1-milyon-kisi-issiz-kalir

1 milyon kişi işsiz kalır

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Konutta KDV uygulamasından geri adım atılmazsa sektörde istihdam edilen 4 milyon kişiden yaklaşık 1 milyonu işsiz kalır" uyarısında bulundu.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Hamam böceği servet kazandıracak

  Antalya'da iki girişimci bir çok kişinin görmeye bile tahammül edemediği hamam böceğinin üretimine başladı.

 • ÇALIŞANLARIN EMEKLİLİK YAŞI YÜKSELTİLMEYECEK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kademelendirme kapsamında olup da halen çalışanlar ile prim şartını tamamlayıp emeklilik maaşı almak için yılı bekleyenlerin emeklilik yaşlarının “kesinlikle yükseltilmeyeceğini” söyledi. Çelik, “Dedikodulara itibar etmeyin” dedi

 • Babacan: Yapmazsak tarihi fırsatı kaçıracağız!

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ortak bir gelecek üzerine mutabık kalınabilirse, geleceğin dünyası için çok daha güçlü bir Avrasya'nın oluşacağını belirterek "aramızdaki sorunları diplomasi ile barışçı yollardan çözmezsek bu tarihi fırsatı kaçırmış olacağız'' dedi.

 • Faturada önemli değişiklik!

  Başvurunuzu bu kılavuza göre yapmanız gerekiyor. Yoksa...

 • AB üyelerişnden biri daha iflas eşiğinde!

  Eski Yugoslavya ülkelerinden Slovenya’da sosyal, ekonomik ve siyasi memnuniyetsizlik yüzünden son günlerde ortaya çıkan protesto dalgası, AB üyeleri Yunanistan, İspanya, Portekiz ve Kıbrıs Rum kesiminin ardından, bu ülkede de iflas senaryolarını gündeme getirdi.

Son Güncelleme: 09 Ocak 2013, Çarşamba
Haber 81 kez görüntülendi.

Tellioğlu, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü için 2012 yılının sıkıntılarla geçtiğini belirtti. Türkiye ekonomisi yüzde 3’e yakın büyürken, inşaat sektöründeki büyümenin yüzde 1’de kaldığını kaydeden Tellioğlu, bu rakamın 2009’daki eksi büyümenin ardından son yıllardaki en düşük rakam olarak kayıtlara geçtiğini vurguladı.

Doğrudan ya da dolaylı olarak yaklaşık 4 milyon kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörünün, 2012’deki sıkıntılar gözönünde tutulup 2013’te alınacak önlemlerle yeniden atılıma geçmeyi umarken, daha yılın ilk günü açıklanan bir kararla hayal kırıklığına uğradığını anlatan Tellioğlu, şunları söyledi: ‘’Büyükşehir sınırlarında yapılan konutlarda KDV’yi yeniden belirleyen uygulama, yeni projelere başlayacak inşaat müteahhitlerini kara kara düşündürmeye başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da, uygulamadan geri adım atılmayacağını, aksine arsa rayiç bedellerinin yeniden belirlenmesi konusunda Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacaklarını açıkladı. Bunun anlamı büyükşehirlerde kent merkezinde yapılacak inşaatların neredeyse tamamı yüzde 18 KDV kapsamına alınacak.

İktidarın, konut satışında KDV oranlarını yeniden belirlerken vergi adaleti kıstasını gözden kaçırdığını, düzenlemeyi sadece kendi menfaatine uygun hazırladığını düşünüyoruz. TOKİ ve Kentsel Dönüşüm kapsamında yapılacak konutlar, 1 milyon liraya da satılsa uygulamadan muaf tutulmakta. Vergide adalet bunun neresinde? Diğer taraftan müteahhit sosyal konut yaparken, kullandığı malzemeler için yüzde 18 KDV ödüyor. Konutu tamamlayınca da yüzde 1 KDV ile satıyor. Yasal hakkı olmasına rağmen yüzde 17'lik KDV alacağını devlet iade etmiyor. Dolayısıyla sosyal konutta da müteahhit cezalandırılıyor.

TOKİ’ ye avantaj sağlandığını, özel sektörün linç edildiğini, durumun sektörün bütün aktörlerinin ortak menfaatine göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.’’

1 milyon yeni işsiz


Uygulamanın zamanı ile ilgili de sıkıntı olduğunu kaydeden Tellioğlu, şöyle devam etti: ‘’Bu uygulama sektörün dip yaptığı bir dönemde başlatılmamalıydı. Konut maliyetlerinin artmasıyla, zaten 2012’yi sıkıntılı geçiren birçok inşaat müteahhidi yeni projelerini rafa kaldıracak. Vatandaş, sıfır konut yerine ikinci el konutlara yönelecek.

Konutta KDV uygulamasında geri adım atılmazsa, sektörde istihdam edilen 4 milyon kişiden yaklaşık 1 milyonu işsiz kalır.Yeni projeler duracağı için devlet hem beklediği vergi gelirinden mahrum kalacak hem de yüzbinlerce yeni işsizin sorunları ile uğraşacak.

Şimdi, İMKON’un ve sektörün diğer aktörlerinin uyarıları üzerine, uygulamanın sonuçlarının bir süre takip edileceği, gerekirse kararın yeniden revize edileceğine dair açıklamalar yapılıyor. Yani, baktılar inşaat sektörü batıyor, uygulamadan vazgeçilecek. Bu anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. İnşaat sektöründe en önemli husus güvendir. Sektör güvenilirliğini bir kez kaybederse, yeniden sağlamak yıllar alır.’’

Müteahhitlik sektörünün yurt dışında mucizeler yarattığını, dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi listesine 33 Türk müteahhidin girdiğini anlatan İMKON Genel Başkanı Tellioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Türk müteahhide güven yurt dışında çok yüksek. Peki ya yurt içinde? Müteahhitlik sektörü ile ilgili hiçbir kıstas bulunmadığından eline üç beş kuruş geçen herkes bir anda kendini müteahhit olarak ilan ediyor. Sonra da işi ya yarım bırakıp kaçıyor ya da bugün Afet Yasası kapsamında yıkılması planlanan 6,5 milyon konut gibi sağlıksız yapılar inşa ediyor. Türkiye’de bunlar gibi tam 200 bin karnesiz çalışan müteahhit var. Bunların yaptığı işlerin sorumlusu maalesef biz oluyoruz. Bunlar yüzünden ne kadar başarılı işler yaparsanız yapın, müteahhitlik mesleği toplumda bir türlü arzu edilen düzeyde saygınlığa ulaşmıyor.’’

Etiketler : imkon  tahir tellioğlu  kdv  toki  ekonomi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri