grip-virusu-soguk-sever

Grip virüsü soğuk sever

Çalışmalar, soğuk ve kuru havanın grip virüsünün yaşam ve havada kalma süresini uzattığını gösteriyor. Virüs damlacıklarının en iyi yaşam ortamı 5 derecenin altındaki sıcaklıklar.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Aıds'e Dikkat

  İzmir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. İlhan Gürbüz, 2011 yılında dünyada bir günde 7 binden fazla kişinin AIDS hastalığına yakalandığına ve bu hastalardan bininin de 15 yaşından küçük olduğuna dikkat çekerek, hastalığın ciddi boyutlara geldiğini söyledi.

 • "Düztaban ayaklar için özel ayakkabı tedavisi yoktur"

  Düztaban ayakları olanlar, özel ayakkabı ile tedavi edilemiyor.

 • Sarımsağın faydaları

  Mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alan sarımsak, yemeklere verdiği lezzetin yanı sıra kanser başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor.

 • Türkiye 7'inci sırada!

  Bu tedaviyi isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor

 • "Bira içeceğinize su için"

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdere, böbrek taşı dökmek için bira içmenin yanlış bir yöntem olduğunu ifade ederek, "Biranın idrarı çıkarttığı doğrudur ancak içindeki alkol ve mayadan ötürü taş oluşturma riski yaratıyor. Bira içeceğinize su için" tavsiyesinde bulundu.

Son Güncelleme: 17 Ocak 2013, Perşembe
Haber 92 kez görüntülendi.

İlk kez 1918 yılındaki bir grip salgınıyla literatüre giren grip virüsü, İngilizcede “Influence of the cold” olarak tanımlanıyor yani, “soğuk havanın etkisi”. 

İsminden de anlaşılacağı gibi grip virüsünün yayılması ile soğuk havanın yakın ilişkisi olduğunu belirten Prof. Yonca Tabak, virüs damlacıklarının en iyi yaşam ortamının 5 derecenin altındaki sıcaklıklar olduğunu söyledi.

"Soğuk ve kuru havanın virüsleri içeren damlacıkların havada daha uzun süre asılı kalmasını sağlıyor" diyen Tabak, grip aşılarının güney yarım kürede hastalık tablosu yapan grip virüslerinden hazırlandığını ve virüslerin en önemli özelliğinin şekil değiştirmek olduğunu belirtti.

“Bunun için, grip aşılarının hastalıktan koruma yüzdesi genellikle düşük olmaktadır” diyen Prof. Tabak; solunum yolunu tutan bir virüs olduğu için kronik solunum yolu hastalarının gripten özellikle kaçınması gerektiğini vurguladı.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN
Prof. Dr. Yonca Tabak; C, E ve A vitaminlerinin hava kirliliği gibi bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen faktörlerden koruyucu etki sağladığını belirtti. Bu nedenle kış aylarında portakal, mandalina gibi C vitamini içeren, muz, elma gibi P vitamini içeren meyvelerin, havuç, yumurta gibi bol A vitamini içeren gıdaların tüketilmesinin fayda sağlayacağını söyleyen Tabak, ayrıca yeşil yapraklı sebze, kuruyemiş ve aşırıya kaçmadan tüketilecek tahılların kış aylarında E vitamini ihtiyacını karşılamada çok önemli olduğunu aktardı.

Güçlü bir antioksidan olan selenyumun ise mutlaka hayvansal etlerden ve yumurtadan alınması gerektiğinin altını çizen Tabak, hiçbir besleyici değeri olmayan fast-food, paketli gıda ve şekerli gazlı içeceklerden ise bu dönemde mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini söyledi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri