es-durumundan-tayin-mujdesi

Eş durumundan tayin müjdesi!

Hizmet puanı uygulaması da değişiyor...

Demokrat Parti'den Karşıyaka tepkisi

Benzer Haber Başlıkları

 • Hamur ürünlerinde domuz şoku

  Gün geçmiyor ki, temel gıda maddeleri ile ilgili sağlık skandalları gündeme gelmesin. İşte bir yenisi daha.

 • Bahar yorgunluğunu onlarla atın!

  Özellikle koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve mor renklileri tercih edin

 • Tekirdağ'da H1N1 şüphesi

  Tekirdağ'da bir çocuk, H1N1 virüsü şüphesiyle tedavi altına alındı. İl Sağlık Müdürü Mehtap Şen, "Daha henüz ortada bir sonuç yok. Kesin sonuç incelemeden sonra ortaya çıkacak" dedi.

 • Ekmekte kepek artacak, tuz azalacak

  En temel gıda maddesi ve sofraların vazgeçilmezi olan beyaz ekmekteki kepek oranı yüzde 65'e çıkarılırken, tuz oranı düşürülecek.

 • Sağlık için kayıt mı, fişleme mi?

  TTB kişilerin alkol-sigara kullanımı ve kürtaj operasyonları gibi bilgilerinin de yer alacağı sistemin bireysel haklara müdahale olduğunu belirtirken, yetkililer sistemin toplum sağlığını açısından olumlu olacağını savunduSağlık Bakanlığı, önümüzdeki dönemde yaşama geçecek “Sağlık Net” sistemi için hastalara ait kişisel verileri özel ve kamuya bağlı sağlık kuruluşlarından talep etmeye başladı. Sistemde, kişilerin geçirdiği hastalık bilgilerinin yanı sıra, yaşam alışkanlıklarına da yer verilecek. Kürtaj bilgileri de var Sağlık kurumlarının ortak kullanımına açılması planlanan veri tabanında; kimlik, adres, iletişim bilgileri, sağlık geçmişi, özürlülük durumu, ailenin kan grubu, medeni hal, hamilelik testleri, alkol-madde-sigara kullanımı, meslek, öğrenim durumu, medeni durum, gelir durumu, tıbbi tetkik sonuçları, kadınların doğum ve düşükleri, kürtaj gibi kadınlara yönelik işlemler, aile planlaması yöntemleri, gebelik testi sonuçları yer alacak. Türk Tabipler Birliği (TTB), hastaların rızasını almaksızın, kişisel sağlık bilgilerinin otomatik olarak toplanıp işlenmesinin özel hayatın gizliliğine, hekimlerin sır saklama yükümlülüğüne, aykırı olduğunu belirterek Sağlık Bakanlığı’na başvurdu. Uygulamanın düzeltilmesini isteyen TTB’den yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilmesi istenen hastalara ait kayıtlar, kimliğine ve sağlık durumuna ilişkin veriler, korunması gereken kişisel verilerin başında yer almaktadır. Ülkedeki bütün insanların özel hayatlarının gizliliğine müdahale edilmesi söz konusudur. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. maddesi ve anayasanın 20. maddesi ile koruma altına alınan hakların kullanılamaz ve güvencelerinin işlemez hale getirilmesi söz konusu edilmektedir. Sağlık Bakanlığı herhangi bir sağlık kuruluşuna başvuran kişilere dair pek çok bilginin gönderilmesini isteyerek özel hayata bütünüyle müdahale etmektedir.” ‘Sadece yetkililerde olacak’ Sağlık Bakanlığı kaynakları ise verilerin yetkisiz insanların eline geçmeyeceğini, kişisel bilgilerin korunacağını kaydetti. Salgın hastalık gibi bilgilerin paylaşımının önlem alma sürecini hızlandıracağı, sağlık hizmetlerinin planlanmasını kolaylaştıracağı belirtilirken, kişinin alkol kullanımı gibi kişisel bilgilerin verilmesinin ise zorunlu olmadığı ifade edildi. Özel bilgilerin, bireysel sağlık geçmişinin ortaya konulmasında ve teşhis sürecinde önemli olacağı ifade edildi.

Son Güncelleme: 26 Mart 2013, Salı
Haber 88 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle hekimlerin farklı kadrolarda çalıştığı sürelere de hizmet puanı verilmesi sağlandı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sağlık hizmetlerinin yurt genelinde etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personelin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik hazırlandığı belirtildi.

Açıklamaya göre, yönetmelikle getirilen düzenlemeler şöyle:

-Tabip ve uzman tabiplerin farklı bir kadroda çalıştığı sürelere de hizmet puanı verilecek.
-657 sayılı Kanunun 77. maddesi kapsamında (Yabancı bir memleket veya uluslararası kuruluşta hizmet alma) ücretsiz izinde geçirilen süreler ile Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde sözleşmeli geçirilen sürelere de hizmet puanı verilecek.
-Zorunlu yer değiştirmeye tabi personel başka bir ilde görevlendirilirse eşi de aynı ilde hizmet yapabilecek.
-Kamu hastane birlikleri bünyesinde sözleşme imzalayan personelin eşleri, talepte bulunduğu takdirde eşlerinin görev yaptığı ile atanabilecek veya sözleşme süresince burada görevlendirilebilecek.
-Kurum içi naklen atamada en çok 5 tercih sınırı kaldırıldı.
-Stratejik personelin eş durumundan atamalarında kura şartı kaldırıldı.
-Sözleşmeli aile hekimi olarak çalışanlar, aile hekimliği sözleşmesi imzaladığı başka bir ile atanabilecek.
-Kamuda geçici işçi olarak çalışanlar, eş durumundan faydalanabilecek.
-Eşleri özel sektörde çalışanların prim ödeme süresi 4 yıldan 3 yıla indirildi.
-Aynı hizmet grubunda bulunan stratejik personelin eş durumu tayinlerinde eşler istedikleri ilde bir araya gelebilecek.
-Mazeret tayin talebi uygun bulunan ancak görev yaptığı kurumda kadro olmamasından dolayı ataması yapılamayan personel Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının teşkilatları arasında atanabilecek.
-Mazeret takibinde 6 yıllık süre 5 yıla düşürüldü.
-Eşinden boşanan personel C ve D grubu illerin yanında halen görev yaptığı hizmet bölgesi ve grubundaki illerden birine ya da alt bölge illerine atanabilecek.
-Terör eylemleri sebebiyle şehit, gazi veya malul olanların Bakanlık personeli olan birinci derece yakınları, döneme bağlı kalmaksızın nakil olabilecek.
-Eş ve öğrenim mazeretinden tayin olanlar bir defaya mahsus alt bölge tayin talebinde bulunabilecek.
-Kamu Hastane Birlikleri bünyesinde görev yapan personel için birlik içinde Genel Sekreterlikçe yer değişikliği yapabilecek.


AA

Etiketler : Sağlık Bakanlığı 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetedenge.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri