oldurucu-virus-nasil-bulasiyor

Öldürücü virüs nasıl bulaşıyor?

Bilim insanlarınca yapılan çalışma, AIDS'e neden olan HIV virüsünün izlerinin milyonlarca yıl önceye uzanabileceğini ortaya koydu.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Salata Amerikalılara yaramıyor

  Yeşil yapraklı sebzeler, her yıl 2 milyon ABD'linin zehirlenmesine neden oluyor.

 • Tekirdağ'da H1N1 şüphesi

  Tekirdağ'da bir çocuk, H1N1 virüsü şüphesiyle tedavi altına alındı. İl Sağlık Müdürü Mehtap Şen, "Daha henüz ortada bir sonuç yok. Kesin sonuç incelemeden sonra ortaya çıkacak" dedi.

 • Hamur ürünlerinde domuz şoku

  Gün geçmiyor ki, temel gıda maddeleri ile ilgili sağlık skandalları gündeme gelmesin. İşte bir yenisi daha.

 • 'Antidepresan boşanmayı artırıyor'

  İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Osman Abalı, antidepresan kullanan erkeklerin boşanmaya daha yatkın olduklarını belirtti, ''Yıllardır boşanmayı düşünen erkekler, antidepresan kullandıkları dönemde bu düşüncelerini eyleme dönüştürüyor'' dedi.

 • Yanlış kesilen tırnak selülit nedeni!

  Son zamanlarda giderek artan damar iltihabı ve selülit nedenlerinden birinin de tırnağınızı yanlış kesmenizin olabileceğini söylesek...

Son Güncelleme: 26 Ocak 2013, Cumartesi
Haber 93 kez görüntülendi.

20. yüzyılda bilinir hale gelen HIV virüsüyle ilgili genetik bir çalışma yapan araştırmacılar, uzun süredir maymunlarda benzer virüslerin varlığından haberdardı. Washington Üniversitesi ve Fred Hutchinson Kanser Araştırmaları Merkezi işbirliğinde yürütülen araştırmada bilim insanları, çok sayıda maymun türünde virüsler üzerinde araştırma yaparak HIV'in izlerini inceledi.

İncelemenin sonucunda Afrika'daki maymunlar arasında HIV benzeri virüslerin 5 ila 12 milyon yıl öncesinde ortaya çıktığı bulgusuna ulaşıldı. Araştırmacılar, bu bulgudan hareketle, HIVvirüsünün izinin milyonlarca yıl öncesine dayanabileceğini sonucuna ulaştı.

Bilim insanları AIDS ve HIV arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasının daha çok araştırmayla ortaya konulacağını belirtti. Araştırmacılar, bu tür çalışmaların virüslerin nasıl çalıştığına yönelik bilgiler sunduğunu ifade etti. HIV virüsünün dünyada 34 milyon insanı etkilediği kaydedildi. Çalışma PLOS Pathogens dergisinde yayınlandı.

Etiketler : aıds  hıv  washington üniversitesi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri