turkiyeye-vetomuz-devam-edecek

'Türkiye'ye vetomuz devam edecek'

Kıbrıs Rum yönetimi, Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakerelerinde "engel yaratmaya yönelik veto hakkını" kullanmaya devam edeceğini açıkladı.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 15 Ocak 2013, Salı
Haber 160 kez görüntülendi.

Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakerelerini engellemeye yönelik tavırda değişikliğin söz konusu olmayacağını belirterek “Veto ettiğimiz enerji de dahil 6 başlıkta tavır değişikliği ihtimal dışıdır” dedi.

Basın toplantısı düzenleyen Markulli, Avrupa Birliği dönem başkanlığını Rum kesiminden devralan İrlanda’nın Türkiye ile en az 1 yeni müzakere başlığı açılmasını hedeflediğini, Fransa’nın engellediği 4 başlıktan 1 veya 2'sinin de açılmasının gündemde olduğunu söyledi.

Türkiye’yi veto etmelerinin ardında Ankara’nın Kıbrıs politikasının yattığını ileri süren Rum Dışişleri Bakanı Markulli, Türk tarafının adada 2 devletli çözüm için ilerlediğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Markulli, gerek KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun müzakerelerde sunduğu önerilerden, gerekse müzakerelerin durmasının ardından KKTC ve Türkiye’den yapılan açıklamalarda 2 devletli çözüm politikasının net şekilde görüldüğünü söyledi.

KKTC'NİN SİYASİ DÜZEYİ
Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakerelerindeki 6 başlığı veto ettiklerini ve bu tavrı değiştirmeyeceklerini açıklayan Rum bakan, buna gerekçe olarak Türkiye’nin KKTC’nin siyasi düzeyini yükseltme çabalarını da gösterdi.

Markulli, Türkiye’nin KKTC’nin tanınması ve adada 2 devlet esasına dayalı bir çözüme ulaşılması için İslam Konferansı Örgütü nezdinde girişimler yaptığını da sözlerine ekledi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri