turkiyenin-basarisi

Türkiye'nin başarısı

ABD Büyükelçisi Ricciardone, ABD'nin Türkiye'ye tarım ihracatının geçen yıl 2 milyar doları aştığını belirterek "Ben bunu Türkiye'nin başarısı olarak görüyorum" dedi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 27 Şubat 2013, Çarşamba
Haber 156 kez görüntülendi.

TEPAV tarafından "Türkiye-ABD Tarım Ticareti'nin 200 yılı: Geçmişe ve Geleceğe Bakış" konulu toplantı düzenlendi. 

Etkinlikte konuşan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin 1811 yılında David Offley adlı Amerikalı bir tüccarın İzmir'de kurduğu şirket sayesinde başladığını, mal getiren Amerikan gemilerinin yüklerini boşaltıp başka mallar aldıklarını söyledi.

Ticari ilişkilerin diplomatik ilişkilerden daha eski olduğuna işaret eden Ricciardone, 1830 yılında diplomatik ilişkilerin başladığını ve aynı yıl Osmanlı İmparatorluğu ile ABD arasında ilk ticari anlaşmanın yapıldığını aktardı.

Ricciardone, o zamandan bugüne çok yol alındığını, ABD'nin Türkiye'ye tarım ihracatının geçen yıl 2 milyar doları aştığını söyledi. 

"Başkaları farklı düşünebilir ama ben bunu Türkiye'nin başarısı olarak görüyorum" diyen Ricciardone, ABD'nin Türkiye'ye ihracatının artmasının Türk ekonomisindeki hızlı büyümenin doğrudan bir sonucu olduğunu ifade etti. 

Ricciardone, Türkiye'nin ABD'ye yaptığı ihracatınsa yüzde 14 artarak 577 milyon dolara yükseldiğini söyledi.
AA

Etiketler : Francis Ricciardone  abd  izmir 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri