patates-tarlasinda-bulunan-gumus-para-430-bin-dolara-satildi

Patates tarlasında bulunan gümüş para 430 bin dolara satıldı

ABD'deki bir müzayedede, 1652 yılından kalma gümüş 6 pens, 430 bin dolara (yaklaşık 775 bin TL) alıcı buldu.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 24 Kasım 2012, Cumartesi
Haber 173 kez görüntülendi.

ABD'nin Massachusetts eyaletinin İngiliz kolonisi olduğu dönemde bastırılan o zamanki değeriyle 6 pens olan gümüş para, Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde eski para koleksiyoncularının üyesi olduğu Colonial Coin Collectors Club'da yapılan müzayedede satıldı.

İngiliz para birimi sterlinin yüzde birini ifade eden bir para birimi olan pensin, bugünkü kurdan TL'ye göre yaklaşık değeriyse sadece 175 kuruş.

ABD'deki Newsday gazetesinin haberinde, 17. yüzyıldan kaldığı bilinen 8 gümüş paradan biri olan 6 pensin, 23 yıl önce New York'un East Hampton kasabasında, bir patates tarlasında, Lilian King adlı bir kadın tarafından bulunduğu belirtildi.

İlk kez 1992'de King tarafından açık artırmayla satışa konulan gümüş para, bir müzayede evi tarafından 35 bin 200 dolara satın alınmıştı.

Müzayede evinden daha sonra gümüş parayı satın alan erkek alıcının geçen hafta yeniden açık artırmayla satışa koyduğu gümüş 6 pens, hesap edilen ilk değerinin 4 katına satılmış oldu.

Tarihi gümüş parayı bulan tarlasında bulan King ise bu durumu, "Gümüş parayı satmak için biraz daha beklemiş olmayı isterdim" sözleriyle değerlendirdi. 

Etiketler : abd  patates  gümüş 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri