tartan, “İyi bir eş yaşamın güzel geçmesinin anahtarıdır” dedi.

 • Cep Parkı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Vergi Dairesi yanındaki alanı park olarak düzenledi. Söz konusu alan, Büyükşehir Belediyesi’nin 1984 yılından bu yana devam eden kamulaştırma sorununu 42 milyon lira ödeyerek çözmesinin ardından, küçük bir cep parkı olarak yeniden kente kazandırıldı.

 • Başkan ve muhtarlar Çiğli’de buluştu

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, muhtarlarla buluşarak sorunlara yerinde çözüm bulma çalışmalarını sürdürüyor. Çiğli ilçesinde Başkan Solak ve 13 mahallenin muhtarı ile bir araya gelen Kocaoğlu, Harmandalı’daki katı atık depolama alanı üzerinde büyük bir kent ormanı kurmak istediklerini açıkladı.

Son Güncelleme: 08 Kasım 2012, Perşembe
Haber 157 kez görüntülendi.

Moloz dökümüne kapanan Gaziemir Evka-7 mevkiindeki 24 dönümlük taş ocağını dolduran İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de üzerinde yepyeni bir kent ormanı kuruyor. Alana ilk ağaç, 11 Kasım Pazar günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılacağı törenle dikilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, moloz ve inşaat atıklarının çevreye zarar vermeden depolandığı Gaziemir Evka-7 moloz döküm sahasında kent ormanı oluşturacak. İZBETON tarafından 2010 yılından bu yana işletilen ve geçtiğimiz yıl kapasitesini doldurarak moloz dökümüne kapanan 24 dönümlük taş ocağının üzerine 1550 fıstıkçamı ve servi ağacı dikilecek. Ağaçlandırma çalışmaları,  Pazar günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılacağı bir törenle başlayacak.
Kentin moloz döküm alanı ihtiyacını karşılamak için geçmişte taş ve kireç ocağı olarak işletilen ve bozulan arazi yapılarını inşaat artığı ve toprak dolumu ile yeniden eski haline getirdiklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Şimdi de moloz dökümüne kapanan Gaziemir Evka-7’deki sahamızı ağaçlandırarak kent ormanı olarak İzmir’e kazandıracağız. Bir yandan kentin molozlarının bertarafını sağlarken bir yandan da tahrip olan ormanlık alanları tekrar orman niteliğine kavuşturacağız. Hem çevreye hem de kentin dokusuna katkı koyacağız” diye konuştu.
18 Şubat 2010 tarihinde faaliyetine başlayan ve 14 Şubat 2011 tarihinde dolum işi sonlandırılan Gaziemir Evka-7’deki sahaya 24 bin metreküp bitkisel nitelikli toprak serilerek ağaçlandırmaya hazır hale getirildi. Alan ağaçlandırma çalışmaları tamamlandıktan sonra İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne iade edilecek.

3 sahada moloz dökümü devam ediyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in genişleyen sınırlarına ve artan nüfusuna paralel olarak 2009 yılında Buca Kırıklar Köyü’nde 455 bin metreküp, Bornova Gökdere Köyü’nde 2 milyon 481 bin metreküp, Yelki mevkiinde 1 milyon 156 bin metreküp ve 2010 yılında Gaziemir Evka – 7’de 575 bin 868 metreküp kapasiteli 4 sahayı “Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Depolama Tesisi” olarak kente kazandırmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBETON şirketi tarafından işletilen yasal moloz döküm alanlarında moloz ve inşaat atıkları depolanarak çevreye zarar vermeden ve kirlilik oluşturmadan bertaraf ediliyor. Amaç, çevreye verdiği zararın yanında yarattığı görüntü kirliliği nedeniyle ciddi sıkıntılar yaratan hafriyat, inşaat ve yıkıntı atıklarının, yasal tesislere yönlendirilerek kaçak dökümlerin önüne geçmek, hem de tahrip olan ormanlık alanları yeniden orman niteliğine kavuşturmak. 2012 yılında geçerli olan bertaraf ücret tarifesi ise küçük araçlar ve kamyonetler için 10, tek dingilli kamyonlar 15, çift dingilli kamyonlar 30, üç dingilli kamyonlar 35 ve dört dingilli büyük TIR’lar için araç başına 50 TL. 

Etiketler : izmir  taş ocağı 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri