bucada-koylulerin-tas-ocagina-karsi-mucadelesi-suruyor

Buca'da Köylülerin Taş Ocağına Karşı Mücadelesi Sürüyor

Buca’nın Kırıklar Mahallesi’nde yöre halkının geçim kaynağı olan zeytin ve tarım arazilerine çok yakın bir mesafede özel bir şirket tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı mücadele sürüyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Karabağlar İstihdam zirvesinde

  Karabağlar Belediyesi, yenilikçi işletmelerle nitelikli genç işgücünü buluşturmak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen İzmir İstihdam Zirvesi’nde yerini aldı.

 • Keskin Tansiyonu Düşürdü!

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Keskin, İzmir'de, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinin de aralarında bulunduğu 57 ilin örgütlü olduğu Anadolu Birliği Derneği üyeleri ile pazar kahvaltısı yaptı.

 • Gümüldür’de su kesintisi

  İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada...

 • Resim kursiyerlerinden harika eserler

  Çiğli Belediyesi’nin açtığı resim kurslarına katılan kurslarda geleceğin sanatçıları yetişiyor. Haftada 8 saat kurs alan çocuk ve yetişkin kursiyerler eserlerini yılsonunda sergilemeye hazırlanıyorlar.

 • HAYVAN BARINAĞINDA OLUMSUZ İDDİALARA KAYMAKAMDAN DENETLEME

  Son günlerde olumsuz koşulların olduğu iddialarıyla sosyal medyada gündeme gelen İzmir’in Çeşme ilçesindeki hayvan barınağına bir resmi denetim yapılırken, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara’nın bizzat yaptığı denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlamadı.

Son Güncelleme: 03 Aralık 2018, Pazartesi
Haber 99 kez görüntülendi.

 

Buca'nın Kırıklar Mahallesi'nde yöre halkının geçim kaynağı olan zeytin ve tarım arazilerine çok yakın bir mesafede özel bir şirket tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı mücadele sürüyor.

Buca Belediyesi, Buca Kırıklar Mahallesi'nde açılmak istenen maden ocağı ve kırma eleme tesisine karşı yöre halkıyla birlikte davasını sürdürüyor. Belediye açtığı davada; bölgede yapılması planlanan II-A Grubu Maden (kalker) Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisinin çevresel olumsuz etkilerinin bölgedeki halkın sağlığı ve doğal çevre üzerinde olumsuz etkileri olacağını, etkilenecek alanın 25 hektarın üzerinde olması ve proje alanının 300 metre mesafede ekili tarım alanı ve zeytinliklerin olması nedeniyle ÇED raporu gerekli olduğu iddiasını sunmuştu. Tesisin Buca Kırıklar Mahallesi'ne çok yakın mesafede olduğu, dinamitle patlatma yapılacak sahadan kopacak olan taşların köy halkı için yaşamsal tehlike oluşturacağının da belirtildiği dava dosyasını değerlendiren 3. İdare Mahkemesi 'ÇED Raporu gerekli değildir' kararını iptal etti. Belediyenin taş ocağı ruhsatının iptali için açtığı dava için ise 1. İdare Mahkemesi bilirkişi heyeti atadı. Heyet bölgedeki incelemesini yaparken, şimdi gözler hazırlanacak rapora çevrildi."Bizlerin hayatından değerli mi?"

Köylerinin bin 700 metre yakınında yapılması istenen taş ocağını istemediklerini vurgulayan vatandaşlar, "Yaşam alanımızı korumak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz buraya taş ocağı yapılmasını istemiyoruz. Çoğumuz zeytincilik ve tarım ile geçimimizi sağlıyoruz. Köyümüz temiz havası ve doğal güzellikleriyle kentin dört bir yanından ziyaretçi ağırlıyor. Bu ocak açılırsa hem geçim kaynağımızdan, hem de temiz havamızdan olacağız. Patlatacakları dinamitler hayatımızı tehlikeye sokacak. Maden doğadan ve bizlerin hayatından değerli mi?" diye konuştu.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri