oldurucu-virus-nasil-bulasiyor

Öldürücü virüs nasıl bulaşıyor?

Bilim insanlarınca yapılan çalışma, AIDS'e neden olan HIV virüsünün izlerinin milyonlarca yıl önceye uzanabileceğini ortaya koydu.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 26 Ocak 2013, Cumartesi
Haber 156 kez görüntülendi.

20. yüzyılda bilinir hale gelen HIV virüsüyle ilgili genetik bir çalışma yapan araştırmacılar, uzun süredir maymunlarda benzer virüslerin varlığından haberdardı. Washington Üniversitesi ve Fred Hutchinson Kanser Araştırmaları Merkezi işbirliğinde yürütülen araştırmada bilim insanları, çok sayıda maymun türünde virüsler üzerinde araştırma yaparak HIV'in izlerini inceledi.

İncelemenin sonucunda Afrika'daki maymunlar arasında HIV benzeri virüslerin 5 ila 12 milyon yıl öncesinde ortaya çıktığı bulgusuna ulaşıldı. Araştırmacılar, bu bulgudan hareketle, HIVvirüsünün izinin milyonlarca yıl öncesine dayanabileceğini sonucuna ulaştı.

Bilim insanları AIDS ve HIV arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasının daha çok araştırmayla ortaya konulacağını belirtti. Araştırmacılar, bu tür çalışmaların virüslerin nasıl çalıştığına yönelik bilgiler sunduğunu ifade etti. HIV virüsünün dünyada 34 milyon insanı etkilediği kaydedildi. Çalışma PLOS Pathogens dergisinde yayınlandı.

Etiketler : aıds  hıv  washington üniversitesi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri