mehdi-eker-saglik-acisindan-devrim

Mehdi Eker: Sağlık açısından devrim

Bakan Mehdi Eker, karışım ürünlerin sona ermesinin, tüketicinin sağlığı açısından devrim olduğunu söyledi.

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 06 Mart 2013, Çarşamba
Haber 145 kez görüntülendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yaptığı açıklamada, Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği ile salam, sucuk ve sosis gibi gıda ürünlerinde kırmızı et ve beyaz et karışımını kaldırdıklarını belirtti.

Bu uygulamanın ürünün kalitesinin artması ve tüketicinin sağlığı açısından önemli bir gelişme olduğuna işaret eden Eker, ''Karışımı kaldırdık. Kırmızı et kırmızı et, beyaz et beyaz et. Hiçbir şekilde karıştırılamayacak'' dedi.

Tavuğun, hindinin kıkırdağını sıyırıp, beyaz et karışımını ondan yaptıklarını belirten Eker, bu karışım ürünlerin sona ermesini tüketicinin sağlığı açısından bir ''devrim'' olarak nitelendirdi.

Eski mevzuatın karışım ürünlere izin verdiğini anımsatan Eker, ''Normalde karışım varsa yazması lazım. 'Yüzde 80 kırmızı et, yüzde 20 beyaz et' diye. Ama öyle yapmıyor. İçinde diyelim yüzde 40 beyaz et var, 'yüzde yüz dana eti' yazıyor. Biz geçen sene onları teşhir ettik ve bir sürü uygulama getirdik'' diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla hazırlanan ''Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği''nde, ilgili firmalara verilen 3 aylık uyum süresi 3 Mart 2013 tarihinde sona ermişti.

Yasağa rağmen raflarında karışımlı ürün bulunduranlara, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği en az 12 bin lira para cezası uygulanıyor.

(AA)

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri