su-cicegi-de-asi-takviminde

Su çiçeği de aşı takviminde

Çocukluk dönemi aşı takvimine su çiçeğinin de eklenmesiyle aşısı yapılan hastalık sayısı 13'e yükseldi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Dünya ölümsüzlüğün anahtarını arıyor

  Dünyanın birçok ülkesinden bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, uzun yaşamın hatta ölümsüzlüğün sırrını keşfetme çabası ile devam ediyor. İşte Fransız Le Figaro gazetesi tarafından derlenen ölümsüzlük çabaları araştırmasının ayrıntıları…

 • ''e-imza'' ay sonuna kadar tamamlanacak

  Hekimlerin elektronik reçete sistemine güvenli girebilmelerini sağlayacak elektronik imza için çalışmalar ay sonuna kadar tamamlanacak.

 • Ölümcül hata!!

  Uzmanından ateşliyken antibiyotik kullanmayın uyarısı geldi.

 • Vitamin alanlar dikkat!

  Vitamin alanlar dikkat!

 • Doğru beslen obeziteden korun

  Konak Belediyesi ile KalDer işbirliğinde düzenlenen ‘Güvenli Gıda Günleri’ ve ‘Harekete Geç, Doğru Beslen, Obeziteden Korun’ konulu sempozyum 4 Aralık’ta Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi Benal Nevzat Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Son Güncelleme: 25 Şubat 2013, Pazartesi
Haber 240 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı'nın aşılamanın önemine işaret edilen açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde yürütülmekte olan Genişletilmiş Bağışıklama Programı'nın amacı difteri, boğmaca, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, hepatit B, hemofilus influenza tip b, hepatit A, su çiçeğine bağlı hastalıkların ve invaziv pnömokokal hastalığın yayılım, sakatlık ve ölüm oranlarının azaltılarak bu hastalıkların kontrol altına alınması, hatta tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Bu amaca ulaşabilmek için Sağlıkta Dönüşüm Programıyla koruyucu ve temel sağlık hizmetleri alanında önemli gelişmeler sağlanmış ve rutin bağışıklama çalışmaları Bakanlığımız tarafından en üst düzeyde önem verilen hususlardan biri haline gelmiştir."


Aşılama hızının 2007'den itibaren yüzde 96-97 düzeyinde seyrettiği ifade edilen açıklamada, ulaşılan bu başarıyla ülkede aşı ile korunulabilir hastalık sayısında ciddi düşüşler sağlandığı kaydedildi.

2002 yılında 22 milyon lira olan aşılama bütçesinin, 2012 yılında yaklaşık 400 milyon liraya ulaştığı, aşı uygulamasının bütün sağlık kuruluşlarında ücretsiz verildiği hatırlatıldı.
AA

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri