turkiyede-en-cok-gorulen-hastalik

Türkiye'de en çok görülen hastalık

Hipertansiyon, yani yüksek tansiyon genelde kırk yaş üzerindeki insanlarda görülüyor.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Soğuk havalarda yüz felcine dikkat

  özyaşı ve tükürük salgısının azalması, tat duyusunun bozulması, gürültüye duyarlılık artışı gibi bulguların yüz siniri felcinin belirtisi olduğunu söyleyen uzmanlar, soğuk havalarda yüz felcinden korunmak için dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

 • 'Anne üniversitesi' geliyor

  Annelerin bilgilerini zamanın şartlarına göre güncellemeyi amaçlayan ‘Anne Üniversitesi’ Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi’nin işbirliğiyle hayata geçiriliyor.

 • Sağlıklı yaşamanın 12 altın kuralı

  İdeal kilonuzu tutturmak yerine şeker ve undan uzak durun, dilediğinizi yiyin ama biraz hareket edin.

 • Grip tedavisinde daha etkili ilaçlar yolda

  Grip virüsünü öldürmede, bilinen ilaçlardan daha etkili yeni bir moleküler bileşikler grubu bulundu.

 • UZMANINDAN BESLENME UYARISI

  “TUZLU VE YAĞLI YİYECEKLERE DİKKAT”

Son Güncelleme: 10 Ocak 2013, Perşembe
Haber 82 kez görüntülendi.

Uzmanlar, dikkat edilmezse bu hastalıktan dolayı organların kaybedilebileceğini söylüyor.

Tuz tüketiminin oldukça fazla olduğu Türkiye'de 18 buçuk milyon hipertansiyon hastası bulunuyor. Kalp, beyin, göz ve böbreklere büyük zarar veren bu hastalık, ciddi organ yetmezliğine de sebep oluyor.
Ordu Medical Park Hastanesi Kalp – Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Erkan Kuralay, tansiyon hastalığının önemini vurgulayarak, ciddi organ yetmezliklerine sebep olacağını belirtti. “Hipertansiyon sadece ülkemizde değil dünyada en sık görünen hastalıkların başında gelmektedir ve ciddi organ yetmezliklerine sebep olmaktadır. En fazla etkilediği organlar ise kalp, beyin, göz ve böbreklerdir.” dedi.

Kişi başına günlük 18 gram tuzun tüketildiği Türkiye'de normal seviyenin üç katına çıkılmış durumda olduğuna dikkat çeken Kuralay, hastalığın en sık görüldüğü yerlerin başında ise Karadeniz Bölgesi'nin geldiğini ifade etti. Prof. Dr. Erkan Kuralay, şunlarısöyledi: "Ülkemizde kırk yaş üzerindekilerde yüzde 45 - 50 oranlarında hipertansiyon hastası var. Bu oran Karadeniz Bölgesi’nde yüzde 50'nin de üzerinde. Karadenizlilerin yemek alışkanlığından dolayı hipertansiyonun kontrolü çok zor duruma geliyor. Karadeniz’de tuz tüketiminin çok artmış olması hastaların bize ya körlükle, ya böbrek yetmezliği ile, ya da ciddi kalp damar hastalıkları rahatsızlığı ile gelmesine neden oluyor.”

Ordu’da yaşayan tansiyon hastası 80 yaşındaki Mahmut Gündoğdu, “On beş yıldan beri tansiyon ilacı kullanıyorum. Ondan önce tansiyonum vardı, ama ilaç kullanmıyordum. Onun için felç geçirdim, yüksek tansiyondan dolayı beyin kanaması geçirdim, şimdi ilaç kullanıyorum” diyerek hastalığın önemini ve sıkıntılarını dile getirdi.

TURŞU TÜKETİMİ ETKİLİ


Bölgede yaygın olan turşu tüketimine dikkat çeken uzmanlar, gıdaların tuzlanarak saklanması yerine, şoklanarak muhafaza edilmesini öneriyor. Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaz mevsiminde kış hazırlıkları çerçevesinde gıdaların tuzlama yöntemi ile saklandığını belirtti. Bunun da gıdalarda tuz oranını çok yükselttiğine dikkat çeken Prof. Karadeniz, “Gıdaları, sebzeleri, mantarları, tuzlama ya da salamura yöntemi ile değil de, teknolojinin de getirdiği yeniliklerden de yararlanarak derin dondurucularda şoklama yapılarak saklanmasını tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar tek başına yeterli olmadığını savunan uzmanlar, hastanın yaşamında ciddi değişikliklere gitmesi gerektiğini vurguluyor: “Hayatınıza biraz egzersiz katacaksınız. Egzersiz sizin tansiyonunuzun düzenlenmesinde çok büyük rol oynayacaktır. İkincisi ise ideal kilonuza düşeceksiniz. Üçüncüsü ve en önemlisi ise tuz kontrolüdür. Halkımızın günlük tuz tüketimini mutlaka düzenlemesi gerekiyor.” CİHAN

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri