artik-yasak

Artık yasak!

Avrupa Birliği, hayvanlar üzerinde denenmiş kozmetik ürünlerin satışını yasakladı

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Kahvaltıda yumurta zayıflamaya yardımcı

  Kilonuzu korumak istiyorsanız kahvaltıda yumurtayı tercih edin.

 • Doğru beslen obeziteden korun

  Konak Belediyesi ile KalDer işbirliğinde düzenlenen ‘Güvenli Gıda Günleri’ ve ‘Harekete Geç, Doğru Beslen, Obeziteden Korun’ konulu sempozyum 4 Aralık’ta Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi Benal Nevzat Salonu’nda gerçekleştirilecek.

 • 'Antidepresan boşanmayı artırıyor'

  İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Osman Abalı, antidepresan kullanan erkeklerin boşanmaya daha yatkın olduklarını belirtti, ''Yıllardır boşanmayı düşünen erkekler, antidepresan kullandıkları dönemde bu düşüncelerini eyleme dönüştürüyor'' dedi.

 • Ağrı kesici kullananlar dikkat!

  Özellikle uzun yıllar kullanılan ağrı kesicilerin böbreklerde kalıcı hasara neden olduğu ortaya çıktı.

 • 'Olan var olmayan var'

  Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ataoğlu, "Sevgililer Günü'nün 'Sevgi Günü' olarak kutlanmasını önerdi.

Son Güncelleme: 13 Mart 2013, Çarşamba
Haber 101 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği ülkelerinde pazartesi gününden itibaren hayvanlar üzerinde denenmiş şampuan, ruj ya da vücut losyonu gibi bütün kozmetik ürünlerinin satışı artık yapılamayacak. Radyo Kassel, yasağın, Avrupa Birliği ülkelerinde üretilen kozmetik ürünlerinin yanı sıra Avrupa Birliği dışından ithal edilen ürünler için de geçerli olduğunu bildirdi.

Alman televizyonları Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu, 2003 yılında vücut bakımı ürünlerinde hayvanların kobay olarak kullanılmasının durdurulması kararı aldığını vurguladı. Bu karar doğrultusunda Avrupa'da 2004 yılından beri kozmetik ürünleri hayvanlar üzerinde test edilemediği belirtildi. Avrupa Birliği'nde 2009 yılında alınan karar uyarınca da şimdi bu ürünlerin satışı tamamen yasaklanmış oydu.

AB Sağlık ve Tüketici Politikaları Komiseri Tonio Borg, bu kararın hayvan sağlığına verilen önem doğrultusunda alındığı belirtildi. Borg, ürün geliştirmede alternatif yöntemler bulunması için kozmetik sektörünü desteklemeye devam edeceklerini ve bu yasağı dünya geneline yaygınlaştırmaya çalışacaklarını belirtti. Komisyon kozmetik araştırması çalışmaları için 2007 ile 2011 yılları arasında 238 milyon Euro destek verildi.

DHA

Etiketler : Avrupa Birliği 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri