balik-iq-seviyesini-artiriyor

Balık IQ seviyesini artırıyor

Özellikle yetişme çağında balık ağırlıklı beslenen gençlerin IQ seviyelerinin (zekâ düzeyi) diğerlerine oranla daha yüksek olduğu tespit edildi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Soğuk havalarda yüz felcine dikkat

  özyaşı ve tükürük salgısının azalması, tat duyusunun bozulması, gürültüye duyarlılık artışı gibi bulguların yüz siniri felcinin belirtisi olduğunu söyleyen uzmanlar, soğuk havalarda yüz felcinden korunmak için dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

 • Skandal!

  Kanser hastalarına kaplumbağa kanı içiriyorlar!

 • Cildiniz için suyu içmeyin yiyin!

  Dünyaca ünlü dermatolog Dr. Howard Murad: Cildinizi korumak için yüzde 80'i su olan sebze ve meyvelerden yiyin. İçtiğiniz su direkt tuvalete gidiyor ama yediğiniz su hücrelerin içinde kalıyor

 • Artık yasak!

  Avrupa Birliği, hayvanlar üzerinde denenmiş kozmetik ürünlerin satışını yasakladı

 • Muayenehanelerde kürtaj yasağı!

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan taslakta muayenehanelere bu konuda sıkı yaptırımlar geliyor.

Son Güncelleme: 09 Ocak 2013, Çarşamba
Haber 69 kez görüntülendi.

İsveç’te yapılan bir araştırma, yetişme çağında balık yiyen gençlerin zekâ düzeylerinin (IQ) daha yüksek olduğunu gösterdi.

Sık balık tüketimi IQ düzeyini artırıyor

Göteborg’daki Sahlgrenska Üniversite Hastanesi için yapılan araştırmada, sık balık tüketimi ile gençlerin IQ düzeyleri arasında açık bir bağ bulunduğu tespit edildi.

Sonuçları Acta Paediatrica dergisinde yayımlanan araştırma sırasında, ilk olarak 2000 yılında 15 yaşındaki 3 bin 972 İsveçli gencin IQ düzeyleri, ifade kapasiteleri ve yönelimleri tahlil edildi. Aynı işlem 3 yıl sonra gençlerin askeri yoklamaları sırasında yinelendi.

En az haftada bir kez balık yemeli

Araştırma sonuçlarına göre, 15 yaşındayken haftada en az bir kez balık yiyen gençler 3 yıl sondaki IQ testinde ortalamadan yüzde 7 yüksek puan alırken, haftada bir kezden fazla balık yiyenlerin puanı ortalamanın yüzde 12 üstünde çıktı.

Araştırmacılar, yayımladıkları açıklamada, 15 yaşında düzenli balık tüketimi ile 18 yaşındaki en iyi olası düşünsel faaliyet arasında açık bir bağ bulunduğunu vurguladı.

İfade kapasitesi açısından da, 15 yaşında haftada bir kez balık yiyen gençlerin 18 yaşında yüzde 4, birden fazla kez balık yiyenlerin yüzde 9 oranlarında daha iyi sonuç elde ettikleri belirlendi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri