bireyselde-kesintiler-dustu-getiriler-artacak

Bireyselde kesintiler düştü getiriler artacak

Bireysel emeklilik şirketlerinin önemli gelir kalemleri olan yönetim gider kesintisi yüzde 2’ye, yıllık fon işletim gideri de en yüksek 2.28’e indirildi. Bu değişikliklerle fon getirilerinin yükselmesi bekleniyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 10 Kasım 2012, Cumartesi
Haber 154 kez görüntülendi.

Hazine, Türkiye’deki tasarruf oranlarının artırılması için bireysel emeklilik sistemindeki köklü değişikliklere son şeklini verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ocak 2013’ten itibaren uygulanmaya başlayacak olan yeni yönetmelikte şirketlerin önemli gelir kalemlerinden yönetim gider kesintisi, fon işletim gideri ve giriş aidatı ile ilgili yeni oranlar da netleşti.
Buna göre, azami yüzde 8 olarak uygulanan yönetim gider kesintisi yüzde 2’ye, yıllık yüzde 3.65 olarak uygulanan fon işletim gideri de en yüksek yüzde 2.28 olarak belirlendi. Peşin alınan giriş aidatı, aylık brüt asgari ücretin yüzde 10’unu aşmayacak. Sistemde 3 yılını doldurarak ayrılanlardan aylık brüt asgari ücretin yüzde 75’i, 6 yılı dolduranlardan yüzde 50’si, 10 yılını dolduran ancak 56 yaşını tamamlamayanlardan ise ise brüt asgari ücretin yüzde 25’ini aşmayacak oranda giriş aidatı alınacak. Emeklilik hakkı kazananlardan ise giriş aidatı tahsil edilmeyecek. Birden fazla sözleşme varsa sadece ilk sözleşme için giriş aidatı alınabilecek. Yapılan bu değişikliklerin kişilerin getirilerine de yansıması bekleniyor.

Devlet yüzde 25 katkıda bulunacak
Sistemdeki önemli değişikliklerden biri de ödenen primin yüzde 25’i kadar devlet katkısının uygulanacak olması. Örneğin, her ay 100 TL ödeyen herkese, devlette 25 TL ödeyecek. Devletin aktardığı paranın ayrı bir hesapta işlem görmesi bekleniyor.
Bu arada, katılımcıların yararlanabileceği azami devlet katkısının tutarı yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25’i ile sınırlı. Kişilerin devlet katkısını alabilmesi için bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl kalması gerekiyor. 3 yıldan önce sistemden ayrılanlar, devlet katkısı hesabından yararlanamayacak.
3 yıl sonra sistemden ayrılanlar devlet katkısının yüzde 15’ini, 6 yıldan sonra yüzde 35’ini, 10 yıldan (56 yaşını tamamlamayanlar) sonra ise ise yüzde 60’ını alabilecek. Devlet katkısının tamamını alabilmek için ise 10 yıl ödeme yapmak ve 56 yaşını tamamlamak gerekiyor.

Yılda 6 kez fon değişiklik hakkı
Sistemdeki üyelerin yılda 6 kez yatırım yaptıkları fonlarda değişiklik yapma hakları bulunuyor. Emeklilik planlarını ise yılda en fazla 4 kez değiştirebilirler. Ayrıca, sistemde iki yıl kalan kişiler şirket değişikliği yapabilir. Değiştirdikleri şirkette de en az bir yıl kaldıktan sonra tekrar başka bir şirkete gidebilir.
Emekliliğe hak kazanan ve bireysel emeklilik hesabındaki birikimini almak isteyen katılımcı, toplu para, programlı geri ödeme ya da yıllık gelir sigortası seçeneklerinden birini seçebilecek veya hesabındaki tutarı belirtilen seçenekler arasında paylaştırabilecek.

Getiri haciz edilemeyecek
Katılımcının sistemde bulunduğu ay sayısı ile haciz, rehin veya iflas tarihinde geçerli brüt asgari ücret tutarının çarpımına karşılık gelen birikim tutarının üzerindeki tutar, nafaka borcu alacaklılarının hakkı saklı kalmak kaydıyla haciz, rehin ve iflas masasına dahil edilebilecek. Devlet katkısı ve getirileri ise bu kapsam dışında bulunuyor.

Ara verenden 2 TL
Sistemdeki bir diğer değişiklikte prim ödemesine ara verilmesi durumunda, kişilerin birikimlerinden ara verilen her ay için 2 TL’yi aşmayacak şekilde ek yönetim gider kesintisi alınacak olması.Vergi avantajından herkes yararlanacak’

Yeni bireysel emeklilik sistemini değerlendiren Ergo Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Recep Akkaya, eski sistemde sadece gelir vergisine tabi kişilerin vergi avantajından yararlandığını hatırlatarak, “Sisteme üye olanların yüzde 30’u vergi avantajından yararlanıyordu. Yeni sistemle kişilerin vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın herkese avantaj getirildi. Ev kadınları ve öğrenciler de bu imkandan yararlanabilecek. Devlet herkese ödediği primin yüzde 25’i oranında bir katkıda bulunacak. Vergi avantajı böylece herkese yayılmış oldu. 1 Ocak 2013 itibariyle yepyeni bir sistem başlayacak” diye konuştu.

‘10 yılda fon 300 milyar TL’yi bulur’
Şu anda sistemdeki üye sayısı 3 milyonu, fon büyüklüğü ise 19 milyar TL’yi aştı. Önümüzdeki 10 yıl içinde sistemdeki katılımcı sayısının 7-8 milyona, fon büyüklüğünün ise 250-300 milyar TL’ye ulaşmasının öngörüldüğünü ifade eden Akkaya şunları söyledi:
“Sistemin özellikleri katılımcılar tarafından iyi bilinmeli. Bilinçsiz ve hatalı yatırım, tasarrufu çoğaltmak yerine azaltır. Kişiler sisteme üye olmadan önce bilgi edinsin. Yılda 6 kez fon değiştirme hakkları var. Piyasalardaki gelişmelere göre, fonlarının yatırım portföylerini değiştirsinler.”

Önümüzdeki dönemde fon getirilerinin önemli olduğunu vurgulayan Recep Akkaya,  yılda bir kez de şirket değiştirme hakkı olduğunu hatırlattı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri