soba-talebi-patlatti-iste-nedeni

Soba talebi patlattı. İşte NEDENİ

Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren Yunanistan'da, ithal girdi maliyetlerinin azaltılması amacıyla hükümetin sobayı teşvik etmesi Türkiye'ye yaradı. Son bir ayda Komşu'dan Türkiye'ye 100 bin soba siparişi geldi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Halkbank 40 yeni şubeye 750 personel alacak

  Halkbank, 2012'de net kârını yüzde 26,9 artırarak 2,6 milyar liraya çıkardı. Bankanın Genel Müdürü Süleyman Aslan, geçen yıl şubeleşme ve istihdam oluşturmada hızlı bir atılım gerçekleştirdiklerini söyledi.

 • Banka kesintileri için internetten başvuru

  Bankaların kart aidatı ve hesap kesim ücretleriyle ilgili kesintileri, internet üzerinden yapılan başvurularla geri alınabiliyor.

 • 197 bin kamu işçisi zam bekliyor

  Kamu kesimi toplu sözleşmelerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu oluşturuldu...

 • İstihdam şampiyonu iller

  Türkiye’de 2012 yılı sonu itibariyle yaklaşık 500 bin kişiye yeni iş imkanı doğarken, bu yılın istihdam şampiyonları Kocaeli, Manisa, Kahramanmaraş, Sivas, Muş, Mardin, Bartın ve Kastamonu oldu.

 • Yılın son özelleştirmesi için 16 firma yarışacak

  Elektrik Üretim AŞ'ye ait 600 megavat (MW) gücündeki Seyitömer Termik Santrali'nin özelleştirilme ihalesi yarın yapılacak. 2012'nin son büyük ihalesine, Doğan Enerji, Park Holding, Aksa Enerji, Limak İnşaat ve Özkar İnşaat AŞ'nin de aralarında olduğu 16 firma katılacak.

Son Güncelleme: 29 Ekim 2012, Pazartesi
Haber 113 kez görüntülendi.

Merkezi Konya'da bulunan “www.turkishexporter.net” sitesinin Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harun Dikici, kurdukları internet sitesine yurt dışında 1,5 milyonu aşkın firmanın kayıtlı olduğunu, bu firmaların Türkiye'den ithal etmek istedikleri ürünler için sitelerini ziyaret ederek, taleplerini bıraktıklarını ifade etti.

Yaklaşan kış öncesi özelikle Yunanistan'dan yoğun şekilde soba talebi geldiğini ifade eden Dikici, “Yunanistan, ekonomi açısından tarihinin en zor günlerini geçiriyor. Devletin özel uçaklarının bile satışa çıkarıldığı ülkede şimdi kış aylarında ısınma için soba kullanımı teşvik ediliyor. Bu teşvikin nedeni ise ithal girdi maliyetlerini azaltmak. Bu kapsamda yapılan çalışmalar ise en çok Türk soba üreticisine yarıyor” dedi.

“Yunanistan'dan 100 bin soba talebi geldi”

Dikici, Yunan hükümetinin soba kullanımını teşvik etmesiyle birlikte, komşu ülkeden çok fazla soba talebi aldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Gelen soba taleplerini üye firmalarla paylaşıyoruz. Son bir ay içerisinde Yunanistan'ın 10 farklı noktasından yaklaşık 100 bin soba talebi geldi. Türk soba üreticileri, gelen talepleri karşılamakta zorlanıyor. Komşudan gelen taleplerin yoğunluğundan anlaşılıyor ki Yunanistan'da tasarruf için ısınmada eskiye dönüş yaşanıyor. Şüphesiz bundan en çok karlı çıkan; soba üreticilerimiz oldu. Sektörün oyuncularıyla yapmış olduğumuz görüşmelerde Yunanistan'a soba yetiştirmekte zorlandıklarını öğreniyoruz.”

“Türk sobalarına olan ilgiyi sadece Yunanistan ile sınırlandırmak yanlış olur” diyen Dikici, özellikle Balkan ülkelerinden Türk sobasına yoğun talep olduğunu dile getirdi.

“Hesaplı olması nedeniyle pelete de talep var”

Soba siparişlerinin yanında yakacak olarak kullanılan pelet taleplerinin de arttığına dikkati çeken Dikici, peletin; odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürünler, fındık, ceviz ve badem kabuklarının sıkıştırılmasıyla oluşan bir yakıt türü olduğunu aktardı.

Bu yakıt türünün ısıtma etkisinin fazla olduğunu anlatan Dikici, “Yurt dışında pelete büyük ilgi var. Peletin hem hesaplı olması hem de yüksek ısı vermesi yakacak olarak kullanılmasını sağlıyor. Sadece Balkan ülkelerinden değil, dünyanın pek çok ülkesinden pelet ile ilgili talepler alıyoruz” dedi.

Dikici, yılda yaklaşık 5 milyar dolarlık alım talebinin yayımlandığı ihracat portalı sitelerine, farklı ülkelerden milyonlarca dolarlık talep geldiğini, bu ülkelere ihracat yapmak isteyen firmaların sisteme üye olabileceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler : yunanistan  soba 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri