geri-donusume-118-tonluk-katki

GERİ DÖNÜŞÜME 118 TONLUK KATKI

Karşıyaka Belediyesi tarafından kurulan Atık Getirme Merkezi ve Çöp Transfer İstasyonu sayesinde, 25 aylık süreçte toplam 118 ton atık geri dönüşüme kazandırıldı. Atık yağların toplanmasıyla 6 milyar litre içme suyunun kirlenmesinin önüne geçildi. Kağıt ve kartonların geri dönüşümüyle de yüzlerce ağaç kesilmekten kurtuldu.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Bayraklı’da tiyatro şöleni finali

  Bayraklı Belediyesi Tiyatro Şöleni, “Yağmur Ormanları” adlı çocuk oyunu ile sona erdi. Final gösterisine katılan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, minik öğrencilere çam fidanı ve balon dağıttı.

 • ŞEHİT KEMAL’İN YOLLARI, HELVACI’NIN SOKAKLARI YENİLENİYOR

  Kentin farklı mahallelerinde yol ve kaldırım çalışmalarına devam eden Aliağa Belediyesi kent dışında bulunan mahallelerinde de yol ve kaldırım çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

 • BUCA’DA YOLLAR SEVGİYE ÇIKAR

  Buca Belediyesi taşıt trafiğine kapatıp sevgi, doğa ve estetikle harmanlayarak oluşturduğu sevgi sokaklarının ikincisini Adatepe’de Bucalıların kullanımına açtı. Modern bir kentsel tasarımla yaya öncelikli hale getirilen ve şiir sanatının usta kalemi Can Yücel’e ithaf edilen sokak, kentlinin nefes alıp, şehrin stresinden uzaklaşabileceği muhteşem bir dokuya kavuştu.

 • Sadece nezaket ziyaretiydi!

  İzmir İl ve İlçe Örgütleri toplantısına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ziyaretini ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yaptığı ziyareti hakkında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Kocaoğlu, ‘Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’na yaptıkları nezaket ziyareti olduğunu, sadece hal hatır sorulduğunu ve siyaset konuşulmadığını söyledi”

 • İşte İzmir bu!

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Selçuk ziyaretinde İzmir’in demokrasi kültürüne ilişkin en güzel örneklerden biri sergilendi. Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, “AK Partili bir belediye başkanı olarak”, kendisiyle CHP’li başkanlardan çok daha güçlü bir bağ ile çalışacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ise “Belediye Başkanı sadece bir partinin değil, herkesin belediye başkanıdır” diye konuştu

Son Güncelleme: 10 Ağustos 2018, Cuma
Haber 93 kez görüntülendi.

 

DOĞA KORUNUYOR, EKONOMİ KAZANIYOR

İzmir’de ilk kez 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ve Çöp Transfer İstasyonu kuran Karşıyaka Belediyesi, hem doğanın korunmasına hem de ekonomiye önemli katkılar sağladı. Tesiste bugüne kadar; 35 bin kg karışık ambalaj, 4 bin 500 kg cam, 8 bin kg atık pil, 6 bin kg atık yağ, 9 bin 500 kg plastik, 46 bin 500 kg metal atık toplandı. Atıklar, yeniden üretim süreçlerine dahil edilmek üzere, lisanslı geri dönüşüm tesislerine teslim edildi.

DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN

Geri dönüşüm çalışmalarıyla daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya hedefine destek veren Karşıyaka Belediyesi; sağladığı tasarruflarla ülke ekonomisine de katkı sundu. Bu çerçevede; toplanan evsel kaynaklı bitkisel atık yağlar ile 6 milyar litre içme suyunun kirlenmesinin önüne geçildi, sudaki canlıların yaşam tehlikesi ortadan kaldırıldı. Geri dönüştürülen her 1 ton kağıt/karton atık ile de onlarca ağaç kesilmekten kurtarıldı. Ayrıca tesiste, bin öğrenciye çevre ve geri dönüşüm konusunda eğitimler verildi.

TÜRKİYE’DEKİ SAYILI TESİSLERDEN

Atık Getirme Merkezi ve Çöp Transfer İstasyonu’nun çevre adına örnek bir yatırım olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Latife Hanım Mahallemizde inşa ettiğiniz bu merkezle İzmir’de bir ilke imza atarken, Türkiye’nin de sayılı tesislerinden birini kentimize kazandırmış olduk. Burada 13 ayrı türde atık çöpe karışmadan toplanıyor; hem çevre hem de ekonomi adına önemli kazanımlar sağlanıyor. Atıkların üretim süreçlerinde yeniden kullanılmasıyla, sıfırdan üretime oranla büyük tasarruflar elde edilirken; doğal kaynaklar, çevre, su, ağaçlar, yani dünyamız ve geleceğimiz korunmuş oluyor. Hem merkezimizle hem de diğer faaliyetlerimizle, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir gelecek bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 
Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri