benin8217li-kadinlara-menemen8217de-comlekcilik-egitimi

BENİN’Lİ KADINLARA MENEMEN’DE ÇÖMLEKÇİLİK EĞİTİMİ

Menemen Belediyesi ve Başbakanlık Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde gerçekleştirilen ‘2012 Türkiye’de Benin’li Çömlekçilerin Eğitim Programı’ kapsamında, Afrika’nın Benin Cumhuriyeti’nden 8 kadın Menemen’de çömlekçilik eğitimi almaya başladı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • KARŞIYAKA’NIN LEZZETLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

  JAPON GURMENİN TADI DAMAĞINDA KALDI

 • İzmir'de korkunç cinayet: Sokak ortasında infaz!

  Ödemiş’te alışveriş yaptıktan sonra otomobiline yönelen 42 yaşındaki Yurdan Aydın, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

 • Konaklı kadınlar Anıtkabir’de

  Konak Belediye Başkanı Dr Hakan Tartan semt merkezlerini ziyareti sırasında kursiyer kadınlara verdiği Ankara-Anıtkabir ziyareti sözünü yerine getirdi.

 • İzmir'in gurur abidesi

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin maliyetinin yüzde 75'ini karşılayarak kente kazandırdığı Tire Stadı'nda açılış için geri sayım başladı. UEFA standartlarında inşa edilen 15 bin kişilik stat, 15 Nisan Pazar günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı törenle hizmete girecek. Aynı gün Büyükşehir Belediyesi'nin Küçük Menderes'te kurduğu Avrupa standartlarındaki 12. arıtma tesisinin de açılışı yapılacak

 • Yılbaşı dilekleri Başkan Karabağ’dan

  Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Bayraklı’nın farklı bölgelerine kurduğu stantlarla çocukların yılbaşı dileklerini topladı. Çocukların dileklerini bu yılbaşında hediyeye çeviren Başkan Karabağ hediyeleriyle birlikte çocukları evlerinde ziyaret etti.

Son Güncelleme: 21 Kasım 2012, Çarşamba
Haber 143 kez görüntülendi.

2 ay süresince çömlekçilik eğitiminin verileceği atölyede düzenlenen törene; Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Benin Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Mehmet Artuna Aysun, TİKA Afrika Masası Temsilcisi Mehmet Şamil Emin, Benin Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı Sanatkarlar Daire Başkanı Emmanuel Sodokin, Kursiyerler ve Menemen Çömlekçiler Derneği üyesi çömlek ustaları katıldı.
Törende konuşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Gelişmekte olan ülkelere ve bireylere yardım etmek bizim karakteristik özelliğimiz olduğu için teklifi hiç düşünmeden kabul ettik. Bu eğitimin ilçemiz için başka bir önemi de toprak sanatında ilçemizin ne kadar ileri bir düzeyde olduğunun göstergesidir. Böyle bir olayın içinde yer aldığımız için çok mutluyum. Benin Cumhuriyeti’nden gelen arkadaşlarımız 2 ay boyunca bizim konuğumuz olacaklar ve onları burada kusursuz ağırlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bizim için en büyük onur, burada öğrendiklerini kendi ülkelerinde uygulamaları ve başkalarına da öğretmeleri olacak” dedi.
Benin Cumhuriyeti’nden gelen konukların sadece çömlek eğitimi almayacaklarını ifade eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “Kültürel değerlerimizi de Benin’li kardeşlerimize göstereceğiz. Her 15 günde bir İzmir’in tarihi ve turistik yerlerine geziler düzenleyeceğiz “ dedi ve konuşmasını “Yaşasın Benin Cumhuriyeti, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti” sözleriyle bitirdi.
Benin Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Mehmet Artuna Aysun ise, Benin Cumhuriyeti’ne Menemen Belediyesi ve TİKA’nın yapmış olduğu destekten son derece mutlu olduklarını vurgularken; “Bu tür etkinlikler sayesinde Afrika ile Türkiye arasındaki bağlar daha da güçleniyor. Yapılan bu eğitim Benin Cumhuriyeti’ne ekonomik anlamda önemli bir katkı koyacaktır” dedi.
Benin Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı Sanatkarlar Daire Başkanı Emmanuel Sodokin’de, TİKA’ya ve Menemen Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür ederken; “Bize verilecek eğitimle çok güzel şeyler öğreneceğimizden ve kendimizi bu anlamda geliştireceğimizden hiç kuşkum yok. Bu eğitimden Benin Cumhuriyeti en iyi şekilde faydalanacaktır. Sizler bizim için çok büyük bir sevgi gösterisinde bulundunuz ve biz de elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız” dedi.
TİKA Afrika Masası Temsilcisi Mehmet Şamil Emin, Ajanslarının bir devlet kurumu olduğunu vurgularken; “Kurumumuz gelişmekte olan ülkelere, eğitim, sağlık, sosyal alt yapılarını geliştirmesine ve mesleki eğitim gibi temel konularda destek sağlıyor. Benin’de ilkel koşullarda çömlekçilik yapılıyor, biz de bu konuda çalışmayı uygun gördük. Bizden desteğini esirgemeyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e çok teşekkür ediyoruz. Menemen’de 2 aylık bir eğitime tabi olacaklar. Sadece bu eğitimle kalmayacaklar, kültür, insan ve çevremizi de tanıma fırsatı bulacaklar. Böylece iki ülke arasında güzel ve sağlam bağlar oluşacak” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Menemenli çömlek ustaları Benin’li kursiyerlerle eğitime başladı. Menemenli ustaların çömlekçilikteki maharetlerini Beninli kursiyerler hayretle izleyerek, Menemen’de öğrenecekleri çok şey olduğunu söylediler.

Etiketler : menemen 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri