chaveze-veda

Chavez'e veda

Hangi lider ne dedi?

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 06 Mart 2013, Çarşamba
Haber 157 kez görüntülendi.

Rusya;

Chavez’in ölümüyle ilgili Rusya adına ilk resmi açıklamayı Rusya'nın BM daimi temsilcisi Vitaliy Çurkin yaparken, Venezüella liderinin hayatını kaybetmesine “trajedi” tanımını uygun gördü. Çurkin, “Chavez sadece Venezüella’nın değil, tüm Latin Amerika ülkelerinin sembol şahsiyetiydi. Rusya ile Venezüella arasında ilişkilerin geliştirilmesinde kilit rol oynayan politikacının ölümü bir trajedi olmuştur” dedi.

Amerika;

ABD Başkan Barack Obama tarafından yayınlanan taziye mesajında şöyle denildi:

“Hugo Chavez’in vefatı sonrasında bu zor zamanda ABD, Venezüella halkı yanında yer alacaktır. Venezüella yönetimiyle yapıcı diyalog geliştirilmesinden yanayız. Venezüella tarihinde yen bir sayfa açılırken Amerika demokrasi, hukuk ve insan haklarına bağlılığını dile getirmektedir.”

Küba;

Küba hükümetinden yapılan açıklamada, Venezüella'ya başsağlığı dilendi ve Küba devriminin önderlerinden eski lider Fidel Castro'nun Chavez'i “gerçek oğlu” gibi gördüğü hatırlatıldı.

Açıklamada, Chavez'in ölümünden sonra Küba'da 3 günlük yas ilan edildiği bildirildi.

Kolombiya;

Kolombiya da Chavez'in ölümünden derin üzüntü duyduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin, Chavez'in Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile barış sürecine büyük destekte bulunduğunu belirtti.

Ekvador;

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ise “Latin Amerika'daki sevgili dostumuzun kaybı nedeniyle 3 günlük ulusal yas ilan etme kararı aldık” dedi.

Correa, “Dünyanın cesaret, aşk ve kahramanlıkla dolu bu olağanüstü insana minnettar olacağına şüphe yok” ifadesini kullandı.

Ekvador Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Chavez'in ölümü, Latin Amerika için yeri doldurulamaz bir kayıp olarak nitelendirdi.

Açıklamada, Ekvador'un Chavez'in ölümünü, kendi kaybı olarak gördüğü belirtilerek, dost Venezüella halkına gelecekte başarılar dilendi.

Bolivya;

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, “kardeşi Chavez'in ölümünden büyük üzüntü duyduğunu” belirterek, Devlet Başkanlığı Sarayı'ndan yaptığı açıklamada gözyaşlarını tutamadı.

Birkaç saat içinde Venezüella'ya gideceğini belirten Morales, sadece Venezüella halkının değil, Latin Amerika halkının da özgürleşme sürecinin devam etmesi çağrısında bulundu.

Nikaragua;

Nikaragua hükümeti, “Hugo Chavez gibi müthiş ve olağanüstü kişilerin asla ölmediğini” belirtti.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, başkent Managua'daki Devrim Meydanı'nda anma töreni düzenleyeceğini ifade etti.

Şili;

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ise Chavez'in Latin Amerika'nın bütünleşmesine derinden bağlı bir lider olduğunu bildirdi.

Pinera, “anlaşmazlıklar olsa da Chavez'in fikirleri için mücadele etme konusundaki gücünü ve kararlılığını her zaman takdir ettiğini” ifade etti.

Chavez'in ailesine ve Venezüella halkına başsağlığı dileyen Pinera, Venezüella Devlet Başkanı'nın Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu'nun kurulmasında oynadığı rolü hatırlattı.

Brezilya;

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff de “Brezilya'nın dostunun kaybından büyük üzüntü duyduğunu” ifade etti.

Rousseff, Chavez ile tamamen hemfikir olmasalar da Chavez'in yerinin dolduramayacağını belirtti.

Haiti;

Haiti Dışişleri Bakanı Pierre-Richard Casimir, Chavez'in ölümünün Venezüella, bölge ve özellikle Haiti için büyük kayıp olduğunu vurguladı.
Casimir, Haiti ve Venezüella ilişkilerinin kalitesine değindi.

Haiti Devlet Başkanı Michel Martelly de ülkesi adına Venezüella halkına başsağlığı diledi.

Peru

Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala, “kardeş Venezüella halkına” ve Chavez'in ailesine başsağlığı diledi.

Humala, “Bolivar, Güney Amerika ve Latin Amerika dayanışmasına” değinerek, Venezüella halkına bundan sonraki sürecin barışçı ve demokratik şekilde geçmesi çağrısında bulundu.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri