para-transferinde-pos-donemi

Para transferinde PÖS dönemi

Hesaba ve isme yapılan müşteri ödemeleri, konut, iş yeri ve diğer kira ödemeleri, maaş ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili mesajlar perakende ödeme sisteminde yer alacak.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Şov yarın başlıyor!

  Türk otomotiv sektörü, İstanbul Autoshow 2012 ile büyük şovuna yarın başlıyor. Bu yılki konsepti ''Sektörün güç gösterisi'' olarak belirlenen fuarda, 500'e yakın model sergilenirken, 4'ü dünya prömiyeri olmak üzere 31 yeni model ilk kez otomobil severlerin beğenisine sunulacak.

 • Benzine indirim!

  İndirimli tarife bu geceden itibaren geçerli olacak

 • YENİ VERGİ VE ZAMLAR...

  Yeni yılla birlikte devlete ödenen vergi ve cezalar ile sigaraya önemli oranda zam geldi

 • İzmir'in önemli tesisinde özelleştirme pazarlığı bitti

  İşadamı Ethem Sancak'ın sahibi olduğu Es Mali Yatırım Danışmanlık'ın BMC'ye 725 milyon TL'lik teklifi sonrası nihai pazarlık görüşmeleri bugün yapıldı. Biraz önce tamamlanan görüşmelerinden sonra BMC için son teklif 751 milyon TL oldu.

 • Dünyanın en büyük havayolu şirketi kuruluyor

  American Airlines'ın ana şirketi AMR Corp ve US Airways hava trafiği açısından dünyanın en büyük havayolu şirketini kuracak anlaşma için görüşüyor.

Son Güncelleme: 08 Aralık 2012, Cumartesi
Haber 157 kez görüntülendi.

Merkez Bankası, bir süredir üzerinde çalıştığı elektronik ortamda para transferi projesinde önemli

bir adım attı. Artık düşük tutarlı elektronik para transferleri, perakende ödeme sistemi (PÖS) olarak ayrıştırıldı.

Perakende ödeme sistemi, mevcut EFT sistemindeki ödemelerin bugün itibariyle sayıca yüzde 98'ini oluşturan düşük tutarlı müşteri ödemelerinin işlendiği bir sistem olarak konumlandırıldı. Artık hesaba ve isme yapılan müşteri ödemeleri, kamu ödemeleri, konut, iş yeri ve diğer kira ödemeleri, maaş ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili mesajlar bu sistemde işlenecek.

Ödemeler, katılımcı bankaların sistemdeki hesaplarında yeterli fon bulunması halinde bekletilmeden gerçekleştirilecek. PÖS'ün devreye alınması ile birlikte mevcut EFT sistemi sadece yüksek tutarlı ve sistemik önemi olan bankacılık işlemlerinin gerçekleştirildiği bir ödeme sistemi olarak çalışacak.

2013 yılı içinde tamamlanması planlanan ödeme sistemleri yeniden yapılandırma stratejisinin son aşamasında ise EFT'nin Merkez Bankası tarafından geliştirilen yazılımlarla yenilenerek ödeme sistemlerinde daha esnek, modern ve maliyet etkin bir yapıya geçilmesi hedefleniyor.

Etiketler : para  merkez bankası  pös 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri