izmirin-onemli-tesisinde-ozellestirme-pazarligi-bitti

İzmir'in önemli tesisinde özelleştirme pazarlığı bitti

İşadamı Ethem Sancak'ın sahibi olduğu Es Mali Yatırım Danışmanlık'ın BMC'ye 725 milyon TL'lik teklifi sonrası nihai pazarlık görüşmeleri bugün yapıldı. Biraz önce tamamlanan görüşmelerinden sonra BMC için son teklif 751 milyon TL oldu.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Türk Telekom'da düğmeye basıldı

  Türk Telekom'daki kamu hisselerinin bir bölümünün özelleştirilmesi için çalışmalar başladı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) 2013 için öngördüğü "gelir odaklı satış" yaklaşımı çerçevesinde, satışa hazır varlıklardan Türk Telekom'un yüzde 6.68 hissesinin halka arzı şubat ayında planlanıyor.

 • Twitter üzerinden alışveriş devri başlıyor

  Amerikan kredi kartı American Express (AmEx), sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden alışveriş yapma olanağı sunan yeni bir uygulama başlattı.

 • Bankalara ‘milyarlık’ ceza mı geliyor?

  Bankacılık sektöründe bayram öncesi yükselen “rekor ceza geliyor” sesleri, bayram sonrasında daha kuvvetli çıkmaya başladı.

 • ''2-B''de rayiç bedel yüzde 50

  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, tarımda kullanılan 2-B arazileri için rayiç bedelin yüzde 70 olarak değil, yüzde 50 olarak uygulanacağını söyledi.

 • 'Almanları ağlatan Balotelli'yi tercih ederim'

  İtalya Eski Başbakanı Silvio Berlusconi, Başbakan Monti’ye karşı saldırılarını bu kez futbol sahalarına taşıdı.

Son Güncelleme: 02 Mayıs 2014, Cuma
Haber 73 kez görüntülendi.

İZMİR- Pazarlık görüşmelerinin başında söz alan Es Mali Yatırımlar'ın patronu Ethem Sancak, "BMC'ye karşı ilgilimiz tamamen ülkenin geleceğine olan ilgiden kaynaklanıyor. Bu kurum geliştirilerek gelecek 10 yıllarda güzel markalar üretilme niyetindeyiz. Bir milli marka oluşturabilir miyiz gibi bir niyetimiz var. Bu firmayı savunma sanayinde iyi bir marka haline getirmek istiyoruz" dedi.
 
Sancak, İhale Komisyonu Başkanı Hamit Sarı'nın fiyatı artırma talebi üzerine, "Geçen oturumda verdiğimiz teklif bizim şartlarımızı çok zorlayan bir teklif. Ama bugün de bende artık takat kalmadı. 5 milyon artırıp en fazla 730 milyon TL yapalım" dedi.
 
Pazarlık aşamasında bu diyaloglar yaşandı:
Ethem Sancak: Bizim göze aldığımız para yeni yatırımlarla 2 milyar TL bir para. Yükümüz o açıdan da ağır. O yüzden bizim ceplerimizi de boşaltmayın.
Komisyon Başkanı: Biraz daha... En azından 750'yi aşalım...
Sancak: 750 diyelim ve bu işi burada bitirelim başkanım, sizi kıramıyorum
Sancak: 50'yi geçelim dediğinize göre, 751 deyip kapatalım. Ötesi gerçekten bizi zorlar
Sancak: Bizim elimizde bazı değerleme raporları var. Çok önemli bir kurumun raporu geldi, BMC'nin ederi 450 milyon TL diyor
Komisyon Başkanı: BMC çok önemli bir marka. Türkiye'nin milli gururu olacak, sayenizde olacak. 751 son rakamınız mı?
Sancak: Burada duralım başkanım, bizim açımızdan bu son
Komisyon Başkanı: Hayırlı olsun o zaman, bu rakamı Fon Kurulu'na sunacağız.
BMC için TMSF’nin belirlediği bedel 985 milyon TL’ydi. Şirketin 751 milyon TL’ye satılması durumunda 234 milyon TL daha düşük bir seviyeye satılmış olacak.

Etiketler : ekonomi  BMC  pazarlık  Sancak  Komisyon 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri