kabede-tarihi-yikim

Kabe'de tarihi yıkım!

Osmanlı tarihi katlediliyor!

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Chavez'e veda

  Hangi lider ne dedi?

 • Obama'dan iki zafer bir yenilgi

  ABD'de dün yapılan seçimlerde sadece başkan değil aynı zamanda Temsilciler Meclisi ve Senato için de seçim yapıldı. Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu korumayı başardı. Senato seçimlerini ise, Demokratlar kazandı.

 • Hapishanelerde teknolojik yenilik!

  Mahkumlar internet üzerinden takip edilecek

 • Beyoğlu’nda kahvehaneye silahlı saldırı: 7 yaralı

  Beyoğlu'nda bir kahvehaneye yüzü maskeli kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından silahla ateş açıldı. Saldırıda 7 kişi yaralanırken, olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

 • İngiliz tarihçi: Biz AB'den çıkalım Türkiye girsin

  İngiliz Independent gazetesi, “Türkiye AB’ye girmeli mi?” sorusuna yanıt aradı. Gazetenin “Haftanın büyük soruları” başlıklı bölümünde “Türkiye AB’ye girmeli mi?’ ‘İngiltere AB’den ayrılmak için referandum yapmalı mı?” sorularına İngiliz tarihçi Norman Stone yanıt verdi.

Son Güncelleme: 18 Mart 2013, Pazartesi
Haber 135 kez görüntülendi.

Suudi Arabistan’ın iş makineleriyle giriştiği inşaat çalışmasında Osmanlı ve Abbasi dönemine ait sanat eserleri yıkılıyor.

Suudi Arabistan’ın Mekke’deki İslam’ın en kutsal alanlarından olan ve Kabe’yi de içeren Mescid-i Haram camisinde gerçekleştirdiği milyar dolarlık genişleme projesinin bölgedeki tarihi yok ettiği iddia ediliyor. İngiltere merkezli Independent gazetesinin ele geçirdiği fotoğraflara göre, iş makineleri Osmanlı ve Abbasi devletlerine ait önemli tarihi eserlerin bulunduğu alanı tahrip ediyor. Yüzlerce yıl öncesinin ve caminin en eski parçaları olan sütunların yok edildiğini gözler önüne seren bu yeni fotoğraflar, arkeologları telaşlandırıyor. Yok olan sütunların üzerinde Arapça kaligrafi sanatıyla yazılmış, Hz. Muhammed’in hayatına dair dönem noktalarını ve yoldaşlarının isimlerini içeren ifadeler yer alıyor.

TURİZMİ ARTTIRMAK İÇİN YIKIYORLAR

Mekke ve Medine’ye her yıl gelen milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayabilmek için Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevi’nin milyonlarca dolar harcanarak genişletilmesini içeren proje, ülkenin arkeolojik, tarihsel ve kültürel mirasına saygı göstermediği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Yeni fotoğrafları yorumlayan İslami Miras Araştırma Merkezi Müdürü Dr. İrfan El Elevi, gelecek Müslüman kuşaklarının geçmişinden koparak büyüyeceğine işaret ederek “Bu çok önemli çünkü bu sütunların bazıları Hz. Muhammed’in oturduğu ve dua ettiği yerler” diyor. Proje değişmezse Hz. Muhammed’in doğduğu evin bulunduğu bölge de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Etiketler : Suudi Arabistan  Mekke  Medine 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri