genetik-anahtar-bulundu

Genetik anahtar bulundu!

Beynimiz giderek gençleşecek

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • ''Vücudun kaloriferleri'' kiloyu engelliyor

  Kış aylarında yavaşlayarak kilo alımına sebep olan metabolizmayı hızlandırmak için ''vücudun kaloriferleri'' niteliğindeki zencefil çayı ile greyfurt, maydanoz, balık ve lahana gibi gıdaların daha çok tüketilmesi gerektiği bildirildi.

 • “DOĞAL YAŞAM SİZİ BEKLİYOR”

  İzmir Büyükşehir Belediyesinin yatırımı ile gerçekleştirilen Bademler Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifi tarafından işletilen “Doğal Yaşam Köyü” kentlileri kırsal yaşamla buluşturmaya devam ediyor. İçinde bungalov evlerinin, üretim yerlerinin, yürüyüş ve bisiklet yollarının bulunduğu "Doğal Yaşam Köyü", köy yaşamıyla iç içe olmak isteyen tüm vatandaşları Bademlere davet ediyor.

 • Prostat kanserine "bant" çözümü!

  Hastayı hormon tedavisinin yan etkilerinden kurtaracak yöntem!

 • Dünya ölümsüzlüğün anahtarını arıyor

  Dünyanın birçok ülkesinden bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, uzun yaşamın hatta ölümsüzlüğün sırrını keşfetme çabası ile devam ediyor. İşte Fransız Le Figaro gazetesi tarafından derlenen ölümsüzlük çabaları araştırmasının ayrıntıları…

 • Yüksek ısı kör edebilir

  Yaşa bağlı olarak gelişen ve görme kalitesini ciddi şekilde düşüren katarakt, dönerci, kaynakçı gibi yüksek ısı ile çalışanları genç yaşta tehdit ediyor.

Son Güncelleme: 07 Mart 2013, Perşembe
Haber 109 kez görüntülendi.

Amerikalı bilim insanları, erişkin farelerin beyninin gençleşmesini sağlayan genetik anahtarı buldu.

Nogo Reseptör 1 adı verilen genin işlevini devre dışı bırakan ABD'deki Yale Tıp Okulu'ndan bilim insanları, erişkin farelerin beyinlerini gençleştirerek öğrenme ve beyin hasarlarında iyileşme sürecini hızlandırmayı başardı.

Araştırmacılar, bu yolla insanlarda da beyin hasarlarında daha çabuk iyileşme sağlanabileceğine dikkati çekti.

Prof. Stephen Strittmatter başkanlığındaki bilim ekibince yapılan çalışma, Neuron adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Aylar süren çalışmada beynin yaşlanmasındaki ana genetik anahtar olan Nogo Reseptör 1 genini tanımlayan araştırmacılar, bu genin, beyinde, nöronlar arasında bulunan sinaptik bağlantılardaki hızlı değişiklikleri yavaşlatarak ergen beyninin elastikiyetini baskıladığını ve erişkinlikte beynin, eskiye göre daha durağan bir esneklikte kalmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Bu genin bulunmadığı farelerde beyindeki esnekliğin erişkinlikte de sürdüğünü belirleyen bilim insanları, bu genin işlevinin devre dışı bırakıldığı erişkin farelerin beyinlerindeki esneklik düzeyinin ergenlikteki seviyesine çıktığını gözlemledi.

Araştırmacılar, yaptıkları deneyde genin bulunmadığı farelerde beyin yaralanmalarında iyileşmenin genç farelerdeki kadar hızlı olduğunu. Ayrıca bu farelerin yeni ve karmaşık motor görevlerini yerine getirmede erişkinlere göre daha çabuk ustalaşabildiklerini gözlemledi.

Beyinde oluşan hasar nedeniyle hastalar, rehabilitasyon devresinde ellerini hareket ettirebilmek gibi görevleri yeniden öğrenmek zorunda kalıyor. Rehabilitasyonda genç hastaların erişkinlere göre daha hızlı gelişme kaydettiği biliniyor.

Bilimsel çalışmanın yazı heyetinde yer alan Yale Üniversitesi doktora öğrencisi Feras Akbik, "Bu, Nogo Reseptör geniyle oynamanın, insanlarda, inme gibi beyin hasarlarında rehabilitasyonu hızlandırma ve daha iyi seviyeye getirme potansiyeli taşıdığını gösteriyor" dedi.

Araştırmacılar ayrıca, bu genin bulunmadığı farelerin gergin anılarını daha hızlı unuttuğunu tespit ettiklerini söyleyerek, bunun, genle oynanarak Travma Sonrası Stres Bozukluğu tedavisine katkı sağlanabileceğine işaret ettiğini vurguladı.

Araştırma National Institutes of Health adlı ABD hükümetine bağlı bir kuruluşun maddi katkısıyla yapıldı.


AA

Etiketler : Genetik anahtar 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri