bu-onlara-yaradi

Bu onlara yaradı!

'Türkiye'nin yerine getirmediği taahhütler var!'

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • ABD'NİN 'DOĞALGAZ' AÇIKLAMASINA RUM ÖFKESİ...

  ABD’nin Kıbrıs’taki doğalgaz yataklarının bütünlüklü bir çözüm sonrasında iki toplum arasında eşit paylaştırılması gerektiği yönündeki açıklaması, Kıbrıslı Rumlarda büyük endişe yarattı.

 • '1400 askerimiz operasyonda'

  Fransa hava operasyonunun ardından Mali'ye kara operasyonu başlattı. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Mali'de 1400 askerlerinin kara operasyonlarına katıldığını söyledi. Altı gündür süren operasyonlara rağmen radikal İslamcılar geri adım atmadı.

 • Atina'ya Türkiye güvencesi

  Türkiye ile varılan uzlaşmanın İsrail-Yunanistan ilişkilerini etkilemeyeceğini açıkladı

 • Pentagon'un başına Atatürk hayranı!

  Chuck Hagel'in adaylığı onaylandı

 • Ankara'dan Kerry geçti!

  ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Kerry'nin Türkiye ziyaretinde 'siyonizm' tartışması öne çıktı.

Son Güncelleme: 27 Şubat 2013, Çarşamba
Haber 232 kez görüntülendi.

AB Konseyi, Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği ilişkisinde henüz tam yerine getirmediği taahhütleri bulunduğunu bildirdi. Avrupa Parlamentosu Üyesi Nikolas Salavrakos, AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği ilişkisinin, Türkiye lehine, Yunanistan, Portekiz ve İspanya gibi AB ülkeleri aleyhine sonuçları olduğunu iddia etti.

Salavrakos, AB Konseyi’nin yanıtlaması istemiyle Avrupa Parlamentosu Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Türkiye ve AB arasında 1995 Aralığında sonuçlandırılan Gümrük Birliği anlaşması hakkında sorular yöneltti. Anlaşmanın büyük ölçüde Türkiye'nin lehine, Yunanistan, Portekiz, İspanya ve benzeri ülkeler aleyhine sonuç doğurduğunu belirten Salavrakos, Türkiye’nin bu ülkelerle birçok üründe rekabet ettiğini hatırlattı. Salavrakos, “Konsey, bu anlaşmanın maliyeti ve imzalanmasından itibaren AB Üye Devletleri için 17 yılda meydana gelen olumsuz sonuçları değerlendirdi mi? Bu anlaşmanın AB Üye Devletleri ile ilgili adil hükümler tanıtmak amacıyla tadil edilmesini tavsiye eder misiniz?” diye sordu.

“TÜRKİYE’NİN GÜMRÜK BİRLİĞİ’NDE TAM YERİNE GETİRMEDİĞİ TAAHHÜTLERİ VAR”

AB Konseyi’nden gönderilen yanıtta, Konsey’in önergede belirtilen, ülkelerle ilgili “spesifik konuları” tartışmadığı belirtildi. Yanıtta, Konsey’in Türkiye tarafından tam olarak yerine getirilmeyen taahhütlerin bulunduğunu açıkladığı, 22 Haziran 2012 tarihli yapılan 50’nci Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısındaki pozisyonunu koruduğu belirtildi.

AB organlarının Gümrük Birliği hakkında zaten bir değerlendirme başlattığı da kaydedilen yanıtta, “Gümrük Birliği’nin uygulanması konusu, özellikle Türkiye ile Haziran 2012’de Brüksel’de yapılan AB-Türkiye Gümrük Birliği Ortak Komitesi 28’inci toplantısı çerçevesinde yakından izlenmeye devam edilecektir” denildi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri