bucada-temsilde-adalet-talebi-sesleri

BUCA’DA TEMSİLDE ADALET TALEBİ SESLERİ

Gazete Denge, Buca’da ses getiren Yerel Yönetimlerde Temsilde Adalet Platformun sözcüsü Mehmet Aras ile bir araya geldi. Yerel Yönetimlerde Temside Adalet Platformu sözcüsü Mehmet Aras Gazete Denge’nin sorularını yanıtladı. Mehmet Aras ile platformun çalışmaları hakkında bilinmeyenleri konuştuk. Buca ‘da ova olarak bilinen Gediz bölgesindeki mahallelerinde meclis sıralamalarında yeteri kadar temsil edilmediğini belirtti. Platformun kuruluş amacı ve çalışmalarını anlattı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Özdemir Erdoğan ve Sunshine Band’den muhteşem konser

  Türkiye’nin önde gelen orkestralarından Sunshine Band, ve aşk şarkılarının unutulmaz ismi usta yorumcu Özdemir Erdoğan unutulmaz güzellikte bir konser verdi. İzmir Atatürk Kültür Merkezi Yunus Emre Salonu’nda ‘Sevgililer Günü ‘ konseptli gecede aşk şarkıları, izleyenlere keyif dolu bir gece yaşattı.

 • Tatı, Bucalı Öğretmenleri unutmadı

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da 24 Kasım Öğretmenler günün de Buca’da eğitim veren öğretmenlerin yanında olan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, düzenlediği Öğretmenler Günü resepsiyonunda eğitimcilerle bir araya geldi.

 • Bucalı esnaf büyüklerini unutmadı…

  Buca Esnaf ve Sanatkarlar Odası, hayatını kaybeden eski başkanları ve üyelerinin anısına lokma döktürdü.

 • Başkan Kocaoğlu, İzmir Barosu’nu ziyaret etti

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Baro Başkanlığı’na ikinci kez seçilen Avukat Sema Pektaş’ı ve yeni yönetimi ziyaret ederek başarılar diledi.

 • METEOROLOJİK UYARI

  Yarın (07.11.2012 Çarşamba günü) İlimizin Kuzey İlçelerinde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir

Son Güncelleme: 09 Kasım 2018, Cuma
Haber 53 kez görüntülendi.

 

-        

           YEREL YÖNETİMLERDE TEMSİLDE ADALET PLATFORMUNU HANGİ İHTİYAÇLAR DOĞRULTUSUNDA KURDUNUZ?

-          Yerel Yönetimlerde Temsilde Adalet Platformu, Buca’da Gediz diye bilinen varoş veya ova diye tabir edilen bölgede yaşayan halkın kamu kaynaklarına ulaşamadığını düşündüğümüz için böyle bir platformu kurarak halka hizmet için bütçesi olan, kepçesi olan, ekipmanı olan ve bu bütçesini halkın menfaatine harcamasını isteyen gönülleri bir araya getirdik. Buca Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘nde yeteri kadar temsil edilmediğimizi düşünüyoruz. Platformun fikir babası ve kurulmasına öncü olan Eyüp Yalur arkadaşımızdır.


 

-          BELEDİYE MECLİSİNDE BU BÖLGEDE YETERİ KADAR TEMSİL EDİLMEDİĞİNİZİ Mİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

-          Tuncay bey, Gediz bölgesi siyasi partiler nezdinde oy deposu olarak görülür. Fakat belediye meclis sıralamalarında görmezden gelindi bugüne kadar. Belediye meclis sıralamaları o kadar adaletsiz belirlendi ki, bazı merkez bölgelerden 3-5 meclis üyesi yer alırken, altı mahallesi olan Gediz ve beş mahallesi olan Evka gibi bölgelerinden hiç meclis üyesi yer almadı.

-          PEKİ SİZ BELEDİYE MECLİS SIRALAMALARININ NASIL BELİRLENMESİNİ İSTİYORSAUNUZ?

-          Bizim bekletilerimiz şudur; Partilerin karar vericileri demokrasinin birinci kuralı olan temsilde adalet ilkesine uygun adalet, eşitlik ve dürüstlük ilkesini uygulayarak mahallelere dağılımlarını yapması kadın, engelli ve genç siyasetçilere şans vermesidir.
Belediye meclis üyeleri belirlenirken,  adayların halkın talebi doğrultusunda halkın süzgecinden geçmiş, belediye işleyiş sürecine katkı sunabilecek ve itiraz edebilecek nitelikte ve cesarette üyeleri tercih etmesidir.

-          MEHMET BEY PLATFORMUNUZ NE ZAMAN KURULDU VE HANGİ ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRDİNİZ?

-          Dört ay önce Eyüp Yalur arkadaşımızın önerisi ile bir araya geldik. Ovada bulunan Yeşilbağlar, Fırat, Mustafa Kemal, Çamlıpınar mahallerinde çalışma grupları oluşturuldu. Sözcülerimizi belirledik. İlkesel olarak mahallerde halkla bir araya gelerek, fikir alışverişi yaparak bölgelerdeki sorunlarımızı tartıştık. Neden hizmet alamadığımızı konuştuk. Buca Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminde yer almamız gerektiği konusunda hemfikir olduk. Daha sonra platformumuza Kütahya Yeşilovalılar Köyü Derneği, Kars Susuz ve Civar Köyleri Derneği ve Keçili köyü derneği dahil oldular. Çalışma grupları ve dernek üyeleri ile yapılan toplantıların sonucunda ortak karar ile Eyüp Yalur arkadaşımızı CHP Buca Belediyesi Meclis üyesi aday adayı olmasına karar verdik.

-          NEDEN EYÜP YALUR?

-          Örgütlü olduğumuz mahallelerde ve derneklerde yaptığımız toplantılarda Eyüp bey belediye meclis üyesi olması halinde yapacağı çalışmaları anlatmış, halkımızın onayını almış, halkımızla akitleşmiştir ve bunun sonucunda platform tarafından belediye meclis üyesi adayımız olması uygun görülmüştür. 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri