srebrenitsa-katliami-23-yilinda

Srebrenitsa katliamı 23. yılında

Bosna Savaşı esnasında Sırpların 8 bin Müslüman Boşnak erkeği katletmesinin ardından 23 yıl geçti. Acılar hala ilk günkü gibi taze.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • "Temennimiz Suriye;de akan kanın durması"

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en büyük temennilerinin Suriye’de süren çatışma ve akan kanın durması olduğunu belirterek, “Suriye halkının özgür iradesinin hakim kılınması hem ülkemiz, hem bölgemiz, hem de uluslar arası toplum için hayati öneme sahiptir. Bütün bunların Rus dostlarımızla ortak temennimiz olduğunu teyit etmiş olduk” dedi.

 • Korkulan oldu!

  Savaş Irak'a sıçradı

 • Obama'dan iki zafer bir yenilgi

  ABD'de dün yapılan seçimlerde sadece başkan değil aynı zamanda Temsilciler Meclisi ve Senato için de seçim yapıldı. Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu korumayı başardı. Senato seçimlerini ise, Demokratlar kazandı.

 • Dev sağlık skandalı!

  25 hastanenin reddettiği Japon öldü

 • Suriye Dışişleri Bakanı'ndan flaş açıklama

  Silahlı muhaliflerle görüşebiliriz

Son Güncelleme: 11 Temmuz 2018, Çarşamba
Haber 242 kez görüntülendi.

Bosna Hersek'in doğusunda bulunan Srebrenitsa'da kentinde bundan 23 yıl önce, 1995 yılının Temmuz ayındavahşi bir katliam meydana geldi.

EN GENCİ 15 YAŞINDAYDI

Her yıl Temmuz ayında düzenli olarak gerçekleştirilen anma törenlerinde, yıl içinde bulunan toplu mezarlardaki kurbanlar çıkartılarak Potoçari Anıt Mezarlığına götürülüyor.

SIRP KASABINA ÖMÜR BOYU HAPİS

Geçtiğimiz yıl,  Uluslararası Ceza Mahkemesinin, katliamların bir numaları sanığı olan SırpKasabı lakaplı komutan Radko Mladic'in ömür boyu hapis cezası vermesi, kurbanların ailesine bir nebze de olsa gönül rahatlığı sağlamıştı.

SREBRENİTSA'DA NE OLMUŞTU?

Srebrenitsa'nın, 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 bin Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar o dönemde toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Etiketler : Srebrenitsa 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri