soba-talebi-patlatti-iste-nedeni

Soba talebi patlattı. İşte NEDENİ

Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren Yunanistan'da, ithal girdi maliyetlerinin azaltılması amacıyla hükümetin sobayı teşvik etmesi Türkiye'ye yaradı. Son bir ayda Komşu'dan Türkiye'ye 100 bin soba siparişi geldi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Clio’ya Avrupa'dan ödül yağıyor

  Ana üretim üssü Bursa’daki Oyak Renault fabrikaları olan yeni Clio4, Avrupa’da ödüller almaya devam ediyor.

 • Enerji tasarrufundan vurgun çıktı

  ‘Bakanlıktan arıyoruz’ diyerek halka sahte cihaz satıp kredi kartlarını boşalttılar.

 • "Niyet ettik çiftçiyi kalkındırmaya"

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, aynı gün K.Menderes havzasının iki büyük ilçesi Tire ve Bayındır'da muhtarlarla toplantılar yaparak sorunlarını ve taleplerini dinledi. Başkan Kocaoğlu, "Önce sizleri kalkındıracağız, gençlerin istihdamına katkıda bulunacağız” dedi.

 • Elektronik reçete 1 Ocak’ta zorunlu

  Sağlık Bakanlığı 1. basamak sağlık tesislerinde, KİT-belediye-bakanlık 1. basamak sağlık tesislerinde, özel 1. basamak sağlık tesislerinde, işyeri hekimliklerinde, kurum hekimliklerinde ve üniversite 1. basamak sağlık tesislerinde görev yapan hekimler tarafından yazılanlar hariç, 1 Ocak 2013’ten itibaren manuel reçeteler eczaneler tarafından karşılanmayacak

 • Urlalı kadın girişişimciye Solarçatı’dan destek

  Urla Belediyesi’nin Balıklıova’da düzenlediği Rekreasyon alanındaki Semt Merkezi’nin çatısına “Solarçatı firması”nca Güneş Enerjisi Sistemi monte edildi. Kadın girişimciler tarafından işletilen merkezin aydınlatmasını sağlayacak sistem bugün devreye alındı.

Son Güncelleme: 29 Ekim 2012, Pazartesi
Haber 134 kez görüntülendi.

Merkezi Konya'da bulunan “www.turkishexporter.net” sitesinin Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harun Dikici, kurdukları internet sitesine yurt dışında 1,5 milyonu aşkın firmanın kayıtlı olduğunu, bu firmaların Türkiye'den ithal etmek istedikleri ürünler için sitelerini ziyaret ederek, taleplerini bıraktıklarını ifade etti.

Yaklaşan kış öncesi özelikle Yunanistan'dan yoğun şekilde soba talebi geldiğini ifade eden Dikici, “Yunanistan, ekonomi açısından tarihinin en zor günlerini geçiriyor. Devletin özel uçaklarının bile satışa çıkarıldığı ülkede şimdi kış aylarında ısınma için soba kullanımı teşvik ediliyor. Bu teşvikin nedeni ise ithal girdi maliyetlerini azaltmak. Bu kapsamda yapılan çalışmalar ise en çok Türk soba üreticisine yarıyor” dedi.

“Yunanistan'dan 100 bin soba talebi geldi”

Dikici, Yunan hükümetinin soba kullanımını teşvik etmesiyle birlikte, komşu ülkeden çok fazla soba talebi aldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Gelen soba taleplerini üye firmalarla paylaşıyoruz. Son bir ay içerisinde Yunanistan'ın 10 farklı noktasından yaklaşık 100 bin soba talebi geldi. Türk soba üreticileri, gelen talepleri karşılamakta zorlanıyor. Komşudan gelen taleplerin yoğunluğundan anlaşılıyor ki Yunanistan'da tasarruf için ısınmada eskiye dönüş yaşanıyor. Şüphesiz bundan en çok karlı çıkan; soba üreticilerimiz oldu. Sektörün oyuncularıyla yapmış olduğumuz görüşmelerde Yunanistan'a soba yetiştirmekte zorlandıklarını öğreniyoruz.”

“Türk sobalarına olan ilgiyi sadece Yunanistan ile sınırlandırmak yanlış olur” diyen Dikici, özellikle Balkan ülkelerinden Türk sobasına yoğun talep olduğunu dile getirdi.

“Hesaplı olması nedeniyle pelete de talep var”

Soba siparişlerinin yanında yakacak olarak kullanılan pelet taleplerinin de arttığına dikkati çeken Dikici, peletin; odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürünler, fındık, ceviz ve badem kabuklarının sıkıştırılmasıyla oluşan bir yakıt türü olduğunu aktardı.

Bu yakıt türünün ısıtma etkisinin fazla olduğunu anlatan Dikici, “Yurt dışında pelete büyük ilgi var. Peletin hem hesaplı olması hem de yüksek ısı vermesi yakacak olarak kullanılmasını sağlıyor. Sadece Balkan ülkelerinden değil, dünyanın pek çok ülkesinden pelet ile ilgili talepler alıyoruz” dedi.

Dikici, yılda yaklaşık 5 milyar dolarlık alım talebinin yayımlandığı ihracat portalı sitelerine, farklı ülkelerden milyonlarca dolarlık talep geldiğini, bu ülkelere ihracat yapmak isteyen firmaların sisteme üye olabileceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler : yunanistan  soba 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri