bucada-temsilde-adalet-talebi-sesleri

BUCA’DA TEMSİLDE ADALET TALEBİ SESLERİ

Gazete Denge, Buca’da ses getiren Yerel Yönetimlerde Temsilde Adalet Platformun sözcüsü Mehmet Aras ile bir araya geldi. Yerel Yönetimlerde Temside Adalet Platformu sözcüsü Mehmet Aras Gazete Denge’nin sorularını yanıtladı. Mehmet Aras ile platformun çalışmaları hakkında bilinmeyenleri konuştuk. Buca ‘da ova olarak bilinen Gediz bölgesindeki mahallelerinde meclis sıralamalarında yeteri kadar temsil edilmediğini belirtti. Platformun kuruluş amacı ve çalışmalarını anlattı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • 'Türkiye'de 181 bin çocuk gelin var'

  İzmir Üniversitesi’ne konuk olan Avukat Ayla Eğit çarpıcı açıklamalar yaptı, 2002 yılında yeniden düzenlenen Medeni Kanun’un en iyi koşullarda uygulanması için gerekli zihniyet değişiminin hala gerçekleşmediğine dikkat çekti.

 • “İlk gün neysem, bugün de oyum!”

  Urla ve köylerini ziyaret eden Başkan Aziz Kocaoğlu, kamuoyunda oluşan yerel seçim havası nedeniyle çeşitli kesimler tarafından çok farklı söylemlerin ortaya atıldığını vurgulayıp ekledi: “Belediye Başkanı olduğumda ilk gün neysem bugün de oyum. Hiçbir değişikliğe uğramadım. Yerel seçim arifesinde herkes bir şeyler söyleyebilir. Benim ağzımdan duymadığınız hiçbir şeye inanmayın. Bir çok manipülasyon yapılıyor. Dikkatli olmanızı öneririm.”

 • Muhteşem bir yıl!

  İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcuları, 2012 yılında fırtına gibi esti. Londra Olimpiyatları’nda 7 sporcuyla boy gösteren, üst üste gelen Avrupa şampiyonlukları ile Türkiye’nin gururu olan İzmirli sporcular, yılı 100’ü altın toplam 263 madalya ile kapattı.

 • KARŞIYAKALI ÇOCUKLARIN GEZİ KEYFİ

  Karşıyakalı çocukları tarihi, kültürel ve sosyal zenginliklerle buluşturmak için çalışan Karşıyaka Belediyesi, ücretsiz kent turu düzenledi. Velileri ile birlikte 4 farklı tesisi gezen çocuklar, unutulmaz anılarla dolu bir gün geçirdi.

 • Güzelbahçe, Ata'sının izinde

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 74. yıldönümü nedeniyle Güzelbahçe'de anma töreni düzenlendi. Çelenk yasağı kalktığı için Ata'nın anıtının önü adeta çelenklerle doldu, yüzlerce karanfillerle bezendi.

Son Güncelleme: 09 Kasım 2018, Cuma
Haber 81 kez görüntülendi.

 

-        

           YEREL YÖNETİMLERDE TEMSİLDE ADALET PLATFORMUNU HANGİ İHTİYAÇLAR DOĞRULTUSUNDA KURDUNUZ?

-          Yerel Yönetimlerde Temsilde Adalet Platformu, Buca’da Gediz diye bilinen varoş veya ova diye tabir edilen bölgede yaşayan halkın kamu kaynaklarına ulaşamadığını düşündüğümüz için böyle bir platformu kurarak halka hizmet için bütçesi olan, kepçesi olan, ekipmanı olan ve bu bütçesini halkın menfaatine harcamasını isteyen gönülleri bir araya getirdik. Buca Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘nde yeteri kadar temsil edilmediğimizi düşünüyoruz. Platformun fikir babası ve kurulmasına öncü olan Eyüp Yalur arkadaşımızdır.


 

-          BELEDİYE MECLİSİNDE BU BÖLGEDE YETERİ KADAR TEMSİL EDİLMEDİĞİNİZİ Mİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

-          Tuncay bey, Gediz bölgesi siyasi partiler nezdinde oy deposu olarak görülür. Fakat belediye meclis sıralamalarında görmezden gelindi bugüne kadar. Belediye meclis sıralamaları o kadar adaletsiz belirlendi ki, bazı merkez bölgelerden 3-5 meclis üyesi yer alırken, altı mahallesi olan Gediz ve beş mahallesi olan Evka gibi bölgelerinden hiç meclis üyesi yer almadı.

-          PEKİ SİZ BELEDİYE MECLİS SIRALAMALARININ NASIL BELİRLENMESİNİ İSTİYORSAUNUZ?

-          Bizim bekletilerimiz şudur; Partilerin karar vericileri demokrasinin birinci kuralı olan temsilde adalet ilkesine uygun adalet, eşitlik ve dürüstlük ilkesini uygulayarak mahallelere dağılımlarını yapması kadın, engelli ve genç siyasetçilere şans vermesidir.
Belediye meclis üyeleri belirlenirken,  adayların halkın talebi doğrultusunda halkın süzgecinden geçmiş, belediye işleyiş sürecine katkı sunabilecek ve itiraz edebilecek nitelikte ve cesarette üyeleri tercih etmesidir.

-          MEHMET BEY PLATFORMUNUZ NE ZAMAN KURULDU VE HANGİ ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRDİNİZ?

-          Dört ay önce Eyüp Yalur arkadaşımızın önerisi ile bir araya geldik. Ovada bulunan Yeşilbağlar, Fırat, Mustafa Kemal, Çamlıpınar mahallerinde çalışma grupları oluşturuldu. Sözcülerimizi belirledik. İlkesel olarak mahallerde halkla bir araya gelerek, fikir alışverişi yaparak bölgelerdeki sorunlarımızı tartıştık. Neden hizmet alamadığımızı konuştuk. Buca Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminde yer almamız gerektiği konusunda hemfikir olduk. Daha sonra platformumuza Kütahya Yeşilovalılar Köyü Derneği, Kars Susuz ve Civar Köyleri Derneği ve Keçili köyü derneği dahil oldular. Çalışma grupları ve dernek üyeleri ile yapılan toplantıların sonucunda ortak karar ile Eyüp Yalur arkadaşımızı CHP Buca Belediyesi Meclis üyesi aday adayı olmasına karar verdik.

-          NEDEN EYÜP YALUR?

-          Örgütlü olduğumuz mahallelerde ve derneklerde yaptığımız toplantılarda Eyüp bey belediye meclis üyesi olması halinde yapacağı çalışmaları anlatmış, halkımızın onayını almış, halkımızla akitleşmiştir ve bunun sonucunda platform tarafından belediye meclis üyesi adayımız olması uygun görülmüştür. 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri