jack-straw-uluslararasi-toplum-kibristaki-bolunmuslugu-kabul-etmeli

Jack Straw: Uluslararası toplum Kıbrıs’taki bölünmüşlüğü kabul etmeli

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı ve İşçi Partisi milletvekili Straw, Kıbrıs soruna ilişkin, “Uluslararası toplum Kıbrıs’taki bölünmüşlüğü kabul etmelidir. Böylece iki toplum kendi ilişkilerini oluşturmalıdır” dedi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Hitler'in adıyla 3 kez seçimleri kazandı!

  Hindistan'da görülmemiş olay! Rakiplerinin isimleri daha da ilginç!

 • Suriyelilerden Ürdün'e ''endişeli'' kaçış

  Anadolu Ajansı binlerce Suriyelinin Ürdün'e girişini görüntüledi. Sığınmacıların yüzlerindeki korku ve endişe dikkati çekti.

 • GENELKURMAY YALANLAMIŞTI!!

  İran'nın resmi haber ajansı, 4 Türk pilotunun takas karşılığı serbest bırakıldığını öne sürdü.

 • Doktorlardan insanlık adına büyük fedakarlık!

  Amerika, Suudi Arabistan ve Kanada'dan Ürdün'e kadar birçok ülkeden Hatay'a gelen doktor, hemşire ve eczacılar, yıllık izinlerinde yaralı Suriyelilerin getirildiği sağlık merkezinde görev yapıyorlar

 • "Makdisi, CIA'in emrinde"

  İngiliz Guardian gazetesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la bağlarını kopardığı iddia edilen Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi’nin ABD istihbarat yetkililerinin yardımıyla Washington’a kaçtığını ve CIA'nın emrine girdiğini" yazdı.

Son Güncelleme: 26 Kasım 2014, Çarşamba
Haber 165 kez görüntülendi.

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı ve İşçi Partisi milletvekili Straw, Kıbrıs soruna ilişkin, “Uluslararası toplum Kıbrıs’taki bölünmüşlüğü kabul etmelidir. Böylece iki toplum kendi ilişkilerini oluşturmalıdır” dedi.

Kıbrıs sorununda müzakere sürecinde yaşanan sıkıntıların hatırlatılması üzerine Straw, “Eğer iki toplumlu, iki bölgeli, mutlu ve birleşmiş bir ada mümkünse bu en iyi çözüm olacaktır” dedi.

Ancak özellikle Rum tarafının bunu kabul etmek istemediğini, bunun 10 yıl önce yapılan Annan referandumunda da görüldüğünü belirten Straw, “Son müzakere sürecinde de neler olduğunu biliyorum. Müzakerelerin donmasının suçlusu Kıbrıslı Türkler değildir. Dolayısıyla bence, uluslararası toplum adadaki bölünmüşlüğü kabul etmelidir. Böylece iki toplum kendi ilişkilerini oluşturmalıdır. Bu daha temiz bir sistem olacaktır” diye konuştu.

İngiltere’nin bir yandan Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini ancak diğer yandan İngiliz hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti’nin AB’den ayrılmak istediğinin anımsatılması üzerine de Straw, şunları kaydetti:

“Evet bu çok çelişkili. Ben İngiltere’nin AB’de kalmasını istiyorum. İngiltere’deki üç büyük siyasi parti de (Muhafazakar, Liberal Demokrat ve İşçi Partisi) Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasını istiyor. Ancak aynı zamanda buradaki demokratik sistemin bir parçası olarak İngiltere’nin AB’den ayrılıp ayrılmaması gerektiği tartışılıyor. Bir referandum yapılırsa İngiliz halkının çoğunluğunun AB’de kalmak isteyeceğini düşünüyorum.”

Straw gelecek hafta Türkiye’de

Türkiye dostu olarak bilinen 68 yaşındaki Jack Straw, gelecek hafta eşbaşkanlığını yaptığı ve Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan “Tatlıdil Forumu” için Türkiye’ye gidecek.

Straw, 1979 yılında Blackburn’den İşçi Partisi milletvekili seçilerek İngiliz parlamentosuna girdi. İngiltere’de 2010 yılında yapılan genel seçimden önce, İşçi Partisi’nin 13 yıllık iktidarı boyunca İngiliz kabinesinde yer alan Straw, 1997-2001 yıllarında İçişleri Bakanlığı, 2001-2006 yıllarında Dışişleri Bakanlığı, 2007-2010 yıllarında ise Adalet Bakanlığı yaptı.

ABD ve İngiltere’nin 2003’teki Irak’ı işgali sırasında İngiltere’nin Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Jack Straw, Irak savaşıyla ilgili yürütülen soruşturmada 2010’da verdiği ifadede, “Irak savaşının hayatının en zor kararı olduğunu” söylemişti.

Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerine başladığı 3 Ekim 2005 tarihinde Jack Straw, 1 Temmuz-31 Aralık 2005 arasında AB dönem başkanlığını yürüten İngiltere’nin Dışişleri Bakanıydı.

Straw son olarak, 7 Mayıs 2015’te İngiltere’de yapılacak genel seçimde milletvekilliği için adaylığını koymayacağını açıklamıştı.

Etiketler : kıbrıs  türkiye  ab 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri