turkiye-ab-uyesi-olmaya-cok-yakin

'Türkiye, AB üyesi olmaya çok yakın'

Ekonomik ve siyasi anlamda çok büyük öneme sahip

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 07 Mart 2013, Perşembe
Haber 133 kez görüntülendi.

İsveç'in Ankara Büyükelçisi Hakan Akesson, Türkiye'nin, AB için ekonomik ve siyasi anlamda çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek, ''Türkiye, AB'ye üye olmaya çok yaklaştı'' dedi.

Akesson, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son 10 yıl içerisinde önemli reformlar yaptığını, bu önemli reformları halen de sürdürdüğünü söyledi.

Yeni anayasanın hazırlanması gibi konularda adımlar atılmasını özellikle önemsediklerini vurgulayan Akesson, bunların Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde çok önemli adımlar olduğunun altını çizdi.

Türkiye'nin AB için ekonomik ve siyasi anlamda çok büyük öneme sahip olduğunu anlatan Akesson, ''Bu açıdan hem AB'nin Türkiye'ye hem de Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı var'' diye konuştu.

Akesson, İsveç'in de Türkiye'nin AB'ye üye olması için elinden gelen desteği sağlayacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci müzakereleri 2005 yılında başladı. Biz İsveç olarak buna çok mutlu olduk. Önümüze bakıp artık bu süreci hep birlikte bir an önce tamamlamaya gayret etmemiz gerekiyor. Türkiye, şu anda kendini AB'ye üye olmaya hazırlıyor. AB'ye üye olması için icra etmesi gereken başka da reformlar bulunuyor. Bunların en önemlisi de yeni anayasa çalışmalarıdır. Türkiye, AB'ye üye olmaya çok yaklaştı. Türkiye'nin AB'ye üye olmasıyla, AB'ye çok şey katacağına inanıyoruz. AB'ye üye olma sürecinin tamamlanması, Türkiye'nin yeni reformlarına ve emeklerine bağlı. Biz de bu sürecin yakın zamanda tamamlanmasını umut ediyor ve destekliyoruz. Türkiye, AB için ekonomik ve siyasi anlamda çok büyük öneme sahip. Bu açıdan hem AB'nin Türkiye'ye hem de Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı var.''

AB'ye üye ülkelerin ortak yönlerinin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü olduğuna vurgu yapan Akesson, ''AB'de şu an önemli sayıda Müslüman nüfus bulunuyor. Bu nedenle AB'ye üye ülkelerin ortak değerleri din ile bağdaştırılmamalı'' ifadelerini kullandı.

AA

Etiketler : Hakan Akesson  AB  Türkiye 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri