izmir-bu-kez-cok-dikkatli

İzmir bu kez çok dikkatli

2015 EXPO’su adaylığı sürecinde tüm çalışmalarının rakipleri tarafından gün gün izlendiği ortaya çıkan İzmir, bu kez çok dikkatli davranıyor. İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, “Bu kez rakip ülkelerin ellerine koz vermek istemiyoruz” dedi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • İzmir’de depoya sahte içki operasyonu: 4 gözaltı

  İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde kiralanan bir depoda seri şekilde sahte içki üretimi yapıldığı belirlendi, 4 zanlı gözaltına alındı.

 • Eğitime Zeytin Dalı’nda ikinci etap başlıyor

  17 bin 500 zeytin ağacı burs olacak Buca Belediyesi’nin yarınlara sahip çıkıp, üniversiteli gençlerin geleceğine yatırım yaptığı “Eğitime Zeytin Dalı” projesinde ikinci etap çalışmaları başlıyor. Her yıl 600 üniversite öğrencisine burs sağlamak amacıyla mülkiyetinde atıl durumda bulunan 175 bin metrekare tarım arazisinde 17 bin 500 zeytin ağacı dikme çalışmalarını süratle sürdüren Buca Belediyesi, 106 bin metrekarelik arazide çalışmalarını tamamladı. Haziran ayı sonunda başlayacak ikinci etap çalışmaları tamamlandığında yaklaşık 150 bin metrekarelik alan zeytin fidanlarıyla donatılmış olacak.

 • Gaziemir’e ‘botanik piyangosu’

  EÜ Botanik Bahçesi-Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Gaziemir Belediyesi’nin işbirliğiyle bölgede 309 yıl önce 37 dönüm arazi üzerinde kurulan bir botanik bahçesinin izi bulundu. Sherard’ın 12 bin bitkiyi kayıt ettiği bahçeye tüm dünya botanikçileri akın edecek

 • HASTA, YAŞLI BAKIM VE REFAKAT KURSU

  Teorik ve pratik olarak verilen Hasta, Yaşlı Bakım ve Refakat dersler yine meslek edindirme programı kapsamında gerçekleştiriliyor. Toplam beş ay süren kurs sonunda kursiyerler sertifikalarını alarak iş hayatına atılabilecekler.

 • Karabağ Erzurumlularla bir arada

  Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ Erzurum Dernekler Federasyonu’nun Palandöken Derneği’ndeki kahvaltılı toplantısında bir araya geldi.

Son Güncelleme: 16 Kasım 2012, Cuma
Haber 175 kez görüntülendi.


Sağlık, Eğitim, Yerel Yönetim, Politika Muhabirleri ve Danışmanları Derneği Yönetimini makamında kabul eden İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, EXPO 2020 adaylık çalışmaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık, Eğitim, Yerel Yönetim, Politika Muhabirleri ve Danışmanları Derneği Başkanı Cemil Dirim ile Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı ziyarette İzmir’in bu kez her açıdan şanslı olduğunu anlatan Vali Kıraç, “Bu kez çok iyi hazırlanıyoruz, temamız çok güçlü, ülke coğrafyamız uygun. Çünkü bu coğrafya kuruluşundan bu yana EXPO’ya ev sahipliği yapmamış. Ancak 1800’lü yıllardan beri, yani Osmanlı döneminden beri EXPO’yu takip eden bir ülkeyiz. 2006 yılında ilk kez üye olmuşuz hemen ardından da 2015’e sonra da 2020’ye aday olmuşuz. Bu önemli… Ayrıca İzmir de hem tıbbın ilk doğum çalışmalarının yapıldığı bir yer ve kaplıcaları olsun, organik tarım potansiyeli olsun, çevre güneş kum deniz olsun hepsi bu coğrafyada bunları iyi anlatıyoruz. Ülkemizin dış politikadaki saygınlığı giderek artıyor. Sivil toplum örgütlerimiz işadamlarımız, İzmir’in lobi faaliyetlerinde bizzat bulunuyorlar. Bu açıdan baktığımızda oldukça avantajlı konumdayız” şeklinde konuştu.
SER VERİP SIR VERMİYORUZ
Bütün bu olumlu koşullara rağmen ciddi çalışmalar da yaptıklarını anlatan Vali Kıraç, rakip ülkelerin bu çalışmaları öğrenmemesi için de çok dikkatli davrandıklarını söyledi. Kıraç, “Ama bu çalışmaları mümkün mertebe karşı ülkelerin kullanacağı kozlar şeklinde yansıtmak istemiyoruz. Onun için biraz geçen seferin aksine daha kendi içimizde kalıyor. Çünkü rakip ülkeler, İzmir’in faaliyetlerini günü birlik basından takip edebiliyorlardı. Geçen sefer öyle yaptılar, bu kez kullandırtmak istemiyoruz. Gayet özgüvenle, gayretle, bakanlıklarımızla, hükümetimizle, sivil toplum örgütlerimizle, İzmir’in yereli ile basınımız ile inşallah bu yarıştan galip çıkacağız” dedi.
EXPO OLSUN OLMASIN İNCİRALTI BİR DEĞER
EXPO’nun yapılacağı alan olarak belirlenen İnciraltı bölgesi ile ilgili planların onaylandığının hatırlatılması üzerine ise Vali Kıraç, bu bölgenin İzmir için çok önemli bir değer olduğunu; EXPO olsun olmasın buranın planlanmasından vazgeçilemeyeceğini kaydetti. Kıraç, “EXPO olsun olmasın İnciraltı planlansın istiyoruz. Orası ekonomik bir değerdir, 700 hektar civarında bir alandır. Biz EXPO’yu burada gerçekleştirsek de gerçekleştirmesek de 270 hektar büyüklüğünde Avrupa’nın en büyük, dünyanın belli başlı yeşil parklarından bir tanesini en baştan İzmir’e kazandırıyoruz. Artı o alanda kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak görkemli bir tarihi değeri de ortaya çıkaracak bir çalışmayı dünyanın ödüllü mimarlarından Zaha Hadid ve ekibi çalışıyor” diye konuştu.
Dernek Başkanı Cemil Dirim ise dernek çalışmaları ile ilgili bilgi vererek, sağlık, eğitim, yerel yönetim ve politika alanında çalışan muhabir ve iletişim danışmanlarını bir araya getirdiklerini, İzmir’in yararına olan her çalışmaya dernek olarak destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Etiketler : expo  2015  izmir 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri