srebrenitsa-katliami-23-yilinda

Srebrenitsa katliamı 23. yılında

Bosna Savaşı esnasında Sırpların 8 bin Müslüman Boşnak erkeği katletmesinin ardından 23 yıl geçti. Acılar hala ilk günkü gibi taze.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Mükemmel itiraf!

  Beyonce, ABD'nin ulusal marşını seslendirirken "playback" yaptığını itiraf etti

 • "Temennimiz Suriye;de akan kanın durması"

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en büyük temennilerinin Suriye’de süren çatışma ve akan kanın durması olduğunu belirterek, “Suriye halkının özgür iradesinin hakim kılınması hem ülkemiz, hem bölgemiz, hem de uluslar arası toplum için hayati öneme sahiptir. Bütün bunların Rus dostlarımızla ortak temennimiz olduğunu teyit etmiş olduk” dedi.

 • Türkiye yeniden AB fotoğrafında

  Türkiye'nin, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin dönem başkanlığı sırasında Avrupa Birliği toplantılarına katılmama kararı, başkanlığın İrlanda'ya geçmesiyle son buldu. Ayrıca AB’den de yeni fasıl açılması sinyalleri geldi.

 • Türk Kökenli Bakandan Orduda Devrim!

  Rus askerleri artık ayak sargıları yerine çorap giyecek.

 • Çin savaşa hazırlanıyor

  Çin’de devlet medyası, Japonya’yla gerilimin tırmandığı bir dönemde orduyu eleştirerek “savaşa hazırlık” söylemini yoğunlaştırdı.

Son Güncelleme: 11 Temmuz 2018, Çarşamba
Haber 173 kez görüntülendi.

Bosna Hersek'in doğusunda bulunan Srebrenitsa'da kentinde bundan 23 yıl önce, 1995 yılının Temmuz ayındavahşi bir katliam meydana geldi.

EN GENCİ 15 YAŞINDAYDI

Her yıl Temmuz ayında düzenli olarak gerçekleştirilen anma törenlerinde, yıl içinde bulunan toplu mezarlardaki kurbanlar çıkartılarak Potoçari Anıt Mezarlığına götürülüyor.

SIRP KASABINA ÖMÜR BOYU HAPİS

Geçtiğimiz yıl,  Uluslararası Ceza Mahkemesinin, katliamların bir numaları sanığı olan SırpKasabı lakaplı komutan Radko Mladic'in ömür boyu hapis cezası vermesi, kurbanların ailesine bir nebze de olsa gönül rahatlığı sağlamıştı.

SREBRENİTSA'DA NE OLMUŞTU?

Srebrenitsa'nın, 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 bin Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar o dönemde toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Etiketler : Srebrenitsa 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri