petkim-dunya-deviyle-anlasti-turkiyenin-en-buyuk-konteyner-limani-2015te

Petkim dünya deviyle anlaştı, Türkiye’nin en büyük konteyner limanı 2015’te

SOCAR Türkiye'nin Petkim Yarımadası için belirlediği ‘Value-Site-2023' vizyonunun en önemli adımlarından biri olacak Petkim Konteyner Limanı yatırımı için imzalar atıldı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • "Başbakan ile görüşmeye 3 milyonluk arabayla gittim"

  Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Maslak 1453 projesinde Başbakan Erdoğan’ın araya girerek ruhsat alındığı iddialarını yalanlayarak, “Ne böyle bir toplantı yapıldı, ne de böyle bir konu gündeme geldi. Herhalde o arkadaş yattığı zaman ateşi, 39-40 derece çıktı. Rüya gördü” dedi.

 • Petrolde 50 dolar seviyeleri hayal mi?

  Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, petrol fiyatlarının çok kısa bir süre içerisinde 50 dolarlara inmesinin kolay olmadığını belirtti.

 • Messenger tarih oluyor!

  Bir nesil onunla büyüdü

 • Komşunun borsası çakıldı!

  İşler kötü...

 • Norm Grup'da İkinci Kuşak Yönetimde

  İZMİR'de, Türkiye'nin en büyük 500 şirketi arasında yer alan Norm Grup Yönetim Kurulu'nda görev değişikliği yaşandı. Şirketin 40'ıncı yılı sebebiyle düzenlenen toplantıda görev değişikliği ile ilgili bilgi veren Fatih Uysal, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, babası Nedim Uysal'ın isteği doğrultusunda geldiğini söyleyerek, “Bundan sonra da babamla yine birlikte çalışacağız” dedi. Norm grubunu yaratan Nedim Uysal bundan sonra 'Onursal Başkan' sıfatıyla görev yapacak.

Son Güncelleme: 22 Şubat 2013, Cuma
Haber 138 kez görüntülendi.

Petkim'in yüzde 100 hissedarı olduğu Petlim Limancılık A.Ş. ve Hollanda'nın konteyner terminali operasyonlarında ve yönetiminde dünya lideri olan APM Terminals şirketi arasında, konteyner limanının APM tarafından işletilmesi için uzun süreli işletme anlaşması imzalandı. Taraflar arasında 13 Şubat 2012 tarihinde nihai anlaşma imzalanmak üzere bir ön anlaşma imzalanmıştı. 

Petkim Konteyner Limanı yatırımının ilk fazının 2015 yılında, ikinci fazının ise 2016 yılında tamamlanması hedefleniyor. Altyapı ve inşaat yatırımları Petlim, makina ve ekipman yatırımları ise APM Terminals tarafından yapılacak projede, Petlim'in yapacağı yatırım bedelinin 300 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor. Petkim Konteyner Limanı 28 yıl süre ile APM Terminals tarafından işletilecek. Liman, 700 metrelik tek parça rıhtım yapısıyla, Türkiye'de 11 bin TEU kapasiteli gemilerin yanaşabileceği ilk liman olma özelliği taşıyacak. Türk sanayicileri, Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtaracak, ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak ve liman kapasitesi yetersizliklerinden kaynaklanan sorunlara çözüm sağlayacak. Alsancak Limanı'nın bugünkü kapasitesinden yaklaşık yüzde 50 daha fazla olacak. Yıllık 1,5 milyon TEU kapasiteli liman, toplam 48 hektar lojistik destek sahasına sahip olacak. 

PETKİM KONTEYNER LİMANI TÜRKİYE LİMANCILIK TARİHİNDE ÇIĞIR AÇACAK

İmza töreninde konuşan Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, Petkim Yarımadası için belirledikleri 'Value-Site' vizyonunun lojistik ayağında çok önemli bir adım attıklarını söyledi. Petkim Konteyner Limanı'nın Türkiye limancılık tarihinde çığır açacağını iddia eden Aliyev, "Petkim Yarımadası için vizyonumuzu Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu olarak tanımladık. STAR Rafinerisi inşaatımıza 25 Ekim 2011'de gerçekleşen tören ile başladık, rafineride alt yapı çalışmalarının neredeyse yüzde 70'ini tamamladık. Petkim bünyesinde rafinerimiz başta olmak üzere yeni yatırımlarımızın artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bir dünya devi ile yaptığımız bu işbirliği ile Value-Site vizyonumuz çerçevesinde lojistik tarafta çok önemli bir adım attık." diye konuştu. 

SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Türkiye'de liman kapasitesinin aynı oranda artamadığına dikkat çekti. Bu yatırımın başta Ege ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere Türkiye'nin liman kapasitesinin artacağını ve dış ticaret hacmine önemli bir ivme kazandıracağını vurgulayan Yavuz, şöyle devam etti: "APMT ile uzun süreli bir işletme anlaşması imzalayarak, limanımızda konteyner operasyonlarını başlatmak üzere ilk adımı atıyoruz. Liman ve lojistik yatırımlarımız ile ülkemizin en stratejik sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa'yı ülkemizin en büyük entegre lojistik merkezi olma noktasına taşımayı hedefliyoruz. Nemrut Limanlar Bölgesi, Türkiye'nin Avrupa'ya en yakın noktası konumunda. Ayrıca Akdeniz ile Ege'nin birleştiği yerde, Türkiye'nin sanayi merkezinde bulunuyor. Petkim Limanı'nı Alsancak Limanı da dahil bölgenin en büyük entegre limanı ve lojistik merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız yatırım, Aliağa ve Nemrut Limanlar Bölgesi'nin de dünyanın sayılı lojistik merkezlerinden biri olmasını sağlayacak. Projemizi tümüyle dış kaynak ile gerçekleştireceğiz." 

"TÜRKİYE'DEKİ İLK İŞBİRLİĞİMİZ"

APM Birleşme ve Satın Almalar Direktörü Theo Dersigni ise, Türkiye'nin sürekli büyüme gösteren çok önemli bir pazar olduğunu söyledi. Petkim Konteyner Limanı'nın Türkiye'deki ilk işbirlikleri olduğunu belirten Dersigni, "Petkim Limanı, lojistik konumu, pazarlara ulaşılabilirliği ve doğal su derinliği özellikleri ile Türkiye'nin önde gelen limanlarından biri olma özelliklerine sahip. Limanı Türkiye'nin ve bölgenin ekonomik büyümesine sürekli katkı sağlayan bir işletme yapısına dönüştürmek için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Etiketler : petkim  hollanda 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri