olmek-icin-sira-bekliyorlar

Ölmek için sıra bekliyorlar!

Bir yılda 714 kişi başvurdu

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 05 Mart 2013, Salı
Haber 139 kez görüntülendi.

Hollanda'da geçen sene açılan ülkenin ilk özel ötenazi kliniğine ilginin yüksek olduğu bildirildi. Ölümcül hastalara ötenazi imkanı sunan kliniğe bir yıllık süre zarfında toplam 714 kişi başvurdu, 104'üne ötenazi uygulandı.

Klinik tarafından yapılan açıklamada, ayda ortalama 60 kişinin başvuruda bulunduğu, sıra bekleyenlerin sayısının ise 187 olduğu kaydedildi.

YÜZDE 62'Sİ KADIN

Başvuruda bulunan 198 kişinin isteğinin gerekli şartlara uymadığı için reddedildiğine değinilen açıklamada, kendileriyle irtibata geçenlerin yüzde 62,2'sinin kadın, yüzde 37,8'inin ise erkeklerden oluştuğu belirtildi. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanların daha çok ilgi gösterdiği kliniğe başvuranların büyük kısmı bedensel engelli olanlar ve psikolojik rahatsızlıkları bulunanlardan oluşuyor. Klinik, yüksek başvurudan dolayı yeni doktor ve hemşireler aradığını duyurdu.

YASAL HAKKI TANIYAN İLK ÜLKE

Ölümcül hastalara yasal ötenazi hakkı tanıyan ilk ülke olan Hollanda'nın Lahey kentinde 1 Mart 2012'de Gönüllü Hayatına Son Verme Derneği (NVVE) tarafından kurulan klinik, içinde bir doktor ve bir hemşirenin bulunduğu toplam 7 kişilik tıbbi ekipten oluşuyor.

Ülkedeki mevcut yasaya göre çalışan klinikte, herhangi bir sebeple ötenazi istekleri aile hekimleri tarafından kabul edilmeyen ve iyileşme umudu olmayan hastalara hizmet veriliyor. Kliniğe, 18 yaşın üstünde olan ve ötenazi istekleri doktorları tarafından kabul edilmeyen herkes başvuruda bulunabiliyor.

Klinikteki uzmanlar, başvuruda bulunan hastaların aile hekimleri ve yakınlarıyla görüşerek, bağımsız bir doktordan da rapor aldıktan sonra ötenaziye karar veriyor.

2002 yılında ötenazi yasasının kabul edildiği Hollanda'da yılda 10 binden fazla kişinin gönüllü bir şekilde hayatına son vermek için doktorlara başvuruda bulunduğu belirtiliyor.

Etiketler : Hollanda  ötenazi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri