gatesten-bohcaya-ovgu

Gates'ten 'bohça'ya övgü

Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in dünyanın bütün mülteci kamplarına giren Wonderbag'in yararlarını anlatan övgü dolu bir tweet atması tüm gözleri ekolojik pişirme çantasına çevirdi

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 12 Mayıs 2014, Pazartesi
Haber 188 kez görüntülendi.

İzmirli iş kadını Işınsu Kestelli ile iki yıl önce tanıştığı Güney Afrikalı aktivist-girişimci Sarah Collins'in iş ortaklığı, ekolojik pişirme çantası Wonderbag sayesinde küresel bir nitelik kazandı. Bu sayede İzmir, Wonderbag'in dünyadaki ikinci üretim ve pazarlama üssü haline geldi. Dünyaca tanınan Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in de twitter hesabından övgüyle bahsettiği, sadece kadınların hayatını kolaylaştırmakla kalmayan, üretiminde sadece kadınların yer aldığı Wonderbag'den 2023 yılına kadar dünyada 100 milyon adet dağıtılmasının hedeflendiği belirtildi.
Yaklaşık 2 yıl önce bir yaz tatilinde tanışan İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli ile Güney Afrikalı aktivist girişimci Sarah Collins'in iş ortaklığıyla başlayan Wonderbag'in hikayesi Kestelli'nin ekolojik pişirme çantasını üretmek için kurduğu Doğal Denge Şirketi'yle başladı. Wonderbag iki yıl içinde 23 ülkeye yayılırken, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in dünyanın bütün mülteci kamplarına giren Wonderbag'in yararlarını anlatan övgü dolu bir tweet atması tüm gözleri bu ekolojik pişirme çantasına çevirdi. 

Türkiye bölgesel üs
Fortune Dergisi'nin dünyanın ilk 10 güçlü kadın girişimcisinden biri olarak Sarah Collins'i seçmesiyle birlikte Wonderbag'in popülaritesi ve bilinirliği daha da arttı. Collins 2013 yılı başında Davos'ta 2023'e kadar tüm dünyaya 100 milyon Wonderbag dağıtma hedeflerinin olduğunu açıkladı. Türkiye'yi Wonderbag'in bölgesel üssü yapan Işınsu Kestelli ise iki yılda önemli aşama sağlayan ortaklık hamleleri ve yürüttükleri çalışmalarla ilgili olarak; "Wonderbag'i ilk gördüğümde doğa ve çevre dostu olması ve birçok avantajı ile tamamen kadına dokunan niteliği nedeniyle çok sevdim. Evet bu ticari bir iş, ancak özellikle çevre ve doğaya olan katkıları ve kullanıcıların yoğun olarak kadın olması, toplumun her gelir kesiminden kadına hitap etmesi beni yola çıkarken en çok etkileyen özellikleri oldu. Her yeni wonderbag kullanıcısıyla doğaya ve çevreye katkı sağladığımızı düşünmek, kadınlarımızın ve tüm kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor olmak bu işin en keyif veren yanıdır" dedi.

Wonderbag nedir?

Wonderbag, ısıyı tutma özelliği olan bir yemek pişirme bohçası. Wonderbag ön pişirilmesi yapılan bir yemeği tenceresiyle birlikte içine koyduğunuzda ısıyı muhafaza ediyor. Bu sayede yemeğin dışarıdan ekstra bir enerji almadan, kendi ısısını koruyarak pişmesini sağlıyor. Wonderbag sadece kadınların hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor üretimi de tamamen kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor. Mmülteci kamplarında Wonderbag kullanılıyor. 
Metal tencerede yemeğin ön pişirmesi yapılıyor. Pişen yemek kısa bir süre kaynamaya bırakılıyor. Sonra tencerenin kapağı kapatılıp ocaktan alınarak Wonderbag'in içerisine yerleştiriliyor. Wonderbag'in kapağı tencerenin üstüne yerleştirildikten sonra iplerinden tutarak iyice sıkılıyor. Yemeğin pişme süresi tamamlanınca tencereyi Wonderbag'in içinden çıkarmak gerekiyor. Wonderbag, yalıtım özellikleri sayesinde ön pişirmesi yapılan yemeğin pişmesini ilave enerji gerektirmeden tamamlıyor.

Etiketler : Wonderbag  İzmirli    kadını  Işınsu  Kestelli   

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri