su-cicegi-de-asi-takviminde

Su çiçeği de aşı takviminde

Çocukluk dönemi aşı takvimine su çiçeğinin de eklenmesiyle aşısı yapılan hastalık sayısı 13'e yükseldi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • ÖDEMİŞ BELEDİYE ÇALIŞANLARINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

  Ödemiş Belediye çalışanları, kan ve organ bağışına destek verdi. Ödemiş Belediyesi, Kızılay ve İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile yapılan çalışmada 30 ünite kan ve 5 kişi organ bağışında bulundu.

 • Vuran ayakkabıda tetanos riski

  Ölüme yol açabilen tetanos mikrobu sadece paslı yüzeylerin yol açtığı kesiden değil, mısır koçanı, tığ veya vuran ayakkabıdan dahi bulaşabiliyor.

 • Kanser hastasına annelik yolu

  Genç yaşta kanserle tanışan kadınların en büyük kaygılarından biri, anne olma şansını yitirip yitirmeyecekleri. Tedavi yöntemleri ve tüp bebekteki gelişmeler, kanser hastası kadınlara bu şansı tanıyor.

 • Ekmekte kepek artacak, tuz azalacak

  En temel gıda maddesi ve sofraların vazgeçilmezi olan beyaz ekmekteki kepek oranı yüzde 65'e çıkarılırken, tuz oranı düşürülecek.

 • Bu ürünler toplatılıyor!

  Toplatma kararı verilen ürünler arasında neler var?

Son Güncelleme: 25 Şubat 2013, Pazartesi
Haber 187 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı'nın aşılamanın önemine işaret edilen açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde yürütülmekte olan Genişletilmiş Bağışıklama Programı'nın amacı difteri, boğmaca, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, hepatit B, hemofilus influenza tip b, hepatit A, su çiçeğine bağlı hastalıkların ve invaziv pnömokokal hastalığın yayılım, sakatlık ve ölüm oranlarının azaltılarak bu hastalıkların kontrol altına alınması, hatta tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Bu amaca ulaşabilmek için Sağlıkta Dönüşüm Programıyla koruyucu ve temel sağlık hizmetleri alanında önemli gelişmeler sağlanmış ve rutin bağışıklama çalışmaları Bakanlığımız tarafından en üst düzeyde önem verilen hususlardan biri haline gelmiştir."


Aşılama hızının 2007'den itibaren yüzde 96-97 düzeyinde seyrettiği ifade edilen açıklamada, ulaşılan bu başarıyla ülkede aşı ile korunulabilir hastalık sayısında ciddi düşüşler sağlandığı kaydedildi.

2002 yılında 22 milyon lira olan aşılama bütçesinin, 2012 yılında yaklaşık 400 milyon liraya ulaştığı, aşı uygulamasının bütün sağlık kuruluşlarında ücretsiz verildiği hatırlatıldı.
AA

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri