noroloji-ve-mimari-buca

NÖROLOJİ VE MİMARİ: BUCA

NÖROLOJİ VE MİMARİ: BUCA

Dr.Zeki Gül

Son Güncelleme: 20 Nisan 2018, Cuma
Makale 324 kez görüntülendi.

Nöroloji malum sinir bilimi. Yani beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalı. 

Ya nöromimari? Binaların, yaşam alanlarının, şehirlerin sağlığımızı ve haleti ruhiyemizi etkilediği binyıllardır bilinen bir gerçek. Bugün artık kanıtlandı ki, "beynimizin hipokampal bölgesindeki kimi hücrelerin bulunduğumuz yerdeki geometrik ve alan düzenlemelerine uyum sağlamaktadır".

 

  İngiliz siyasetçi Winston Churchill'in "Biz binaları biçimlendiriyoruz, sonra onlar bizi biçimlendiriyor" sözü hala yerli yerinde.   İkinci Dünya Savaşı'nda bombalanan İngiliz Parlemento binasının restorasyonu aşamasında yapmıştı bu konuşmasını. Geldik bugüne...

 

  15 Temmuz, bombalanan TBMM... Ya şimdi bizde 'bizi şekillendireceklerini' umdukları hangi binaları önceliyor 'OHAL muktedirleri'? Son dönem en hızlı bitirilen, görece fazla inşa edilen kamu binaları hangisi desem? Mahpushaneler olmasın sakın? Nice aydın, gazeteci, bilim insanı, seçilmiş milletvekili, belediye başkanı şimdi mahpushanede. Muktedirlerin bir kurgu hatası olduğu kanaatindeyim. Adalet, özgürlük, eşitlik, kardeşlik için tasarlanmalı mimari.

 

  Evet, günümüzde mimari salt mimar ve şehir planlamacılarının ufku ile sınırlı değil. Artık nöroloji ve psikiyatri gibi tıp disiplinleri de bu alanda çalışmalar yürütüyor. Şimdilerde bir çok üniversitede mimarlık fakülteleri müfredatlarına nöroloji-mimari dersleri koymaya başladı bile. Yakın gelecekte "psikolojiyi önceleyen yaklaşımların şehir planlamasını dönüştüreceği" öngörülmekte. Hatta San Diego’da 'Mimari İçin Nörobilim Akademisi" kurulmuş bile.

 

  Park, yeşil alan, yakın ormanlık alanların şehir insanları için stres atmadaki önemini bilmeyen yok. Kanıtı Buca Hasanağa Parkı'nda insanların yüzündeki tebessüm! Üstelik "yeşil alanların sağlık ve psikolojik olarak sağaltıcı etkisi" bilimsel olarak da kanıtlanmış bir veri. Buradan hareketle diyebiliriz ki, şehir insanlarında giderek artan şizofreni, depresyon, kronik anksite gibi ruhsal hastalıklar bir tesadüf değildir. Mimarinin getirdiği sosyal izolasyon bu konuda olumsuz kolaylaştırıcı. Bu bağlamda Buca belediyesinin Çim Konserleri, Pembe Köşk etkinlikleri vb önemli.

 

 "Sosyal stres"  çoğu zaman "komşularla sosyal ilişki geliştirememekten kaynaklı". Bilimsel araştırmalar ile "şehir yaşamının bazı insanlarda beyin yapısını değiştirdiği" kanıtlanmış bir veri. Sosyal izolasyonun salt ruhsal değil, birçok hastalık için de önemli risk faktörü. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, demans, şeker hastalığı vb...

 

  Kırsalda olduğu gibi kentlerde de yola alternatif patika yollar, parklarda çimlerde mimarinin öngördüğü yürüyüş yolu dışında yaşayanlarca oluşturulmuş çimenlerin üzerindeki patikalar hepimizin kulağına bir özlemi / ihtiyacı fısıldıyor: 'Mimari kontrolü şehri planlarken bizlere verin'

 

 İşte bu yüzden nöromimarinin de katkısı ile mimarlık bilimi literatürü artık şehir planlamasında başarı kriteri olarak "binaların bizi nasıl şekillendirdiğiyle ilgili değil, insanlara çevreleri üzerinde kontrolün ellerinde olması hissini verip vermediği" ile değerlendiriyor.

 

 Ya Buca?

 

 Buca kabuk değiştiriyor. Kafeler, restoranlar ile cıvıl cıvıl. Buca gençleşiyor. Gençler artık Buca'da zaman geçirmeyi tercih ediyor. 'Nöromimari' üzerinden yaklaşacak olursak eğlence / yemek sektörünün iki katlı, bahçeli, kaldırımlı, dut ağaçlı Öğretmenevleri Sokağı'nda ivme kazanması hiç de tesadüf değil. Ama bir başka veri iç karartıcı: Kentsel dönüşüm alanlarında, yeni sokak arası apartmanlarda bahçe nerede ise sıfır, üstelik yer yer üst katlar sokaktan çalıyor. Önlem alınmalı!

 

  Üniversitesi, mimarlık Fakültesi, büyükçe bir hastanesi olan; hasılı mimar, hekim, felsefeci, sosyal bilimcisi bu kadar bol bir ilçede çok daha iyi şeyler yapılabilir. Tüm iyi uygulamalara ilave olarak.

 

 Ve heykeller: Çevik Bir meydanındaki Atatürk Anıtı'nda uzun yıllardır çocuklardan biri kayıp! Ne ilginçtir ki aynı tarihlerde dünyanın en devasa mask anıtlarından birisi olan 'Atatürk Maskı' Buca'da yapılmıştı.

 

  İlçenin en büyük Atatürk heykellerinden birisi Heykel'deki. Derken, ilçede önemli bir belediyecilik hizmeti olarak ilk kez yeraltı otoparkı açıldı. Önüne bir de Atatürk heykeli daha kondu. İki Atatürk heykeli arasında ise 30 metre ya var ya yok! Diyeceğim o ki bazen nöromimarinin çok uzağındayız.

 

 Sağlıcakla kalın.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri