gazli-icecekler-depresyon-riskini-artiriyor

Gazlı içecekler depresyon riskini artırıyor

Amerikalı bilim insanlarının çalışması, diyet ve gazlı içeceklerin depresyon riskini artırdığını gösterdi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Sağlıklı gençleşmenin altın kuralları

  Cildin yaşlanmasını durdurmak veya yavaşlatmak için uykudan yemeğe, ilaçtan havaya kadar birçok noktaya dikkat etmek gerekiyor.

 • Erkek Neden Duygularını Saklar?

  Erkekler kadınlar tarafından geri çevrilmeye alışkındırlar, bu nedenle, bu erteleme tekniğiyle kendilerini korurlar. Başlangıçta erkek hesap yapar. "Duygusalın" tersine mantıklı olur, çünkü ona göre, apaçık ya da "duygusal" olmak bir zayıflık işareti diye algılanır. Salı günü, kendi kendine "Onu Perşembe arayacağımı sanıyorum" der. Birçok erkeğin elinde, kadının Salı günü aranmayı tercih edeceğine dair bir ipucu yoktur." Öyleyse bunu niye yaparlar? Bunu, "yüzlerini korumak" ve durumun "kontrolünün kendi ellerinde" olduğu izlenimini yaratmak için yaparlar.

 • Sağlıklı yaşamın sırrı düzenli uyku

  Uzmanlar, düzenli uykunun sağlıklı yaşam için çok önemli olduğunu söylüyor.

 • Hepatit C hastalarına müjde

  Tedavi edilmediği takdirde siroz ve karaciğer kanserine kadar gidebilen Hepatit C'de daha etkili ilaçlar Türkiye'de de kullanılmaya başlandı...

 • Kaçak çay 30 kat arttı hayvan dışkısı içiyoruz!

  Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, kaçak çayın yıllık 300 - 500 ton seviyelerinden son 3 yılda yaklaşık 15 bin tona çıktığını söyledi, kaçak çaylarda hayvan dışkısı ile böcek kanı tespit edildiğini açıkladı.

Son Güncelleme: 11 Ocak 2013, Cuma
Haber 108 kez görüntülendi.

Bilim insanları, yapay tatlandırılmış ve gazlı içecekler ile kahve tüketen, yaşları 50-80 arasında değişen 250 bin kişiyi 10 yıl süreyle inceledi.

Günde 4 bardak kahve tüketenlerde depresyon riskinin yüzde 10 az olduğu, ancak günde 4 kutu gazlı veya tatlandırılmış içecek tüketenlerde depresyon riskinin yüksek olduğu bulundu.

Çalışmanın yöneticisi North Carolina Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden Dr. Honglei Chen, şekersiz kahve tüketenlerde diyet, gazlı veya tatlandırılmış içecek tüketenlere göre depresyon riskinin daha az görüldüğünü belirtti.

Chen, çalışmada ortaya çıkardıkları bu bulguların güçlendirilmesi için daha çok incelemeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Çalışma, Live Science dergisinde yayımlandı.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri