rita-katz-isidin-kalbi-berlin-ve-londra

Rita Katz: IŞİD'in Kalbi Berlin ve Londra

Kendine ait özel istihbarat servisi olan dünyanın merak ettiği kadın Rita Katz, IŞİD'in merkezinin Londra ve Berlin olduğunu söyledi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • ABD'den sert tepki!

  ”Kuzey Kore'nin bu pervasızca çabayı sergilemesine izin verilmeyecek”

 • OBAMA DAHA AZ TİYATRO VE HEYECAN İSTEDİ

  ‘Mali uçurum’u telafi eden anlaşma, Senato’nun ardından Temsilciler Meclisi’nden de geçti. Başkan Obama, bundan sonrası için ‘daha az tiyatro ve daha az heyecan’ temennisinde bulundu.

 • Somali'de Türk mucizesi

  Somali bugün geleceğe daha umutlu bakıyor

 • Kraliyet Sarayı’nda ‘şaka’ ölümle bitti!

  Hamile olan Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın kontrol için gittiği hastanede çalışan bir hemşire ölü bulundu. Hastane yetkilileri, hemşirenin önceki gün kendilerini Prens Charles olarak tanıtan radyocuların 'telefon şakasına kurban gittiğini' söyledi.

 • Türkiye, İsrail'e onay verdi!

  Türkiye, İsrail'in NATO faaliyetlerine katılımıyla ilgili bir süredir uyguladığı vetoyu 2013'te kısmen kaldırıyor.

Son Güncelleme: 23 Kasım 2014, Pazar
Haber 143 kez görüntülendi.

IŞİD'in elindeki Batılı gazetecilerin kafalarını kesme görüntülerini dünyaya duyuran SITE isimli özel istihbarat şirketinin sahibi olan Rita Katz, Alman gazetesi Bild'e konuştu. Katz, IŞİD'in sosyal medya ve interneti kullanarak daha önce sadece bölgesel olarak büyüyebilen terör örgütlerinin aksine dünya çapında militan topladığını ve bunların hepsinin IŞİD'in hakim olduğu bölgelere gitmediğini söyledi. Katz, IŞİD'in bilinmeyenleri hakkında şu yorumları yaptı:

"ÖRGÜTÜN KALBİ BAĞDAT, RAKKA YA DA KABİL DEĞİL"

"IŞİD'in sosyal medyada becerikli bir şekilde yayınladığı videolar sayesinde Kanada'da yaşayan genç kızlar ya da Avustralya'da çalışan orta yaşlı erkekler bile onlardan etkileniyor. Bu insanların hepsi kurulu yaşamlarını bırakıp IŞİD'in hakim olduğu Suriye veIrak'a gitmiyor. Bulundukları bölgede örgütlenerek siyasi propaganda ve gerekirseKanada'da olduğu gibi silahlı eylemler yapıyor. Tabii ki IŞİD'e bizzat katılanlar da var. Onlar da en çok Almanya ve İngiltere'den geliyorlar. IŞİD, özellikle Batı ülkelerindeki gençleri etkilemek için Almanya ve İngiltere'de ünlü olmuş rap yıldızı, futbolcu gibi isimleri kullanıyor.

Bu örgütün kalbi Bağdat, Rakka ya da Kabil değil; Berlin, Londra... Bu durum daha önce karşılaşılmış bir manzara değil."ONLARI İNTERNETTE DURDURMAK İMKANSIZ"

El Kaide'nin bile bağlantıları ve sosyal ağı bu kadar geniş değildi. Bana diyorlar ki 'CIA interneti kontrol edebiliyor. Neden IŞİD'in propaganda yaptığı siteler kapatılmıyor?' Bunun gerçekleşmesi için Twitter, İnstagram, Facebok, Youtube ve bütün meşhur sosyal paylaşım sitelerini kapatmanız gerekiyor. Yani onları internette durdurmak imkansız. Zaten bunun için insansız hava araçları ve uçaklarla bombardımana başladılar. Ama bu da tamamen faydasız. Çünkü dünyanın dört bir yanında kim oldukları bile bilinmeyen, gönüllülük esasıyla büyüyen bir örgüt var. IŞİD'e gönül verenlerin toplam sayısını örgütün yönetimi bile bilmiyordur. Onlarla baş edebilmek için havadan bombardıman veya karadan harekat gibi eski reçeteler geçersiz olacaktır. Bunun için tüm dünya ülkeleri topluca hareket edip yeni çözümler üretmeli."

TAVUK ASKER IŞİD'E KARŞI

Aylardır IŞİD ile savaşan Kürt peşmerge güçleri, cephelerde kendilerine bir tavuk asker edindiklerini anlattı. Zummar'ı ele geçirdikten sonra kasabada yaşayan tek canlı olarak bir tavukla karşılaştıklarını söyleyen peşmergeler "Çatışmalarda nasıl hayatta kaldığını anlamadık. Araçlara atlayıp giderken bir de baktık ki kamyonetlerden birine binmiş. Beş farklı cepheye gittik. Hepsinde bizimle geldi ve biz ayrılırken araçlara bindi. O da artık savaş mağduru olarak bizimle beraber IŞİD'e karşı savaşıyor" diye bu ilginç olayı anlattı.

RİTA KATZ KİMDİR?

İngiliz John'un kafa kesme görüntüleri ilk kez Rita Katz'ın sahibi olduğu özel istihbarat firması olan Search for International Terrorist Entities Institute, SITE tarafından servis edilmişti. Şirketin kurucusu Arap Yahudisi olan Rita Katz, 1963'te Irak'ın Basra kentinde Yahudi bir ailenin mensubu olarak doğdu. 4 kardeşi vardı. Babası 1968'de İsrail ajanı olmakla suçlandı ve asıldı. Bu olaydan sonra Rita ve ailesi, önce İran'a oradan da İsrail'e kaçtı. Rita, Tel Aviv Üniversitesi'nde siyaset okudu. Ardından 1997'de evlenip ABD'ye yerleşti. Bir araştırma şirketinde Arapça çevirmen olarak işe girdi. Daha sonra işleri büyütüp kendi şirketini kurdu. Rita'nın özel istihbarat kurumu olan SITA, istihbarat servisleri için bilgi topluyor. Rita, özellikle El Kaide, Taliban gibi terör örgütleri içinde bağlantılı olduğu binlerce muhbir sayesinde dünya çapındaki gizli servislere bilgi sağlıyor.


Etiketler : işıd  kalbi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri