iranli-is-adamlarina-cagri-yapti

İranlı iş adamlarına çağrı yaptı

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İran İş ve İnceleme Gezisi kapsamında Assaluyeh ve Buchehr'de gerçekleştirdiği görüşmelerde, İranlı işadamlarını birlikte ticaret ve yatırım yapmaya davet etti.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 02 Mayıs 2014, Cuma
Haber 181 kez görüntülendi.

İzmir Ticaret Odası, 25 – 29 Nisan tarihleri arasında 60 kişilik heyetle gittiği İran İş ve İnceleme Gezisi kapsamında, Assaluyeh ve Buchehr kentlerinde incelemelerde bulundu. Assaluyeh'te petrol ve doğalgaz tesislerini ziyaret eden İTO heyeti, daha sonra Buchehr kentine geçerek, liman ve hurma bölgelerinde temaslarda bulundu. 

İzmir'in Türkiye'nin ekonomik açıdan ikinci büyük kenti olduğunu söyleyen İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "İzmir'in son beş yıllık ihracat ortalaması 18.6 milyar dolar, ithalat ise 21 milyar dolar. 13 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölgesi, 3 teknoloji geliştirme bölgesi ve 4 ana ticaret limanı ile yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi konumunda. Kentimizde 1900 yabancı sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Son yıllarda İranlı firmaların da İzmir'e olan ilgisi artıyor. İranlı işadamlarını İzmir'e gelmesini, potansiyelimizi ve iş imkanlarını yerinde görmesini istiyoruz" dedi. Demirtaş, İran'dan gelecek öğrencilere İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde yüzde 15 burs vereceklerini belirterek, Bushehr'den Dış Ticaret alanında İEÜ'de eğitim alacak bir öğrenciye de tam burs vereceklerini açıkladı.

"İRAN'DA RUHANİ İLE YENİ BİR SAYFA AÇILDI"

İran'ın dünyanın en önemli petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olduğuna dikkat çeken İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "İran gelecekte çok daha ileri gidecektir. Ruhani ile birlikte İran'ın önünde yeni bir sayfa açıldı. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler son yıllarda yoğunluk kazansa da, geçmişe dayanan dostluğumuz var. İran, batı dünyası tarafından haksız bir ambargoyla karşılaştığında, biz elimizden geleni vermeye çalıştık. Artık Cenevre görüşmelerinden sonra ambargo etkisini yitirmeye başlıyor. Biz bu dönemde, iş ilişkilerinin arttırılması ve karşılıklı bağların güçlendirilmesi için İran'a geldik. Tercihli Ticaret Anlaşması'nın onay sürecinin de tamamlanmasının ardından iki ülke arasındaki ticaret hacmi de katlanarak artacak" dedi.

İran'a İzmir Ticaret Odası'nın farklı sektörlere mensup 60 meclis üyesiyle birlikte geldiklerini söyleyen Demirtaş, "Bizim hedefimiz, her meslek grubundan yeni bağlantılar kurmak. 2015 yılında Tahran'da ve İzmir'de karşılıklı olarak gerçekleştireceğimiz İhraç ürünleri fuarlarıyla, ne alıp ne satabileceğimizi görüşme imkanı bulacağız ve ticaretimizi arttıracağız" diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası ile Buchehr Ticaret Odası arasında kardeş oda anlaşması imzalandığını hatırlatan İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Rebii Akdurak ise, "Sadece imzayla değil, görmüş olduğumuz misafirperverlikle de kardeş olduğumuzu hissettik. İzmirli işadamlarının İran'a yoğun bir ilgisi var. Umarım tüm bu çalışmalarımızın sonucunda ticaretimizi daha üst seviyelere taşıyabiliriz" dedi. 

"ORTAK YATIRIM İSTİYORUZ"

İzmirli işadamları ile ortak yatırım yapmak istediklerini söyleyen Buchehr Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Akbar Sharif Pour, "Petrokimya, petrol, doğalgaz alanlarında her zaman potansiyel var ancak biz biraz da deniz ürünleri ve hurma konusuna da yönelmek istiyoruz. Buchehr bir deniz kenti. Bu nedenle deniz ürünleri sektöründe de işbirliği yapabiliriz" diye konuştu. 

Karşılıklı ziyaretlerin işbirliklerinin temelini oluşturmasını istediklerini söyleyen Buchehr Belediye Başkanı Saeid Azad Shehreky, "Şehrimizin her tarafı enerjiyle dolu ve yatırım için önemli bir bölge. Bir yatırımcı gözüyle Assuluyeh'ten Buchehr'e gelirken bölgemizi iyi etüt ettiğinize inanıyorum" dedi. Assaluyeh Özel Bölgeler Genel Müdürü Ohioan Rıza Mohtari ise, "Assaluyeh, dünya enerjisinin başkenti. Petrol üretim merkezi ve suyundan elektriğine tüm yer altı kaynaklarına kadar her şey buradan sevkediliyor. Çok iyi bir altyapı hazırladık. Aynı zamanda yüksek düzeyde eğitim veriyoruz ve mühendislerimi sürekli eğitiyoruz" dedi

Etiketler : İran  İzmir Ticaret Odası  İTO  RUHANİ  ORTAK 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri