dunya-bu-askerleri-konusuyor

Dünya bu askerleri konuşuyor..

Cezayir'de son düzenlenen rehine kurtarma operasyonu Cezayir Özel Kuvvetleri'ni tekrar gündeme taşıdı

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Yeni liderle ilişkiler durağan

  Yeni dönemde Türk-Çin ilişkilerinin nasıl olacağı merak konusu

 • Kuzey Irak'ta Korkulan Oldu

  Kuzey Irak'ta Kürt Bölgesel Yönetimine bağlı peşmergeler ile merkezi Irak hükümeti güçleri arasında bu akşam saatlerinde Tigrit kentinde çatışma çıktı. Çatışmada bir sivilin yanısıra 12 Irak askerinin yaşamını yitirdigi bildirildi

 • Akdeniz'in dibinde inanılmaz olay!

  Bir süredir internette aksaklıklar yaşanıyor çünkü...

 • "İran'ın nükleer silahı olursa, Türkiye de..."

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İran’ın nükleer silah eşiğinden geri adım attığını ancak bunun sadece geçici bir durum olduğunu savunurken, İran’ın nükleer silahları elde etmesi halinde Türkiye’nin birkaç yıl içinde bir nükleer güce dönüşeceğini de öne sürdü.

 • Jack Straw: Uluslararası toplum Kıbrıs’taki bölünmüşlüğü kabul etmeli

  Eski İngiltere Dışişleri Bakanı ve İşçi Partisi milletvekili Straw, Kıbrıs soruna ilişkin, “Uluslararası toplum Kıbrıs’taki bölünmüşlüğü kabul etmelidir. Böylece iki toplum kendi ilişkilerini oluşturmalıdır” dedi.

Son Güncelleme: 19 Ocak 2013, Cumartesi
Haber 95 kez görüntülendi.

Cezayir 'de yaşanan kaçırma ve rehin alma eylemi devam ederken skandala dönüşen rehine kurtarma operasyonu esrarını koruyor.

 
Geçtiğimiz günlerde Cezayir'in doğusundaki Ayn Emnas bölgesinde İngiliz BP ile Norveç'in Statoil şirketinin birlikte işlettiği tesislerde bazı radikal grupların gerçekleştirdiği rehin alma eylemi, Cezayir hükumetinin Uluslararası camiaya haber vermeksizin başlattığı operasyonun ardından krize dönüştü. Şu ana dek 600'ün üzerinde rehinenin kurtarıldığını belirten Cezayirli yetkililer, ilk gün yanlışlıkla öldürülen 30 rehineyle ilgili bilançoyu Dünya'ya izah etmekte zorlanıyor.

KİM BU CEZAYİR ÖZEL KUVVETLERİ?
 
Son yılların en büyük kurtarma rezaletine imza atan Cezayir Özel Kuvvetleri aslında eğitimleri ile Afrika'nın sayılı operasyonel kuvvetlerinden biri olarak gösteriliyor. 'Kuk Sool ' adı verilen Kore'ye has özel dövüş sanatıyla eğitilen askerler, ABD Özel Kuvvetleri Yeşil Bereliler'le aynı eğitim programını icra ediyor.
 
Sayıları ve yetenekleri gizli tutulan kuvvetler yeşil bere takıyor, yalın ayak eğitim alıyor. Üstsüz ve yalın ayak aldıkları eğitimlerde ateş çemberinden çıplak geçiyor, elle tuğla kırıp çivi çakıyorlar. Son derece sofistike silahlar kullanabiliyor, rehine kurtarma operasyonlarında görev alıyorlar. Rehine krizinin adından Cezayir Özel Kuvvetler birimiyle ilgili nasıl bir karar alınacağı bilinmiyor.

KRİZ DEVAM EDİYOR
 
Resmi APS haber ajansı Ayn Emnas tesislerinde serbest kalanlardan 573'ünün Cezayirli olduğunu, 132 yabancı işçinin yaklaşık 100'ünün kurtulanlar arasında olduğunu belirtti. APS, rehine eylemini gerçekleştiren militanların etrafı çevrilmiş halde hâlâ tesislerde bulunduğunu da ifade etti

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri