basbakani-8216silah-zoruyla8217-istifa-ettirdiler

Başbakanı ‘silah zoruyla’ istifa ettirdiler!

Mali'de Başbakan Cheick Modibo Diarra, cunta tarafından tutuklandıktan saatler sonra istifa ettiğini açıkladı. Diarra, ülkenin kuzeyini ele geçiren İslamcı gruplara karşı askeri operasyona güçlü destek vermişti.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 11 Aralık 2012, Salı
Haber 154 kez görüntülendi.
Mali'de geçtiğimiz Mart ayında askeri darbeyle yönetime el koyan cunta dün gece, evini basarak Başbakan Cheick Mobido Diarra'yı tutukladı. Aynı zamanda tanınmış bir bilim insanı olan Diarra, tutuklanmasından saatler sonra istifa ettiğini açıkladı.
 
'MALİ HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUM'
Devlet televizyonuna konuşan Diarra, "Ülkemiz kriz döneminden geçiyor. Erkekler ve kadınlar, ulusumuzun geleceği hakkında endişeli ve barış umuyorlar. Bu sebeple, ben Cheick Modibo Diarra, bugün yani 11 Aralık 2012'de hükümetimle birlikte istifa ediyorum. Tüm Mali halkından özür dilerim'' dedi.
 
Cuntanın lideri Yüzbaşı Amadou Haya Sanogo'nun emriyle bir askeri kışlaya götürülen Diarra'nın, tutuklanmadan önce Paris'e gitmek üzere hazırlandığı belirtildi. Başbakan'a yakın kaynaklar, Diarra'nın sağlık sorunları için Paris'e gitmek istediğini belirtti.
 
Cunta Sözcüsü Bacary Mariko ise, Başbakan Diarra'nın Paris'e kaçmaya çalıştığını ve askerlerin kendisini Mali'nin durumuna ilişkin bir tıkanıklık oluşturacağı için tutukladığını söyledi.
 
'ÜLKENİN İYİLİĞİ İÇİN İSTİFA'
Sözcü Mariko ayrıca, Diarra ile Cunta lideri Sanogo arasındaki gerginliğin son aylarda iyice tırmandığını, bu yüzden ordunun kontrolü ele aldığını ve Diarra'ya, Mali'nin iyiliği için istifa etmesini söylediğini ifade etti.
 
Bamako havaalanında görevli bir polis memuru da, cuntayla bağlantılı Yerewoloton grubunun havaalanını bastığını söyledi.
 
BM'YE ÇAĞRI YAPMIŞTI
Siyasi gerginliğin tırmandığı Mali'de geçtiğimiz hafta Diarra, BM Güvenlik Konseyi'nin ülkenin kuzeyindeki radikal İslamcıların çıkarılması için askeri operasyon öngören karar alması talebiyle gösteri organize etmişti.
 
NASA ASTROFİZİKÇİSİ
Eski NASA astrofizikçisi Diarra, başlangıçta cuntanın lideri Yüzbaşı Amadou Haya Sanogo'yu görmek için sık sık Kati askeri kışlalarına gittiği gerekçesiyle eleştirilmişti.
 
Fransa, dün BM Güvenlik Konseyi'ne, ''Mali ordusunun eğitimini, uluslararası bir gücün konuşlandırılmasını ve siyasi uzlaşmayı'' öngören bir tasarı sundu.
 
MALİ'YE ASKERİ MÜDAHALE KONUŞULUYOR

Bu yıl Ocak ayında Mali'nin kuzeyinin silahlı gruplar tarafından ele geçirilmesinin ardından, Mali'ye komşu ülkeler ile Fransa liderliğindeki bazı Batı ülkelerinin bölgeye askeri müdahale hazırlıkları gündemdeki yerini koruyor.

 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri