bu-siddeti-durdurun

"Bu şiddeti durdurun"

Gaziantep'teki çadırkenti ziyaret eden Ban Ki Moon, ulusllararası camiaya seslendi

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 07 Aralık 2012, Cuma
Haber 180 kez görüntülendi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin barındığı kamplardan biri olan Gaziantep'in İslahiye İlçesi'ndeki çadır kenti ziyaret etti.

Uçakla Gaziantep Havaalanı'na gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun sağanak yağış nedeniyle daha önce helikopterle geçmesi planlanan İslahiye İlçesi'ne karayoluyla gitti. Geniş güvenlik altında İslahiye'ye gelen Ban Ki-moon, makam aracıyla direkt Suriyelilerin barındığı çadır kentte giriş yaptı.

Yaklaşık 8 bin 500 bin Suriyelinin barındığı çadır kentte Ban Ki-mun'un ziyareti basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Ki-moon, bin 700 çadırın bulunduğu kenti dolaşıp kreş ve sınıfları gezdi, yetkililerden brifing aldı. Çadır kentte kreş, ilköğretim ve lise sınıflarında bin 500 Suriyeli öğrenciye eğitim verildiği kaydedildi. Çadır kent çevresinde ise çok sayıda polis ve jandarma güvenlik önlemi alırken sinyal kesici jammer cihazları da hazır bekletildi.

"BU ŞİDDETİ DURDURUN"
Ziyaret sonrasında kameraların önüne geçen Ban Ki Moon, Suriye'de yaşanan katliamların durdurulması için çağrıda bulunarak, uluslararası toplum ve Güvenlik Konseyi'nin bunu bitirmek için kararlı olması gerektiğini söyledi. Moon, "İnsanlık adına bu şiddeti durdurun. İnsanlar acı çekerken gözlerinizi kapamayın." dedi. Kamp içerisinde insanların kendileriyle paylaştıklarından dolayı şaşkınlık yaşadığını ve üzüldüğünü anlatan Ban, "Burada sadece tek amaçları okula gidip ülkelerine dönmek olan çocuklarla tanıştım. Bunlar da okula gitmek istediklerini söylediler. Onlara, umutlarını kaybetmemelerini, yılmamalarını, cesaretlerini kaybetmemelerini söyledim. Birçoğı gerçekten büyük acılar çekerek gelmişler. İnsanların kendi ülkelerinden buraya göç edip gelmeleri kolay bir durum değil. Kendi ülkelerinde demokrasi ve adalet anlamında taleplerinin yerine getirilmediğini söylüyorlar. Masum Suriyeliler ülkelerindeki başarısızlığın cezasını çekiyorlar, bedelini ödüyorlar. Suriye'de katliamın durması gerekiyor. Askeri aşama çok büyük ölümlere sahne oldu. Caddeler kan, kamplar da gözyaşı doldu." diye konuştu.

Katliamın durdurulması için çağrıda bulunan ve şiddetin durdurulması için uluslararası topum ile Güvenlik Konseyi'nin birlik olarak kararlı olması gerektiğini kaydeden Moon, kendisinin de bunun bitirilmesi için elinden geleni yapacağını aktardı.

"İNSANLAR ACI ÇEKERKEN GÖZLERİNİZİ KAPAMAYIN"
İnsani yardımların ulaştırılmasında daha şeffaf bir sistemin kurulması konusunda çalışacaklarını aktaran Moon, Temmuz ayından beri sığınmacıların arttığını gördüklerini aktararak, şiddetin artmasının sığınmacı sayısında da artışa neden olacağını kaydetti. Uluslararası yardımın ihtiyaçları karşılamadığını kaydeden Moon, "Tüm üye ülkelere, aynı zamanda bölgedeki bütün ülkelere yardımların devam ettirmesi için çağrıda bulunuyorum. Suriyeli sığınmacıların yükünden kaynaklanan problemi yaşayan ülkelere de yardım çağrısında bulunuyorum." açıklamasını yaptı.
Akşam, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geleceğini hatırlatan Moon, "Ülkeme döndüğümde de BM temsilcileriyle görüşüp neler yapacağımızı görüşeceğim. Uluslararası topluma şu çağrıda bulunmak istiyorum. İnsanlar acı çekerken gözlerinizi kapamayın. İnsanlara yardım etmek zorundayız. Burada karşılaştıklarımız anne, baba, kız kardeş, erkek kardeş. Onlar aslında bizim ailemiz. lütfen onların yanında duralım." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE ŞEFKATLİ KOLLARINI AÇMIŞ DURUMDA
Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Moon, Suriye'den güvenli geçişler konusunda Esed'le bir görüşmesinin olmadığını, bunun uluslararasın toplumun görüşmesi gereken bir konu olduğunu belirtti. Kimyasal silahların kullanılmasıyla ilgili birkaç ay önce Esed'e mektup yazdığını anımsatan Moon, "Herhangi bir koşulda bu silahların kullanılmaması ile ilgili mektup yazmıştım. Görüşlerimiz bellidir." cevabını verdi. Türkiye'nin yardımseverliğine de değinen Moon, "Türkiye şefkatli kollarını açmış durumda. Hiçbir karşılık beklemeden kapılarını açtı ve kapatmıyor. Bu saygı duyulması gereken bir durum. Bizler de BM olarak bir çok kuruluşla çalışıyoruz. Türkiye hükümetinin de ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar güzel. Türkiye 2 senedir büyük bir mücadele veriyor. Milyon dolarlar harcadığını biliyoruz." dedi.

ANGELİNA JOLİE DE 2 KEZ GELMİŞTİ
ABD'li ünlü film yıldızı ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Özel Elçisi Angelina Jolie de 16 Haziran 20011'de Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki çadır kentti, 13 Ağustos 2012'de de BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile birlikte Kilis ve Gaziantep'in İslahiye İlçesi'ndeki Suriyelileri ziyaret etmişti.O dönem BM ve Arap Birliği'nin Özel Temsilcisi görevini üstlenen Kofi Annan da 4 Nisan 2012'de Suriyelilerin sığındığı Hatay ve Kilis'teki kampları ziyaret etmişti.

Etiketler : BM  SURİYE  GAZİANTEP  BAN Kİ MOON 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri