neden-8216kadina-siddet-ulkesi8217-oldu

Neden ‘kadına şiddet ülkesi’ oldu?

Hindistan’ın dünya gündeminde tecavüz vakaları ile yer alması üzerine “neden ülkede kadınlara karşı bu kadar çok cinsel saldırı işleniyor” sorusu yöneltiliyor

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 05 Ocak 2013, Cumartesi
Haber 106 kez görüntülendi.

Tüm Hindistan İlerici Kadınlar Derneği sekreteri Kavita Krishnan, Hindistan’daki “kurbanı suçla” kültürünün tecavüz vakalarında büyük rol oynadığını, zanlının genelde kurban tarafından tanınması nedeniyle kadınların saldırganın hüküm giymemesi yönünde ifade verdiğini dile getiriyor. ABD’de basılan The Washington Post gazetesine göre Hindistan’da kadına şiddet olaylarına sık rastlanmasının 10 nedeni bulunuyor:

Anlaşma yapmaya zorlanıyorlar
1. Araştırmalara göre kadın polislerin sayısının az olması olması kadınların emniyet teşkilatına güvenini zedeliyor. Hindistan’daki kadın polis sayısı ise çok düşük, Delhi’de bu oran sadece yüzde 7.
2. Genel olarak Delhi’de çok sayıda polis bulunmuyor.
3. Toplumda kadınları suçlama eğilimi yüksek. 1996’da Hindistan’da yapılan bir anketteki katılımcıların yüzde 68’i provokatif giyinmeyi tecavüze sebep olarak gösteriyordu.
4. Hint toplumunda aile içi şiddet haklı görülüyor. UNICEF’in 2012 raporu yüzde 57 erkek çocuğun, yüzde 53 kız çocuğun ailesinden şiddet gördüğünü ortaya çıkarıyor.
5. Kadınlar genelde evlerinin dışında korunmuyor. Şehrin kamusal alanları kadınlar için güvenlik teşkil etmiyor.
6. Tecavüz vakalarında genelde kurban suçlanıyor, bu yüzden sokakta kadınlara laf atılırken ya da saldırılırken tanıklar yollarını değiştiriyor.
7. Tecavüz kurbanları, toplum, aileleri, hatta polisler tarafından saldırganla anlaşma yapmaya zorlanıyor.
8. Hindistan’ın yasal sistemi çok yavaş işliyor.
9. Tecavüz vakalarında çok nadir hüküm veriliyor, bu oran sadece yüzde 26.
10. Toplumda kadına değer verilmiyor, kadının toplumdaki konumu çok düşük seyrediyor.Hindistan’da tecavüzün gündeme oturması
ile kadınlar ve kız öğrenciler kendilerini savunabilmek için dersler almaya başladı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri