izmir-copten-kazanacak

İzmir Çöpten Kazanacak

İzmir Çöpten Kazanacak

Eyüp Yalur

Son Güncelleme: 16 Kas?m 2012, Cuma
Makale 122 kez görüntülendi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ile Tarihi Havagazı Fabrikası’nda medya temsilcileri olarak bir araya geldik. Kocaoğlu, kenti evsel atık sorunundan tamamen kurtaracak ve dünyanın sayılı kentlerinde uygulanan “Katı Atık Değerlendirme Tesisi”nin projesini bizimle paylaştı.

Kocaoğlu dünyada yükselen değer olan çevre bilinci ve yeşil dokuyu en üst seviyede İzmir şehrine kazandırmak istediklerini belirti. Kocaoğlu’nun bu konuşmasını dinlemekten bir izmirli olarak son derece keyif aldım. Bu kenti geleceğe taşımak isteyen samimi bir insan gördüm karşımda. İzmir’in çevre konusunda dünyanın sayılı kentleri arasına girebilmesi için bu projenin mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda başkanın çok hazırlıklı ikna edici ve kararlı olduğu kanısına vardım. kuzey ve güney olmak üzere İzmir’i iki modern katı atık değerlendirme tesisine kavuşturacak olan Başkan Kocaoğlu, bu projeyi uygulamaya koyarken yaşadığı birçok sorunu kendisi ve bürokratlarıyla aştığını belirtti. Sosyal ve psikolojik faktörleri aşma konusunda ise basın üyelerinden destek istedi. 
İzmir’de yapılan çevre yatırımlarıyla birlikte yeni katı atık değerlendirme tesisinin de yaşama geçirilmesiyle İzmir dünya liginde çevre konusunda en üst sıralarda yer alacaktır. Bunu gerçekleşebilmek için önce toplumun çöp konusundaki algısını değiştirmek gerekiyor hiçbir vatandaş böyle bir tesisin kendi içlerine kurulmasına razı olmuyor. Çöp deyince vatandaşın aklına 28 nisan 1993 tarihinde Ümraniye’de metan gazı sıkışması sonucu meydana gelen çöp patlaması geliyor. Başkan da zaten en büyük sıkıntısının bu olduğunu söylüyor. Halbuki bu kentin çöpü yine bu kette dökülmek zorunda. Zaten kurulacak olan tesisler de yerleşim yerlerinden oldukça uzak.

Yapılan sunumdan sonra tesisler yapılmasıyla Türkiye’de  çöp algısı değişeceğine inanıyorum. Bu Tesisler ülkemize örnek olacak. yeni teknolojiyi kullanan hiçbir ilde çöp yeri problemi yaşanmayacak diye düşünüyorum.
Bu nedenle başta sivil toplum örgütleri olmak üzere siyasi partiler, meslek odaları temsilcileri başkan Kocaoğlu’na toplumdaki bu psikolojik eşiğin aşılması konusunda yardımcı olmalılar.Kendi adıma başkanı sonuna kadar destekliyorum.

Sporda Öne Çıkanlar

Teknoloji Haberleri