artik-yasak

Artık yasak!

Avrupa Birliği, hayvanlar üzerinde denenmiş kozmetik ürünlerin satışını yasakladı

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • İşte vücudun ağrı haritası

  Hangi tür ağrıların altında hangi hastalıklar yatıyor?

 • DİZ KİREÇLENMESİ NEDEN OLUR?

  İşte soğukların gelmesi ile birlikte artış gösteren diz kireçlenmelerinin nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri.

 • Kalp krizi kış aylarında artıyor

  Genellikle yaz aylarında kalp krizi vakalarının arttığına inanılsa da yapılan araştırmalar özellikle kış aylarında kalp krizi tehdidinin daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor.

 • 52 ürün daha teşhir edildi

  İşte Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı ürünlerin tam listesi!

 • Soğuk havalar için hayati uyarı!

  Sıcaklıkların 10 derece birden düşmesi, 7 yaş altına, 65 yaş üstüne risk oluştururken, 45 yaşın üzerindekilerde hiçbir sağlık sorunu yokken göğüs ağrısı şikayeti başlaması “kalp hastalığı” işareti.

Son Güncelleme: 13 Mart 2013, Çarşamba
Haber 119 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği ülkelerinde pazartesi gününden itibaren hayvanlar üzerinde denenmiş şampuan, ruj ya da vücut losyonu gibi bütün kozmetik ürünlerinin satışı artık yapılamayacak. Radyo Kassel, yasağın, Avrupa Birliği ülkelerinde üretilen kozmetik ürünlerinin yanı sıra Avrupa Birliği dışından ithal edilen ürünler için de geçerli olduğunu bildirdi.

Alman televizyonları Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu, 2003 yılında vücut bakımı ürünlerinde hayvanların kobay olarak kullanılmasının durdurulması kararı aldığını vurguladı. Bu karar doğrultusunda Avrupa'da 2004 yılından beri kozmetik ürünleri hayvanlar üzerinde test edilemediği belirtildi. Avrupa Birliği'nde 2009 yılında alınan karar uyarınca da şimdi bu ürünlerin satışı tamamen yasaklanmış oydu.

AB Sağlık ve Tüketici Politikaları Komiseri Tonio Borg, bu kararın hayvan sağlığına verilen önem doğrultusunda alındığı belirtildi. Borg, ürün geliştirmede alternatif yöntemler bulunması için kozmetik sektörünü desteklemeye devam edeceklerini ve bu yasağı dünya geneline yaygınlaştırmaya çalışacaklarını belirtti. Komisyon kozmetik araştırması çalışmaları için 2007 ile 2011 yılları arasında 238 milyon Euro destek verildi.

DHA

Etiketler : Avrupa Birliği 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri